Uwaga na duże samochody ciężarowe (TIR'y)

Uwaga na duże samochody ciężarowe (TIR'y)

03 Sty 2018, 11:24

Duże samochody ciężarowe, potocznie zwane TIR-ami, można bardzo często spotkać na polskich drogach, nawet tych przebiegających przez miasto. W pobliżu tego rodzaju pojazdów, ze względu na ich rozmiary
i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak więc postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?


Uwaga na martwe pole
Przejeżdżając nieopodal TIR-a, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że jego kierowca ma ograniczoną widoczność. Wiele osób błędnie zakłada, że wysoka pozycja za kierownicą pozwala mu zauważyć wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest tzw. martwe pole w przypadku samochodu ciężarowego znacznej wielkości. Obejmuje ono przestrzeń tuż przed pojazdem i za nim oraz po jego bokach.
ImageZaplanuj wyprzedzanie
Należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania dużych samochodów ciężarowych. Nie tylko nie mamy wtedy pewności, co znajduje się przed tym pojazdem, lecz także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania należy sygnalizować odpowiednio wcześnie, nawet w przypadku, gdy manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej. "Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie z prawej strony" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Planując wyprzedzanie, trzeba też wziąć pod uwagę długość poprzedzającego pojazdu i upewnić się, czy wystarczy czasu na dokończenie manewru. Okazać się może że przed wyprzedzaną ciężarówką jadą inne w niewielkich odstępach i możemy mieć problem jak będziemy chcieli się schować po manewrze na swój pas.

Nie zajedź drogi
Bardzo ważne jest również, by przy zmianie pasa ruchu nie zajechać TIR-owi drogi. Najlepiej zachować większy odstęp niż przed samochodem osobowym, ponieważ ze względu na masę samochodu ciężarowego jego droga hamowania znacząco się wydłuża. Także w tej sytuacji nie można też zapominać o ograniczonym polu widzenia kierowcy TIR-a.

Zostaw miejsce na zakręcie
Szczególna ostrożność niezbędna jest też na zakrętach i skrzyżowaniach. Rozmiary TIR-a powodują, że potrzebuje on wiele wolnej przestrzeni, by skręcić. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast na przykład próbować go wyminąć. Gdy duży samochód ciężarowy skręca w prawo, istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w obrębie jego martwego pola, może dojść do kolizji. Tu warto dodać że naczepa takiego samochodu podczas ostrego skrętu zachodzi znacznie w przeciwną stronę, kierowca skręcając np. w lewo nie widzi prawej tylnej skrajnej krawędzi naczepy która zachodzi w tym przypadku w prawo. Dlatego widząc tak manewrującą ciężarówkę nie wciskajmy się na siłę i pozwólmy dokończyć mu manewr.

POLECAMY Wodorowa ciężarówka vs. ciężarówka z silnikiem Diesla

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy tym pojazdem jest TIR czy duży autobus, dystans powinien być większy. Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas. Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Woda czy błoto tryskające spod kół samochodu ciężarowego mogą na kilka sekund całkowicie odebrać widoczność mniejszym autom – podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault, Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2537
Zdjęcia: 9229
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Uwaga na duże samochody ciężarowe (TIR'y)

06 Sty 2018, 20:54

Wszystko fajnie, tylko że kierowcy TIR-ów o tym wszystkim wiedzą i to wykorzystują. Owszem - kierowca ma bardzo duże martwe pole. Ale jaki problem założyć odpowiednie lusterka? Kłopot w tym, że kierowcy tych samochodów uważają, że im się nic za bardzo nie stanie w razie kolizji/wypadku, a ludzie w osobówkach ucierpią bardziej. Dlatego całą odpowiedzialność zrzucają na kierowców osobówek.
Ponadto kierowcy TIR-ów wogóle nie zważają na kierowców osobówek, bo wiedzą, że kierowca osobówki zrobi wszystko, żeby nie dozło do kolizji. Dlatego też mamy sytuacje, ze wyprzedzając TIR-a nagle on wjeżdża pod maskę bo postanowił też wyprzedzić, bo nie chce hamować, gdyż wiąże się to ze stratą paliwa i czasu - musi się później dłużej rozpędzać. A potem jest sytuacja jak TIR-y się wyprzedzają po kilka km.
Miał wejśc w życie przepis, że TIR-y miały mieć zakaz wyprzedzania na autostradach i ekspresówkach. Wie ktoś jak to jest z tym obecnie?
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14978
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 15:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Auto Nostalgia VIII - motoryzacyjna podróż w czasie Auto Nostalgia VIII - motoryzacyjna podróż w czasie
  To już 8. edycja targów pojazdów zabytkowych Auto Nostalgia która stała się historią. W miniony weekend na warszawskim stadionie PGE Narodowy zgromadzono kilkaset samochodów z różnych epok, ...
  Opel Zafira Tourer 1,6 CDTI najbardziej wydajny turbo diesel Opel Zafira Tourer 1,6 CDTI najbardziej wydajny turbo diesel
  CDTI ECOTEC o pojemności 1,6 litra to całkowicie nowy i najbardziej ekologiczny silnik w historii firmy, który zadebiutuje w Genewie w modelu Zafira Tourer. Zastosowanie technologii "BlueInjection" SCR (selektywna ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Seat Leon Cupra, tył
   Spacer Farmera - Auto Moto Show, 3
   Trial Lędziny 2014 czerwiec
   VW EOS, zaciski od Lamborghini