Zakup samochodu wyrejestrowanego a obowiązaek OC.

30 Kwi 2013, 12:47

Witam. Panowie i Panie otóż mam pewien problem. Znalazłem na sprzedaż prześliczną Ścierkę mk1 od pierwszego właściciela (czarne blachy). Bardzo mi się spodobała, sięgnąłem po telefon i zadzwoniłem. Facet powiedział że samochód od dawna nie ma ani OC ani przeglądu, a umowa OC została wypowiedziana. O stan techniczny się nie martwię bo z tym powinienem poradzić sobie sam. Chodzi o dwie rzeczy. Jak mógł tak po prostu wypowiedzieć umowę OC? W końcu mamy obowiązek OC? Podobno tak po prostu... I jest to z jakiegoś powodu możliwe. Podobno samochód można bez problemów ubezpieczyć ponownie. I z racji że nie mam aż tyle gotówki do wydania na raz to gdyby istniała taka możliwość to chciałbym na razie nie kupować na niego OC. Prawdopodobnie będę chciał go potem rejestrować na zabytek (żółte tablice) ALE TO NIE JEST PEWNE. Czy mogę bez problemu kupić tą Ścierke, przywieźć na lawecie i poczekać z wykupieniem OC ze 3/4 miesiące? Rocznik samochodu - 1985 r. Za odpowiedzi z góry dziękuje.
Pozdrawiam :).
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

30 Kwi 2013, 17:41

Vermin napisał(a):Czy mogę bez problemu kupić tą Ścierke, przywieźć na lawecie i poczekać z wykupieniem OC ze 3/4 miesiące?


Nie mozesz. Tzn kupić możesz, ale w dniu zakupu musisz ubezpieczyć. Jak auto jest zarejestrowane to musi być ubezpieczone. Każdy dzień zwłoki, to kara. Wysokość kary znajdziesz na stronie UFG.

Vermin napisał(a): Facet powiedział że samochód od dawna nie ma ani OC ani przeglądu, a umowa OC została wypowiedziana.


Przeglądu może nie mieć, ale OC powinien mieć. Jak nie ma, to gość zapłaci sporo kasy za brak OC. A wezmą się za niego jak kupisz ten samochód i pójdziesz ubezpieczyć. Wówczas sprawdzą ciągłość umów OC i...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Kwi 2013, 23:45

No ok. Tylko właśnie tu jest ten problem że autko jest wyrejestrowane. Typ wypowiedział umowe OC jakieś 15 latek temu kiedy było to jeszcze możliwe. Wg. obecnych przepisów mogę ją ponownie zarejestrować bo samochód ma min. 25 lat i od min. 15 ten model nie jest produkowany. Tylko będę chyba potrzebował opinii rzeczoznawcy. Pytanie czy z ponownym zarejestrowaniem mogę poczekać ze 3/4 miesiące od kupna??? Czy mam obowiązek nawet wyrejestrowany pojazd ponownie zarejestrować w dniu zakpuu? Czy mogę czekać nawet 5 lat i dopiero. Będzie stał na prywatnym terenie. Nie będzie wyjeżdżał na droggggi.
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

01 Maj 2013, 11:54

Vermin napisał(a): Pytanie czy z ponownym zarejestrowaniem mogę poczekać ze 3/4 miesiące od kupna??? Czy mam obowiązek nawet wyrejestrowany pojazd ponownie zarejestrować w dniu zakpuu?
Teoretycznie,powtarzam teoretycznie to masz 30 dni od chwili zakupu.Jednak ten przepis jest całkowicie martwy a decyzja nalezy do Ciebie...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

01 Maj 2013, 12:46

Dziękuje Wam za odpowiedzi :). Ale kurcze, 30 dni mam na przerejestrowanie jeśli pojazd ma aktualnie OC. Jeśli nie ma muszę wykupić OC w dniu zakupu. To wszystko znam na pamięć ale pewni jesteście, że to również dotyczy pojazdu wyrejestrowanego? I tak bym nie mógł wykupić OC pierwszego dnia bo muszę załatwić 10000 rzeczy żeby go znów zarejestrować. Nie jest przez przypadek tak że samochód wyrejestrowany kupuje jak odkurzacz tylko na umowę, a urząd może zainteresować się dopiero gdy złoże wniosek o ponowne zarejestrowanie pojazdu? Bo w tym momencie na samochód nie da się wykupić OC, jest wyrejestrowany, a ponowna rejestracja możliwa jest TYLKO i wyłącznie dlatego że ma ponad 25 lat i od 15 nie jest produkowany. Będę potrzebował opinii rzeczoznawcy, "uciętego dowodu rejestracyjnego", i przeglądu technicznego, żeby dopiero wykupić OC. To nie jest samochód na zasadzie - typ nie płacił OC i nie ma. Tylko typ legalnie wypowiedział umowę kiedy to jeszcze było legalne na początku lat 90. Pewni jesteście że tak jest? Muszę Was pomęczyć bo bardzo mi na tej furce zależy o to by oznaczało, że albo odpukać jej nie wezmę, albo muszę dozbierać trochę kasy na formalności z ponowną rejestracją i ubezpieczenie i odpukać ktoś mi ją sprzątnie :<. Przecież w teorii jak się kupuje pojazd wyrejestrowany to nie trzeba go w ogóle rejestrować. Chciałem pytać w WK ale teraz zamknięty, a czasz goni. Musze mieć aboslutną pewność co robić. Plz rozwiejcie mi jeszcze te wątpliwości. Musze dokładnie wiedzieć na czym stoję.
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

05 Maj 2013, 13:15

W poniedziałek ląduje w WK :), więc dam znać jak to w końcu wyszło, chyba że ktoś wcześniej mi jeszcze podrzuci jakąś myśl :).
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

10 Maj 2013, 13:47

PANOWIE!!! Miałem rację. Byłem w WK i generalnie Panie z info nie bardzo potrafiły mi pomóc, więc odesłały mnie do samej kierowniczki. Długo wypytywałem czy na pewno ale jednak tak. Była o tym przekonana. Powiedziała że jeśli kupuje samochód który w latach 90 został legalnie wyrejestrowany (na stałe, nie czasowo) to mogę go teraz zarejestrować ponownie jako unikatowy/zabytkowy i mogę to zrobić nawet 10 lat po zakupie (moim zakupie tego samochodu) bo samochód nie istnieje w ewidencji... Żadne kary mnie wtedy nie obowiązują bo obowiązek OC dotyczy tylko samochodów które są wpisane w rejestr. A ten dla urzędu w ogóle nie istnieje dopóki JA nie przyjdę z papierami i nie powiem, że chcę dopuścić go do ruchu i mam opinię rzeczoznawcy :). Mimo to bardzo dziękuje Wam za pomoc i zainteresowanie tematem ;).

Pozdrawiam :).
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993