Zimowe utrzymanie dróg 2022/2023

12 Gru 2022, 11:01

W związku z tym, że zaczęła się zima, garść informacji o tym, co najbardziej trapi kierowców.

Najważniejsza informacja to chyba ta, że przed wyjechaniem na drogę, należy odśnieżyć samochód. Cały. Do niedawna mandat za jazdę z zaśnieżonym samochodem był mandat 500 zł. Dziś jest to 3 tyś. Nie warto więc świrować, że nie ma czasu, że się spieszę itp. Policja nie musi stać przy drodze, żeby zatrzymać taki pojazd. Wystarczy, że pojadą drogą i zauważą takiego delikwenta. Wtedy i tak trzeba będzie pojazd odśnieżyć. No i do tego pozbywamy się 3 tyś plnów...

A teraz odśnieżanie dróg.
Odśnieżanie dróg jest podzielone na 5 standardów, zależnie od rodzaju drogi. Tutaj można przeczytać w którym standardzie odśnieżania jest interesująca nas droga oraz opis standardów odśnieżania dróg.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Gru 2022, 10:19

MotoAlbercik napisał(a):przed wyjechaniem na drogę, należy odśnieżyć samochód
To prawda i tu jeszcze warto pamiętać ze przy odśnieżaniu samochodu silnik powinien być wyłączony bo za to też może być kara jak będzie pracował dłużej niż minutę. Kolejna rzecz to tablice rejestracyjne powinny być czytelne czyli nie oblepione śniegiem bo to kolejny pretekst do mandatu.

Jedna z ważniejszych rzeczy to oczyszczenie zamarzniętych szyb najlepiej całych (chociaż przednia i dwie boczne z przodu) żeby było dobrze widać, a nie tak jak zauważyłem, że niektórzy jeżdżą na tzw. czołgistę (małe przetarcie na przedniej szybie i jazda) to niebezpieczne nie tylko dla nas samych ale i dla innych uczestników ruchu.

Jeszcze jedna sprawa. Uważam, że dosyć ważna. Niektórzy kierowcy nie używają wyobraźni i nie przewidują, a czasem by się przydało choćby z własnego przykładu podam: Ostatnio po opadach śniegu wyjeżdżam z parkingu jest dosyć stromo pod górę i nie odśnieżone na końcu trzeba się zatrzymać i przepuścić innych więc z góry wiadomo że będzie ciężko ruszyć i co... kierowca jadący za mną zatrzymał się praktycznie na moim zderzaku. Ja nie mogłem ruszyć bo było wyślizgane i nawet nie miałem pola manewru żeby delikatnie cofnąć w celu złapania trakcji, a wystarczyło zostawić trochę większy odstęp. Koniec końców wyjechałem ale mogłem zrobić to szybciej gdyby nie ten odstęp.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

13 Gru 2022, 13:21

Rokiko napisał(a):To prawda i tu jeszcze warto pamiętać ze przy odśnieżaniu samochodu silnik powinien być wyłączony bo za to też może być kara jak będzie pracował dłużej niż minutę.

Zgadza się - tak mówią przepisy i nie dotyczy to tylko zimy. No ale z kolei chyba wszyscy się ze mną zgodzą, że to akurat absurdalny przepis. W zimie uruchomienie silnika i włączenie nawiewu na szybę pozwala w miarę szybko usunąć z szyby szron czy lód jak i parę. A z kolei w samochodach, które mają podgrzewane szyby przednie jak i tylne uruchomienie silnika to podstawa żeby można było to podgrzewanie włączyć. Nie wyobrażam sobie wsiąść do do samochodu i od razu ruszać jak mam np. zaparowane szyby. Wycieranie tych szyb co chwila gąbką czy szmatką podczas jazdy też jest niebezpieczne. A jak wiadomo, jak szyba zaparuje, to nie wystarczy jej przetrzeć jeden raz i sprawa załatwiona. Szyba za chwilę zaparuje znowu. Tak więc wspomniany przepis z wielu względów powinien być zmieniony. A powodów zapewne można doszukać się znacznie więcej. Chociaż klima latem..
Rokiko napisał(a):Kolejna rzecz to tablice rejestracyjne powinny być czytelne czyli nie oblepione śniegiem bo to kolejny pretekst do mandatu.

Zgadza się. Tutaj to nawet nie jest pretekst. Tu należy się mandat i podejrzewam, że wielu policjantów będzie podciągało te tablice pod mandat 3 tyś.
Rokiko napisał(a):Jedna z ważniejszych rzeczy to oczyszczenie zamarzniętych szyb najlepiej całych (chociaż przednia i dwie boczne z przodu) żeby było dobrze widać, a nie tak jak zauważyłem, że niektórzy jeżdżą na tzw. czołgistę (małe przetarcie na przedniej szybie i jazda) to niebezpieczne nie tylko dla nas samych ale i dla innych uczestników ruchu.

Również racja. I tu też jest mandat 3 tyś.
Rokiko napisał(a): kierowca jadący za mną zatrzymał się praktycznie na moim zderzaku. Ja nie mogłem ruszyć bo było wyślizgane i nawet nie miałem pola manewru żeby delikatnie cofnąć w celu złapania trakcji, a wystarczyło zostawić trochę większy odstęp. Koniec

Bo zapewne najpierw jechałeś powoli i ostrożnie ( czyt. jak baba :mrgreen: ) a potem się zatrzymałeś zamiast jechać. A temu z tyłu się spieszyło bo już spóźniony był na spotkanie... :D A tak na serio - to dość niestety dość częsty przypadek. Nie rozumiem tych, co zatrzymują się na zderzaku. Zawsze ciekawi mnie po co? Dlaczego nie zatrzymasz się jeden z drugim dwa metry przed poprzedzającym autem?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Gru 2022, 13:11

MotoAlbercik napisał(a):Bo zapewne najpierw jechałeś powoli i ostrożnie ( czyt. jak baba :mrgreen: ) a potem się zatrzymałeś zamiast jechać.
No to fakt nie było za szybko ale na parkingu pod szkołą gdzie co chwila przez niego przechodzą dzieci nie da się jechać szybciej no i do tego zakorkowana ulica na którą chciałem wyjechać :mrgreen: ciężko się domyśleć, że jednak będę musiał się zatrzymać przed wyjazdem :wink: Parking oczywiście nie odśnieżony więc ślisko. Nie mniej jednak i tak najlepsi są kierowcy którzy jeżdżą po parkingu rano pod prąd choć znaki wyraźnie wskazują kierunek jazdy.

MotoAlbercik napisał(a):Nie rozumiem tych, co zatrzymują się na zderzaku. Zawsze ciekawi mnie po co? Dlaczego nie zatrzymasz się jeden z drugim dwa metry przed poprzedzającym autem?
To wynika chyba z przyzwyczajenia bo w Warszawie jak jeździsz po ulicach i zostawisz miejsce przed sobą na długość samochodu to zaraz ktoś Ci się tam wpakuje i nie koniecznie z kierunkowskazem. Więc każdy trzyma się zderzaka przed sobą :mrgreen: a później na parkingu jak nie pika parktronik to znaczy że za daleko stoję :mrgreen:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

15 Gru 2022, 11:31

Ot, mentalność polskich kierowców... :naughty:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sala koncertowa na czterech kołach
    Czasy klasycznego radia AM/FM i stosów kaset magnetofonowych zdolnych zaspokoić większość muzycznych potrzeb kierowcy dawno już minęły. W najnowszym Lexusie LS można znaleźć nie tylko styl nawiązujący do japońskiej ...