Zakopane pod koniec grudnia - jak z odśnieżaniem dróg itp.

Zakopane pod koniec grudnia - jak z odśnieżaniem dróg itp.

02 Gru 2019, 23:36

Pod koniec grudnia wybieram się do Zakopanego. Może zadam głupie pytanie, ale pierwszy raz w życiu jadę w zimę w góry. Jak jest z odśnieżaniem samej "Zakopianki", a później samego miasta? Oczywiście kiedy w całej Polsce będzie mróz i sypal śnieg to wiadomo, ale jeśli wzorem ostatnich kilku lat temperatura będzie wynosić ok. 5-8 stopni powyżej zera? Pytanie czy i tam tyle będzie bo Zakopane jest ciut wyżej? Czy brać łańcuchy na koła, czy są one konieczne? Wiem, że moje pytania są śmieszne, ale nigdy o tej porze roku nie byłem w górach, a nie ukrywam-chciałbym zarówno zdążyć pożegnać obecny rok jak i "użyć" przyszłego, zaczynać go w zakładzie karnym tym bardziej mi się nie uśmiecha.

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam.
Tomasz91
Nowicjusz

Re: Zakopane pod koniec grudnia - jak z odśnieżaniem dróg itp.

03 Gru 2019, 09:39

Tomasz91 napisał(a):jeśli wzorem ostatnich kilku lat temperatura będzie wynosić ok. 5-8 stopni powyżej zera?
Przy takich temperaturach problemu nie będzie. W góraz zawsze jest trochę niższa temperatura i to trzeba mieć na uwadze.
Tomasz91 napisał(a):Czy brać łańcuchy na koła, czy są one konieczne?
Jadąc zimą w góry to jest pozycja obowiązkowa wyposażenia samochodu. Pogoda potrafi szybko się zmienić i trzeba być przygotowanym. Do tego powinieneś jeszcze wozić jakąś małą saperkę i linkę holowniczą.
Co do łańcuchów masz miejsca gdzie one są wymagane przy śniegu w zimie. Oczywiście takie drogi są odpowiednio oznaczone.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 42
Auto: Nie mam

Re: Zakopane pod koniec grudnia - jak z odśnieżaniem dróg itp.

03 Gru 2019, 11:20

Trudno przewidzieć, jakie warunki drogowe będą w danym dniu czy dniach w danej miejscowości. Z odśnieżaniem dróg w górach jest tak samo jak wszędzie. Czyli śnieg w grudniu czy styczniu zawsze zaskakuje drogowców. Bo któż spodziewałby się śniegu w tych miesiącach? Chyba wszyscy tylko nie drogowcy...
Dlatego jadąc w góry w okresie zimowym trzeba mieć na uwadze to, że drogi mogą być czarne jak i bialutkie z zalegającym śniegiem.
Warto więc mieć w bagażniku linkę do holowania jak radził kolega wyżej oraz jakąś łopatkę żeby odkopać śnieg przy kołach. Warto też mieć łańcuchy, ponieważ na niektórych drogach w górach są one obowiązkowe. Ewentualnie można się zaopatrzyć w opaski na koła. Wyglądają jak opaski zaciskowe. Na allegro jest tego pełno i są nie drogie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów
    Toyota rozszerza swój program ciężarówek na ogniwa paliwowe, pokazując nowy model elektrycznego ciągnika siodłowego na wodór do przewożenia kontenerów. Samochód zadebiutował na konferencji ...
    Skomplikowane zawieszenie - samochód do driftu Skomplikowane zawieszenie - samochód do driftu
    Pasjonaci rajdów czy wyścigów doskonale wiedzą, że na nic nie zda się mocny silnik i szybka skrzynia biegów, jeśli auto nie będzie miało odpowiedniego zawieszenia. Nie inaczej jest w driftingu. W zawieszeniu ...

•