Układ wspomagania kierownicy

25 Lut 2009, 12:50

Witam!

Mam VW Polo z 94 roku, 1,6 benzyna

Od ok 2 tygodni z okolic alternatora w czasie zapalonego silnika dobiega mnie nieprzyjemny metaliczny dźwięk tarcia. Na pewno nie jest to łożysko alternatora ani sam alternator bo był dokładnie sprawdzany. Okazuje się, że ubyło oleju od układu wspomagającego kierownicę i hałas wydobywa się z pompy od wspomagania.

Pytanie 1....Czy ten stary olej należy bezwzględnie spuścic i wlac tylko nowy czy do starego można po prostu dolac nowego żeby poziom był ok.
Dodam, że stary olej wizualnie wydaje się byc czysty (jest przezroczysty i nie zawiera żadnych zawiesin).

Pytanie 2.....Jaki olej należy dodac ?
qwerty
Nowicjusz
 
Posty: 11
  • 25 Lut 2009, 14:24

    A więc tak skoro pompa już się odzywa to trzeba kupić nową lub po regeneracji. Oleju możesz dolać ale rocznik twojego samoch. to 94 i jeśli od tego czasu nie był wymieniany olej proponuje go wymienić na nowy (ten olej tak samo jak silnikowy traci swoje właściwości). A olej możesz kupić np. LOTOS (koszt około 15zł) do skrzyń automatycznych i układów wspomagania(kolor czerwony)
    piotrpz87
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 1427
    Miejscowość: Szczecin
    Prawo jazdy: 01 01 2001
    Auto: Mazda 6
    Silnik: 2,3
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2002

    25 Lut 2009, 14:58

    Jak ubyło oleju to może będzie gdzieś nieszczelność . Dobrze by było zlokalizować miejsce wycieku jeśli jest i wtedy ustalić co jest do wymiany lub naprawy.
    bonifacy
    Stały forumowicz
     
    Posty: 4728
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    25 Lut 2009, 15:51

    Zanim zabierzesz się za wymianę pompy,najpierw uzupełnij olej i sprawdz jak zachowuje się pompa.Jeżeli nadal będzie głośna,to regeneracja lub wymiana.Olej musisz dolać taki sam jaki jest w układzie - jeżeli jest to Dexron II,to Dexron II,a jeżeli III to III.Może też być olej np. Orlenu,który zastępuje ww oleje.Jak będzxiesz wymieniał olej,to też warto zainteresować się,jaki olej zaleca producent i zastosować się do tego.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    25 Lut 2009, 18:57

    Producent zaleca olej o nazwie GO2000 tylko i wyłącznie koloru zielonego. Z pobranej przeze mnie próbki oleju nie da się jednoznacznie okre4ślic koloru oleju...dla mnie ma on odcień żółty, dla znajomego zielony, z koeli facet w sklepie mówi że ma kolor czerwony!

    Tak czy inaczej kupiłem już 2 litry zielonego GO200 i jutro jadę do warsztatu na spuszczenie starego oleju, przepłukanie instalacji wspomagania i zalanie jej nowym olejem. Mam nadzieję, że z pompą dźwięk ustanie a pompa okaże się sprawna
    qwerty
    Nowicjusz
     
    Posty: 11

    26 Lut 2009, 14:10

    Na szczęście okazało się, że wymiana oleju poskutkowała a pompa nie jest zużyta w tak dużym stopniu żeby nadawała się do wymiany. Do wymiany był jedynie jeden przewód, który przeciekał w wyniku skorodowania. Już nie ma żadnych metalicznych dźwięków i znów można lekko i normalnie skręcac
    qwerty
    Nowicjusz
     
    Posty: 11
    • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

      Kiedy kierowca może używać świateł awaryjnych?
      W jakich okolicznościach kierowca może używać świateł awaryjnych: postój z powodu uszkodzenia pojazdu lub wypadku. Włączanie tych świateł, gdy chcemy zatrzymać się w miejscu niedozwolonym jest niezgodne z obowiązującymi ...

    23 Lip 2023, 22:07

    Witam
    Mam pytanie czy wspomaganie kierownicy w samochodzie rozłacza się ,jeżeli tak to przy jakiej prędkości
    Pająk1980
    Obserwowany
     
    Posty: 1

    24 Lip 2023, 05:41

    Nie rozłącza się
    To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 16195
    Zdjęcia: 107
    Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

    24 Lip 2023, 08:11

    Pająk1980 napisał(a):czy wspomaganie kierownicy w samochodzie rozłacza się ,jeżeli tak to przy jakiej prędkości
    Rozłączać się nie rozłącza jak wspomniał @Kao ale najczęściej jego siła maleje wraz ze wzrostem prędkości samochodu.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34