Zmiana oleju

08 Lut 2018, 09:07

Witam
Kupiłem niedawno skodę felicje 1600 gaz/benzyna z 99
Przebieb 150 000 km
Skoda cały czas (jak mowił sprzedawca) jezdzila na oleju mineralny 15w/40 castrol
Czy warto zmienic olej na 10w/40 (polsyntetyk)?
Silnik chodzi ladnie
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 08:00

Skoda do tych silnikow zaleca oleje 15 W40,co to oznacza?Ano to,ze to jest mnimalny wymog tych silnikow,co nie oznacza,ze nie mozesz wlac np.pelnego syntetyka odpowiednio dobranego tak,by nie zaszkodzil silnikowi. Mozesz wybrac olek wyprodukowany w technologii syntetetycznej,to naubardziej racjonaona opcja biorac pod uwage jakosc plus koszty.Ja tak zrobilem.Do mojego silnika Mercedes zaleca oleje 10W40 z dopuszczeniem 15W 40 nawet co nie oznacza wcale,ze temu silnikowi zaszkodzi olej 0W40 czy 5W40 ale odpowiednio dobrany czyli sklad oleju oraz gwarancja zapewnienia spelniania norm wymaganych przez producenta.Olej twojego silnika powinien spelniac normy SG/A2 lub wyzsze,im wyzsze tym lepiej dla silnika jesli jest w swietnej kondycji.Nie masz tam kompensatorow hydraulicznych luzu zaworowego.Twoj silnik czy moj nie ma specjalnie wygorowanych wymagan ze strony systemu oczyszczania spalin dlatego nie ma sensu przesadzac z kosztami.Oleje do naszych silnikow powinny przede wszystkim swietnie smarowac,bardzo szybko docierac do wezlow tarcia,podobnie jak w przypadku wszystkich silnikow.Jesli nie chcesz przeplacac a skorzystac z naprawde swietnego oleju,ktory bedzie rewelacyuny w warunkach zimowych i letnich skorzystaj z oleju Elf Evolution 900 NF 5W40,bedziesz mile zaskoczony jego cena i cicha praca silnika.Swietnie sprawdza sie w moim wolnossacym dieslu w mocnej benzynie mojego brata(Mercedes 200 kompressor 163 KM oraz w Megance mjego drugiego brata 1.5 dCi.Wierz mi,ze b.duzo czasu spedzilem porownujac parametry roznych olejow,testy na YT,szczegolnie w ostrych warunkach zimowych.Ten olej jest bezkonkurencyjny jesli chodzi o jakosc i jego cene.Nasze silniki pracuja na nim rewelacyjnie.Oczywiscie nie nadaje sie do najnowszych konstrukcji ale w starszych spisuje sie fenomenalnie.Na tym oleju silnik Skody bedzie nie do zajezdzenia,zapewniam.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2018, 08:42

Dzieki
Elf 5w/40 to chyba pelny syntetyk jeszcze?
Chciałbym wlac do niego pol syntetyk 10w/40
Czy przejscie z 15w/40 do 10w/40 innej firmy (ELF) polepszy smarowanie?
Olej poj syntek jest rzatszy
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 08:56

Nie,to jest oleh hydrokrakowany,nie pelen syntetyk,parametry ma bardzo zblizone do pelnego syntetyka ale jest znacznie tanszy.Co znaczy rzadszy?!W minusowych temp.tak ale to glowna zaleta olejow 5W,w temp.roboczych silnika zapewniaja trwalszy film olejowy od olejow mineralnych,czemu?Zawiera wielolancuchowy sulfonian wapnia,to glowna zaleta oleju Elf nie tylko,inne firmy t3z stosuja ten zwiazek chem.Oleje mineraone tego zwiazku nie posiadaja.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2018, 09:51

Co powiesz o oleju elf evolution 700 sti 10w40 opinie?
W swoim golfie 2 z silnikiem 1.6 gaz/benzyna mialem Mobila 2000 10w/40 i to byl półsyntetym
Czy olej 5w/40 (który proponujsz) nie wymyje nagarów?
Czytaj, że nie zalecają przechodzenia z mineralnego na pełny systetyk?
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 10:05

Czemu uwziąłeś się na olej 10w40 ? FantomASA tłumaczy ci w znakomity sposób dlaczego powinieneś użyć oleju 5w40, a ty powtarzasz zasłyszane brednie o za rzadkim oleju itd. Wszystkie oleje mają startową gęstość zbliżoną, natomiast ona się mocno zmienia ze wzrostem i spadkiem temperatury otoczenia i silnika: mineralny olej na który się upierasz w zimnie staje się jak galareta, zaś w gorącu jak woda powodując wzmożone zużycie silnika. Syntetyczne oleje nie mają takich cech. Powinieneś zrobić płukankę silnika, zmienić olej na 5w40 + dodać jeszcze dodatek rewitalizujący/redukujący tarcie typu Militec lub Motorlife, efekt rewelacyjny (lepsze osiągi silnika, cichsza praca, zmniejszone zużycie paliwa). Co zaś nagarów to w silnikach chodzących na gazie praktycznie nagarów nie ma, a są oleje mocno płuczące mineralne i w ogóle nie płuczące syntetyczne, także tym sobie gitary nie zawracaj.
Dodam jeszcze, że w chwili obecnej będzie marginalna różnica w cenie między olejami 10w a 5w, także wybór chyba jest oczywisty ....
Anjin
Zaawansowany
 
Posty: 534
Auto: Peugeot

10 Lut 2018, 10:11

Ja tego wlasnie nie rozumiem.Moje auto zrobilo na 10W40 200 tys.km wedle wskazan licznika,przeszedlem najpierw na Valvoline Max Life5W40 ale zauwazylem,ze wraz z przebiegiem silnik zaczal glosniej chodzic,trzymalem sie tego oleju przy czym dowiedzialem sie,ze jakosc tego oleju spadla,wiec co?Lektura,wiele godzin spedzonych z kartka,zapisywanie parametrow roznych olejow,porownywanie kluczowych parametrow oraz cen.Interesowaly mnie tylko oleje do starszych silnikow,potem YT i filmiki z testow na stronach rosyjskich podczas silnych mrozow -30 st.c.Elf zawsze wypadal swietnie,wygrywal w test@ch na szybkosc splywania po pochylniach.Ten STI tez jest swietnym olejem,parametry ma podobne.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2018, 10:15

Napisze jeszcze jedno.Ten Elf nawet podczas srogich mrozow tak szybko napelnia kompensatory,ze silnik od razu cicho chodzi,zadnego klekotania.Poza tym Elf nie jest podrabiany,jeszcze.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2018, 12:51

Na bance pisze mi ze to jest A3/B4
SAE15w40, API SL/CF, ACEA A3/B3, A3/B4
part synthetic

SAE: 5W-40, ACEA: A3/B4, API: SL/CF, MERCEDES-BENZ: 229.3, VOLKSWAGEN: VW 502.00/VW 505.00, PORSCHE: A40

u mnie jest VW 501 01/505 00
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 13:02

Mozesz smialo wlewac ten Elf 900 NF,posiada takie same wlasnosci pluczace silnik ale gwarantuje ,ze odczujesz po pracy silnika to,ze nie wlales byle czego,zwlaszcza zima.Ok.70zl za za 5 lt?!
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2018, 13:11

Nie patrze tu na cene
Dla mnie wazniejszy jest silnik
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 13:19

PhantomASA - nie ma co :no: Gość nic nie zrozumiał :cry:
Anjin
Zaawansowany
 
Posty: 534
Auto: Peugeot

10 Lut 2018, 16:47

Co sądzicie o Ceramizerze jako dodatk do oleju i doktora?
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa

10 Lut 2018, 17:19

Spedzilem duzo czasu nad dodatkami do olejow,YT tez bralem na tapete,testy ceramizerow.Jednym cos pomogl innym wogole nie.Ja osobiscie nie zastosowalbym zadnego dodatku z czastkami stalymi,jakimikolwiek.Moto doctor stosuje tylko do ukl.wspomagania,zlikwidowalem tym delikatny wyciek z uszczelniacza maglownicy przez zageszczenie plynu i tyle.Wiem jak dzialaja ceramizery,to jest takie leczenie przez uszczelnienie obrebu pierscienie gladzie cylindrow,czyli nie naprawia niczego.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

11 Lut 2018, 11:25

Czy sprawdzales cisnienie na cylindrach wtedy i po ceramizerze?
Genesis72
Początkujący
 
Posty: 78
Miejscowość: Czwa