Wymiana auta, czy to ten moment? Hatchback lub crossover za 120-140k

24 Gru 2023, 00:14

Od 2018 jestem szczęśliwym posiadaczem Golfa VII FL 125KM (produkcja 2017, zakup z placu) w manualu. Z autem jest wszystko porządku, jest zadbane, garażowane, olej wymieniam co 9k km. Przebieg symboliczny bo nie ma nawet 50k km nabite. Zastanawiam się czy jest sens wymieniać w przyszłym roku ten samochód na nowy. Jeśli auta będa dalej tak drożały to może warto? Golfa w obecnym stanie myślę, że mógłbym sprzedać za dobre pieniądze i względnie niedużo dołożyć do nowego. Chciałbym też coś z automatem ale nie jest to przymus.

Mam na uwadze kilka modeli:
1. Skoda Scala FL 2024 - 150KM DSG - nie ma jeszcze cennika ale spodziewam, że wersja Style to będzie koszt ok. ~130k
2. Skoda Kamiq FL 2024 - 150KM DSG - jw. pewnie ~135k
3. Toyota Corolla 140KM - tutaj ta bogatsza wersja (nie GR) to 140k kosztuje
4. Mazda 3 - 150KM i tutaj dużo dobrego można przeczytać o manualu więc pewnie jazda próbna byłaby niezbędna
5. VW T-Roc FL - 150KM DSG - cena to już blisko 150k co jest trochę za dużo ale auto generalnie mi się podoba.

Podobają mi się jeszcze dwa dość skrajne auta: Cupra Formentor oraz Kia Ceed jednak nie jestem do końca przekonany do tych marek.

Ogólnie poza brakiem automatu to w sumie nic mi w Golfie nie brakuje. Niemniej im dłużej będę zwlekał tym większy wydatek będzie do ogarnięcia w przyszłości. Mój Golf traci na wartości a auta drożeją. Co o tym sądzicie?
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

24 Gru 2023, 12:07

Czyli w dużym skrócie - masz samochód którym prawie nie jeździsz i wziąłeś już na klatę największą, procentową utratę wartości. Zastanawiasz się więc nad dołożeniem kilkudziesięciu tysięcy złotych żeby kupić nowe auto, które będzie jeszcze więcej tracić na wartości a ty nadal nie będziesz nim jeździł.

Jeśli tak bardzo lubisz liczyć to policz, uwzględniając koszt zakupu/utratę wartości/koszty serwisu/ubezpieczenia/opon i paliwa ile kosztuje cię przejechanie jednego kilometra nowym autem - zapewne więcej niż taksówką.

ichris napisał(a):Co o tym sądzicie?


Że przy takich przebiegach posiadanie nowego auta to tylko i wyłącznie fanaberia. Chcesz to sobie kup ale nie szukaj merytorycznych argumentów
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

24 Gru 2023, 12:59

Zupełna racja,nigdy w życiu nie wymieniałbym auta w takim przypadku!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

24 Gru 2023, 14:07

Biorąc pod uwagę za ile kupiłem Golfa na początku 2018 a ile jest warte teraz to w sumie ta utrata wartości jest znikoma nominalnie. Oczywiście dopłata do mocniejszego silnika i automatu nie może być bezpłatnie. Wtedy było mnie stać na 125KM w manualu. Myślę, również o kwestii gwarancji, której na Golfa już nie mam a nowe auto by je miało. Za to wszystko oczywiście trzeba zapłacić. Kwestia dołożenia 50-60k faktycznie chyba ekonomicznie jest nieuzasadniona przy przebiegach 10k rocznie (na początku było mniej bo miałem inną pracę i auto służbowe do dyspozycji).

Dopłata do nowej Kia Ceed 160KM w manualu już byłaby trochę mniej szokująca finansowo choć miałbym poczucie, że zmieniam auto na gorsze tylko nowe i z gwarancją. Dołożenie w przyszłym roku przykłodowo 30k jednak byłoby dla mnie mniej bolesne niż np. 80-100k za 4 lata stąd taka świąteczna rozkmina.
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

24 Gru 2023, 15:08

A ja trochę tego nie rozumiem, autor ma Golfa VII prawie 6 lat, który w przyszłym roku będzie miał 7 lat, ten samochód jako model wyjechał w 2012 roku czyli 12 lat jako model ma, to ma go trzymać 20 lat jak emeryt Fabię "bo tak"?
Nawet taka Skoda Scala to model nowszy od golfa o 7 lat..nowsze rozwiązania, techniki itd.
Jak autor chce jego wybór, zawsze nowsze modele coś wnoszą. Ma gwarancję, więc cokolwiek mu padnie jedzie na serwis a nie zabawy z domorosłymi mechanikami.
Ma spokój święty.
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

24 Gru 2023, 16:03

Nowsze modele wnoszą niższą jakość ogólną,mają drenować kasę,są bardziej skomplikowane.Przykład? Mój znajomy kupił nówkę T.Yaris,nidawno,dał 83 tyś zł,wymienił opony tylko na zimowe,ikonka na blacie,jedż do serwisu!Oj Panie usłyszał,zdziwiony,że trzeba sparować opony z kompem,oj był zdumiony,usłyszał,juz niestety tak jest nawet w tej klasie aut,no cóz,jeśli komuś nie zal kasy,lubi z byle pierdołą jeżdzić po serwisach,to niech wymienia auta na nowsze,on żałuje Fiesty,która się mu nie zepsuła nigdy,każdy ma swój wybór,prosi o poradę,to ja hacze o taki problem,ja mam być niewolnikiem auta?! Nigdy w życiu.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

25 Gru 2023, 07:28

Ja też zmieniam auta co 4-5 lat, raczej nie przekraczam 100tys km.
Tylko u mnie jest to leasing, więc odbywa się to trochę inaczej. Dla mnie wymiana auta to nie wydatek, a czasami wręcz przypływ gotówki :lol:
U kolegi przebiegi niewielkie i gdybym to ja był w Jego sytuacji i po prostu kupował auta, to raczej używałbym ich trochę dłużej.
Tu bardziej chyba chodzi po prostu o chęć zmiany auta, a racjonalizowanie tego zakupu, to tylko szukanie usprawiedliwienia
:mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

25 Gru 2023, 10:18

Panowie - autor chce zmienić sobie auto na nowe i nie wam decydować o tym. Chce zmienić auto na nowe, bo nowe będzie miało gwarancję, może lepsze wyposażenie itd. I chce waszej porady, więc doradźcie co kupić, a nie opisujcie swoich wrażeń.
yeti65 napisał(a):Tu bardziej chyba chodzi po prostu o chęć zmiany auta, a racjonalizowanie tego zakupu, to tylko szukanie usprawiedliwienia

I tyle w temacie.
Pytanie jeszcze jakie wymagania ma autor tematu - dla mnie podczas wyboru auta są światła - muszą być Full LED ( BiLED ), wyświetlacz wirtualny, czujnik deszczu, bagażnik podnoszony elektrycznie itd itd. Nawet kolor sobie wybieram, bo nie będę jeździł autem w kolorze który mi się nie podoba. Każdy ma swoje fanaberie i nie nam o nich dyskutować.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Gru 2023, 11:06

MotoAlbercik napisał(a):Panowie - autor chce zmienić sobie auto na nowe i nie wam decydować o tym.


A jakby autor napisał, że szuka auta żeby popełnić w nim samobójstwo to też nikomu o tym nie decydować tylko doradzić jakie będzie najmniej bezpieczne?
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Gru 2023, 12:34

Może doprecyzuję. Wizualnie najbardziej podoba mi się nowa Scala po lifcie ale miałbym duży dylemat co do silnika. Dużo dobrego można poczytać o 1.0/110KM ale zmieniać na słabszy to trochę bez sensu. Z kolei 1,5 150KM pomimo 4 cylindrów już chyba nie jest tak bezproblemowy. Niemniej przy moim przebiegach nawet jak wzrosną z 10k do 15k rocznie to pewnie nie ma znaczenia... Niemniej dla spokoju chciałbym wybrać coś trwalszego. Teraz mogę pozwolić sobie na wymianę a za kolejne 6 czy 7 lat może być inna sytuacja i biorę pod uwagę sytuację, że zostanę z autem na dłużej. I teraz czy 1.0 110KM + DSG ma sens? Ja jestem raczej spokojnym kierowcą i nie potrzebuje rakiety. W Golfie nie mam wypasu bo to wersja Comforline z pakietami. Jedynie czego będzie mi brakować to bezprzewodowo podgrzewanej szyby z powłoką odbijającą promienie UV. Jest niezwykle praktycznie rozwiązanie i do tego taka "brązowa" szyba całkiem fajnie wygląda. W Skodach podgrzewanie odbywa się za pomocą drucików co jest tragiczne - nie wiem czy tego nie zmienili. W Golfie 8 w ogóle nie widziałem w cenniku opcji zamówienia takiej przedniej szyby. Drugi gadżet to wewnętrzne bezramkowe lusterko fotochromatyczne... Wygląda super i jest praktyczne. Taki ficzer widziałem ostatnio tylko w Audi A3 za dopłatą ponad 1000zł... Co do reszty wyposażenia to nie mam specjanych wymagań. W Skodzie raczej celowałbym w Style i tam już będzie wszystko co mi do szczęścia potrzebne. Na pewno muszą być normlane pokrętła do sterowania nawiewiem i klimą m.in. dlatego nie rozważam Golfa 8, którego znacznie pogorszyli jeśli chodzi o wykończenie wnętrza w porównaniu do mojego.
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

25 Gru 2023, 12:53

ichris napisał(a):Niemniej dla spokoju chciałbym wybrać coś trwalszego.


Jak chcesz kupić auto i mieć "spokój" to kup sobie mazdę albo toyotę. Przy okazji mniej będziesz tracił na wartości
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Gru 2023, 14:37

franccc napisał(a):A jakby autor napisał, że szuka auta żeby popełnić w nim samobójstwo to też nikomu o tym nie decydować tylko doradzić jakie będzie najmniej bezpieczne?

Wydaje mi się że jesteśmy na forum samochodowym a nie na wykładzie socjologii albo filozofii na uniwersytecie
ichris napisał(a):Dużo dobrego można poczytać o 1.0/110KM ale zmieniać na słabszy to trochę bez sensu. Z kolei 1,5 150KM pomimo 4 cylindrów już chyba nie jest tak bezproblemowy.
czyli jednorazówka 3 cylindry jest ok bo po 200 tys km wymienia się silnik na nowy? a normalna jednostka 1,5 nie jest bezproblemowa?
Pomijając charakterystykę i kulturę pracy to zupełnie odwrotnie.
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

25 Gru 2023, 14:42

Edquar napisał(a):Wydaje mi się że jesteśmy na forum samochodowym a nie na wykładzie socjologii albo filozofii na uniwersytecie


Nie mam zamiaru się ograniczać od kiedy ww moderator "upomniał mnie" żeby nie pisać o 1.6thp per śmietnik bo jego właścicielom może się przykro zrobić
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Gru 2023, 20:33

franccc napisał(a):A jakby autor napisał, że szuka auta żeby popełnić w nim samobójstwo to też nikomu o tym nie decydować tylko doradzić jakie będzie najmniej bezpieczne?

Edquar napisał(a):Wydaje mi się że jesteśmy na forum samochodowym a nie na wykładzie socjologii albo filozofii na uniwersytecie

Lepiej tego nie mozna było ująć. Jesteśmy dorośli i takie teksty nie są na poziomie forum.
franccc napisał(a):Nie mam zamiaru się ograniczać od kiedy ww moderator "upomniał mnie" żeby nie pisać o 1.6thp per śmietnik bo jego właścicielom może się przykro zrobić

Skoro nie zrozumiałeś przesłania...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000