Zmiany w przepisach

03 Gru 2020, 11:17

Od dnia 5 grudnia 2020, w życie wchodzą zmiany w przepisach dotyczących kierowców i właścicieli samochodów.

- Tablice rejestracyjne - tzw. zmniejszone tablice rejestracyjne , o wymiarach 315x115, zostały wprowadzone dla samochodów importowanych głównie z USA i Japonii, gdzie miejsce na TR jest mniejsze niż w pozostałych. Do tego czasu, takie tablice mógł dostać każdy, kto złożył oświadczenie podczas rejestracji pojazdu, że rejestrowany pojazd ma pomniejszone miejsce konstrukcyjne na TR. W bardzo wielu przypadkach rejestrujący składali takie oświadczenia, niezgodnie z prawdą. Do tego czasu walczyć z tym mogła tylko policja. Od 5 grudnia 2020 roku, w ustawie PoRD, w art.60 pojawiły się nowe podpunkty :
3a) zabrania się umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone"
3b) "zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej"
Dla tych, którzy rejestrując pojazd złożyli fałszywe oświadczenie, oznacza to wielkie kłopoty. Policja, widząc pojazd z taką TR,gdzie miejsce na nią jest o wymiarach standardowych, zatrzymuje DR i kieruje na ponowne OBT. Przed OBT właściciel, chcąc odzyskać DR będzie musiał albo założyć standardowe TR albo kupić zderzak bądź tylną klapę, które będą posiadać zmniejszone konstrukcyjnie miejsce na TR. Będą musieli więc zainwestować w klapę lub zderzak z Japonii lub USA. Będzie to chyba jedyne wyjście, ponieważ aby uzyskać TR o standardowych wymiarach, trzeba będzie zwrócić się do WK o wydanie ich. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, oraz...przyznaniem się do złożenia fałszywego oświadczenia, które jest przecież dokumentem urzędowym. A tym samym, właściciel auta z takimi TR może zostać ukarany za fałszowanie dokumentów urzędowych...Nie będzie też można już zarejestrować pojazdy z pomniejszonymi TR po jego zakupie, ponieważ nie przejdzie już OBT. Natomiast podczas kontroli drogowej, policja zatrzyma DR i skieruje na ponowne OBT.

- miejsce na pieczątkę podczas OBT - zmienił się art.74 ustawy PoRD - " urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany." Oznacza to, że jak w DR skończy się miejsce na pieczątkę od diagnosty o pozytywnym przejściu OBT, to nie trzeba już wymieniać DR na nowy. Diagnosta nie wbije pieczątki, ale zaznaczy w systemie wynik OBT oraz wyda zaświadczenie. Wiąże się to z kolejną zmianą dotyczącą DR. Jednakże podczas sprzedaży pojazdu właściciel będzie miał obowiązek przekazać wraz z dokumentami pojazdu wspomnianego zaświadczenia, ponieważ będzie to jedyny dokument, w którym będzie data kolejnego OBT. Jeżeli zaświadczenie to zaginie, to będzie można się udać na SKP w której dokonano ostatniego OBT i uzyskać duplikat tego zaświadczenia.

- Prawo Jazdy - od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli kontrolujący zapyta o dane osobowe i sprawdzi w systemie. Należy jednak pamiętać, że przepis ten obowiązuje tylko na terenie Polski. Jadąc za granicę należy wozić dokumenty takie, jakie są wymagane podczas kontroli w danym kraju. Jednocześnie zniknie z taryfikatora mandatów kara za brak dokumentu podczas kontroli. Tutaj jednak nadmienię, że aby nie wozić potrzebnych dokumentów, warto założyć sobie profil mObywatel, w którym będą dostępne wszystkie dokumentu związane z pojazdem - a więc DR, PJ, KP oraz OC. Dlaczego warto mieć ten profil? Ano podczas kolizji, nie posiadając OC do wglądu poszkodowanemu, ten wezwie policję, która będzie mogła podać dane ubezpieczenia OC sprawcy kolizji. Wiąże się to oczywiście z mandatem za kolizję oraz stratą czasu. Mając aplikację mObywatel będziemy mieli możliwość w każdej chwili weryfikacji tych dokumentów.

- rejestracja pojazdu - do 4 grudnia 2020 r ustawa przewidywała, że rejestracji pojazdu można dokonać w UK właściwym dla miejsca zamieszkania. Po 4 grudnia rejestracji czasowej, pozwolenia czasowe oraz wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych można będzie dokonać nie tylko w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania, ale także w urzędzie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania oraz zakupu czy odbioru pojazdu. Zniknie więc problem powrotu samochodem bez ważnych TR z drugiego końca Polski. Kolejna zmiana to, taka, że do tej pory pojazd wywożony za granice musiał wyrejestrować właściciel osobiście. Od 4 grudnia 2020 zrobi to samodzielnie, z automatu starostwo, na podstawie pozwolenia czasowego w celu wywozu pojazdu za granicę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17308
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Gru 2020, 12:27

Dobra robota :ok: bardzo przydatne informacje :)
MotoAlbercik napisał(a):od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy.
Czekałem głównie na tą zmianę.
MotoAlbercik napisał(a):jak w DR skończy się miejsce na pieczątkę od diagnosty o pozytywnym przejściu OBT, to nie trzeba już wymieniać DR na nowy
Myślałem, że w tym roku nie uda się tego przebić ale cieszę się bo mam w jednym samochodzie już full pieczątek, a przegląd pod koniec grudnia więc nie będę musiał wymieniać dowodu :ok:
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2669
Zdjęcia: 11

03 Gru 2020, 18:22

MotoAlbercik napisał(a): Prawo Jazdy - od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy.

W końcu będę mógł zostawić portfel w domu i wozić ze sobą sam telefon. Zapłacę prawie wszędzie, jeśli będzie trzeba pokażę e-dowód, wszystko w jednym urządzeniu. :) Co tych wymian dowodów, ja i tak raczej zostanę przy wymianie, jakoś się już przyzwyczaiłem, że mam przegląd wbity w dowód. :)
malmon3
Aktywny
 
Posty: 303

03 Gru 2020, 20:21

Cześć mam pytanie odnośnie e prawa jazdy sytuacja jest prosta zdałem egzamin w poniedziałek natomiast za za tydzień mam urodziny czy dzięki wprowadzeniu e prawa jazdy będzie możliwość aby już w dniu urodzin jeździć legalnie samochodem jest szansa że będziemy już w systemie przed odebraniem blankietu z wydziału komunikacji?
Pozdrawiam. :ok:
makaroniarz
Obserwowany
 
Posty: 1

03 Gru 2020, 21:46

makaroniarz napisał(a):za tydzień mam urodziny czy dzięki wprowadzeniu e prawa jazdy będzie możliwość aby już w dniu urodzin jeździć legalnie samochodem
Jest szansa musisz sprawdzać w aplikacji jak będziesz już miał tam widoczny dokument prawa jazdy to znaczy, że możesz jeździć bo jest w systemie.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2669
Zdjęcia: 11
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Corolla Verso (2001–2007)
    Bazująca w znaczniej mierze na Toyocie Corolli 9. generacji, Toyota Corolla Verso została zaprezentowana w 2001 roku. Oprócz walorów w postaci do maksimum praktycznego wnętrza oraz bagażnika o pojemności 417/1760 ...
    Automotive Brand Contest - nagrody dla Renault
    Renault otrzymało 5 nagród w trakcie ceremonii otwarcia Salonu Samochodowego we Frankfurcie w ramach tegorocznej edycji konkursu AUTOMOTIVE BRAND CONTEST. Wyróżnione zostały stylizacje nadwozia modeli Clio, ...

  •