Xenony po raz kolejny

23 Kwi 2009, 13:19

Szukałem sporo w sieci, ale niewiele znalazłem, więc zdecydowałem się rozpocząć nowy wątek.

Niedawno założyłem radio w swoim samochodzie, ale spotkała mnie nieprzyjemna niespodzianka.... Zakłócenia od Xenonów Sad.
Samochód kupiłem już z xenonami, byłem święcie przekonany że są oryginalne, ale prawda wyszła na jaw po założeniu radia.

Na początku założona była antena Willson Little Will. Bez świateł śmigała pięknie, ale po włączeniu świateł same szumy.
Sytuacja poprawiła się po założeniu zwartej anteny Sirio SL-145, ale nie jest tak pięknie jak by mogło być. Zasięg mały (ok 2-3 km). RF Gain mogę ustawić max na 1/4 skali - w przeciwnym razie same szumy. Po wyłączeniu świateł RF GAIN na 2/3 skali działa bez problemu i zasięg znacząco wzrasta.

Czy ktoś z Was Szanowni Forumowicze jakoś zwalczył podobny problem?
Wiem że najlepszym rozwiązeniem będzie wymiana przetwornic (zakłócenia prawdopodobnie wchodzą przez antenę - w serwisie który zakładał mi radio wpinany był filtr do zasilania, ale nic nie pomógł).

Obecne przetwornice to jakaś chińszczyzna. Czy możecie polecić jakieś przetwornice w rozsądnej cenie (powiedzmy do 500pln za 2 sztuki - wiem że to niewiele ale na razie więcej przeznaczyć nie mogę), które nie wprowadzają zakłóceń do radia?

A może ktoś ma jakieś doświadczenia z ekranowaniem przetwornic? Podobno czasami da się wyeliminować takie zakłócenia.


Radio to Uniden 520 xl

Będę wdzięczny za pomoc
mroova
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Piaseczno

23 Kwi 2009, 20:13

odłącz od radia kabel antenowy, włącz radio i zobacz czy jak dasz głośność na maksa to czy szumi. Jeżeli szumi do zakłócenia wchodzą przez zasilanie ---> trzeba jakiś porządny filtr założyć. (pamiętaj nie nadawać!!!)
Mobil
Nowicjusz
 
Posty: 49
Miejscowość: Warszawa

23 Kwi 2009, 20:45

Mobil napisał(a):odłącz od radia kabel antenowy, włącz radio i zobacz czy jak dasz głośność na maksa to czy szumi. Jeżeli szumi do zakłócenia wchodzą przez zasilanie ---> trzeba jakiś porządny filtr założyć. (pamiętaj nie nadawać!!!)


Wchodzi na pewno przez antenę.

Podpinałem bezpośrednio do akumulatora i to samo...
mroova
Nowicjusz
 
Posty: 2
Miejscowość: Piaseczno

24 Kwi 2009, 09:47

no to mi ciężko będzie pomóc. Ja nie mam całe szczęście takich problemów. Na początku może dobrze będzie zmienić te przetwornice czy jak to nazwałeś. Może ktoś będzie się znał tutaj na tym.
PW Ci wysłałem.
Mobil
Nowicjusz
 
Posty: 49
Miejscowość: Warszawa

24 Kwi 2009, 11:30

Jak zakłócenia idą od przetwornic i wchodzą przez antenę to możesz spróbować zrobić ekranowanie.
Wykonujesz puszkę (im więcej warstw tym lepiej) z blachy (żelazo, nikiel, kobalt) i wkładasz w nią przetwornice wszystko musi być jak najbardziej szczelnie zamknięte (najlepiej polutowane) zostają tylko dziurki na przewody dopasowane jak najciaśniej.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001