Urząd skarbowy - podatek od kupna samochodu

Urząd skarbowy - podatek od kupna samochodu

13 Gru 2018, 12:20

Witam. Kupiłam samochód, jakoś współwłaściciela wpisałam brata. Złożyłam deklaracje PCC-3 oraz PCC-3A do urzędu skarbowego, jednakże nie wiem czy podatek 2% mam zapłacić tylko ja, czy mój brat również jako współwłaściciel?
Ostatnio edytowany przez ArteK 13 Gru 2018, 14:50, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Temat przeniosłem do odpowiedniego działu, na przyszłość prosze zwracać na to większą ustawę gdzie założyć temat.
Klaudia1998
Obserwowany

Re: Urząd skarbowy - podatek od kupna samochodu

13 Gru 2018, 14:15

Tylko Ty
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, Audi A8, A6 c4
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8,2.6 V6

18 Gru 2018, 19:39

Witam. Nie widzę sensu zakładania nowego tematu, więc swoje pytanie zadam tutaj: Zamierzam kupić samochód zarejestrowany w Polsce, jednak kupno odbywa się w Holandii i wartość samochodu jest w euro. Wyczytałem, że kupując pojazd za granicą, nie trzeba płacić podatku. Czy chodzi tu o pojazdy sprowadzane (tj. na zagranicznych "blachach") czy także auta rejestrowane w Polsce? Drugie pytanie, czy w przypadku konieczności zapłaty podatku pojazdu, lepiej na umowie podać kwotę oficjalną (np. 1000€) , jej przelicznik wg. aktualnego kursu (np. 4 360 zł), czy też kwotę w euro, ale z dopiskiem uwzględniającym kwotę po przeliczeniu na dany kurs?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
tuomi
Nowicjusz

Miejscowość: Rzeszów
Prawo jazdy od: 04 12 2015
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Audi A4 B5
Silnik: 1,9
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

18 Gru 2018, 20:29

tuomi napisał(a):Wyczytałem, że kupując pojazd za granicą, nie trzeba płacić podatku
niby na jakiej podstawie? nie ma różnicy gdzie auto kupujesz, podatek jest zawsze.
tuomi napisał(a): lepiej na umowie podać kwotę oficjalną (np. 1000€) , jej przelicznik wg. aktualnego kursu (np. 4 360 zł), czy też kwotę w euro, ale z dopiskiem uwzględniającym kwotę po przeliczeniu na dany kurs?
Polskie auto polska umowa to i polska waluta
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

18 Gru 2018, 20:45

KAO dzięki za szybką odpowiedź. Odnośnie pytania na jakiej podstawie, cytat ze strony: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,23013086, ... 018-r.html
Kiedy nie trzeba płacić PCC?
Ustawodawca przewidział też uprzywilejowane grupy zwolnione z odprowadzenia PCC. [...] Podobne procedury obowiązują w przypadku samochodów z zagranicy. W myśl polskiego prawa, w takiej sytuacji przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.
tuomi
Nowicjusz

18 Gru 2018, 20:51

No tak ale Ty kupujesz już auto zarejestrowane w Polsce.... Jeżeli nie zrozumiałeś artykułu to w skrócie z podatku są zwolnieni
osoby
-niepełnosprawne
- które zakupiły auto ''sprowadzone'' czyt. nie zarejestrowane w PL
-zakupione od firmy która jest na Vacie
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak głód wpływa na prowadzenie samochodu przez kierowcę? Jak głód wpływa na prowadzenie samochodu przez kierowcę?
    Wielu kierowcom zdarza się prowadzić samochód, odczuwając głód, co skutkuje zmęczeniem oraz obniżoną koncentracją. Żeby tego uniknąć, część osób decyduje się na jedzenie w samochodzie, co jest równie ...
    Silnik benzynowy 1.6 SIDI Turbo - Opel Silnik benzynowy 1.6 SIDI Turbo - Opel
    Ta nowoczesna czterocylindrowa jednostka benzynowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa jest produkowana w dwóch konfiguracjach. Wersja Eco Turbo o mocy 125 kW/170 KM i maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm została skonstruowana ...

• Re: Urząd skarbowy - podatek od kupna samochodu

18 Gru 2018, 21:05

No i właśnie o to upewnienie się odnośnie samochodu sprowadzanego mi chodziło ;)
    Dzięki za szybkie odpowiedzi. Życzę szerokości ;)
    tuomi
    Nowicjusz

25 Gru 2018, 21:44

Witam ponownie.
    Na wstępie życzę wesołych i spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
    Kilka dni temu w Holandii kupiłem samochód na polskich tablicach. Dziś jeszcze raz postanowiłem przeczytać instrukcje rejestracji pojazdu i natrafiłem na punkt, że pojazdy kupione za granicą obowiązuje akcyza i cło. Moje pytanie brzmi: czy w tym przypadku pojazdem kupionym za granicą jest każdy pojazd, którego umowa kupna-sprzedaży została podpisana za granicą, czy tylko pojazdy na zagranicznych blachach?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
    tuomi
    Nowicjusz

26 Gru 2018, 11:50

tuomi napisał(a):kupiłem samochód na polskich tablicach.

tuomi napisał(a):postanowiłem przeczytać instrukcje rejestracji pojazdu i natrafiłem na punkt, że pojazdy kupione za granicą obowiązuje akcyza i cło.

W twoim przypadku nie zapłacisz ani akcyzy ani cła jeżeli pojazd jest zarejestrowany w PL.

To że transakcja jest poza granicami PL to nie ma żadnego znaczenia,

Ja też mogę sobie jechać z klientem i zrobić transakcję na Madagaskarze bo mam taki kaprys . :lol:
    andrewb25
    Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie