Zjawisko czarny lód

Zjawisko czarny lód

22 Lis 2007, 18:14

Czarny lód to bardzo niebezpieczna, bo prawie niewidoczna, cienka warstwa zamarzniętej wody pokrywająca jezdnię. Czarny lód tworzy się szybko i niespodziewanie, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Dzieje się tak zwykle w nocy albo wcześnie rano, szczególnie podczas okresów dużej wilgotności, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że mogą roztopić ją pierwsze promienie słońca, ale w miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Sygnałem, że jezdnia pokryta jest czarnym lodem będzie luz, który wyczujemy w układzie kierowniczym i brak odgłosu, jaki wytwarzają zwykle opony w zetknięciu z nawierzchnią drogi. Nie wolno wtedy hamować ani gwałtownie skręcać kierownicą. Należy w takiej sytuacji zredukować prędkość zdejmując nogę z pedału gazu.

Droga pokryta czarnym lodem lekko się świeci, wyglądając na mokrą. To jedyny sygnał, jaki możemy zauważyć, bo tzw. czarny lód jest cienki i przezroczysty. Warto również obserwować pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni. Jeśli pokrywa je lód, to znak, że droga po której jedziemy również może być nim pokryta.

Miejsca szczególnie zagrożone powstaniem czarnego lodu to obszary niezabudowane - głównie okolice jezior i rzek, tereny lesiste, pagórkowate, a także mosty, tunele i wiadukty. Tam zwłaszcza trzeba utrzymać większy niż zazwyczaj dystans w stosunku do pojazdu, który jedzie przed nami. Należy też zwolnić, bo w ten sposób będziemy mieć więcej czasu, by zauważyć znaki świadczące o tym, że drogę pokrywa czarny lód, a w razie poślizgu mamy więcej czasu na odpowiednią reakcję.

Pozdro :wink:
Per aspera ad astra
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Rejestracja: 22 Lut 2007, 20:31
Miejscowość: Pruszków

Re: Zjawisko czarny lód

26 Lis 2007, 22:23

W zimie bardzo często można spotkać zjawisko które opisujesz, lecz niestety miejsc gdzie występuje "czarny lód" jest w zimie pełno, a wg mnie najbardziej niebezpieczne miejsca występują w mieście na mniej uczęszczanych drogach lub gdy drogowców zaskoczy zima. Nie ma wtedy zbytnio czasu ani miejsca aby bezpiecznie prowadzić samochód. Najlepiej od razu ograniczyć prędkość.
Szerokiej drogi
Janusz
janek4087
Początkujący
 
Posty: 82
Rejestracja: 14 Mar 2007, 03:45
Miejscowość: Świętochłowice

Re: Zjawisko czarny lód

27 Lis 2007, 15:15

janek4087 napisał(a):Najlepiej od razu ograniczyć prędkość.
Szerokiej drogi


Ma Pan racje i to powinno jeździć ostrożnie.

Pozdro :wink:
Per aspera ad astra
Tiguan
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 629
Rejestracja: 22 Lut 2007, 20:31
Miejscowość: Pruszków
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus zrewolucjonizował oświetlenie samochodowe Lexus zrewolucjonizował oświetlenie samochodowe
    Trudno wyobrazić sobie współczesną motoryzację bez reflektorów w technologii LED czy sprytnych systemów adaptacyjnych świateł. Ale te rozwiązania nie trafiłby na nasze drogi, gdyby nie kreatywność inżynierów ...
    Akumulatory ze stałym elektrolitem - mniejsze i większa pojemność Akumulatory ze stałym elektrolitem - mniejsze i większa pojemność
    Toyota planuje szybką ekspansję na rynku samochodów elektrycznych. Pionier rynku hybryd prowadzi najbardziej zaawansowane na świecie prace nad bateriami ze stałym elektrolitem, które mają być odpowiedzią na ...

  •