Zmiany w przepisach

03 Gru 2020, 12:17

Od dnia 5 grudnia 2020, w życie wchodzą zmiany w przepisach dotyczących kierowców i właścicieli samochodów.

- Tablice rejestracyjne - tzw. zmniejszone tablice rejestracyjne , o wymiarach 315x115, zostały wprowadzone dla samochodów importowanych głównie z USA i Japonii, gdzie miejsce na TR jest mniejsze niż w pozostałych. Do tego czasu, takie tablice mógł dostać każdy, kto złożył oświadczenie podczas rejestracji pojazdu, że rejestrowany pojazd ma pomniejszone miejsce konstrukcyjne na TR. W bardzo wielu przypadkach rejestrujący składali takie oświadczenia, niezgodnie z prawdą. Do tego czasu walczyć z tym mogła tylko policja. Od 5 grudnia 2020 roku, w ustawie PoRD, w art.60 pojawiły się nowe podpunkty :
3a) zabrania się umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone"
3b) "zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej"
Dla tych, którzy rejestrując pojazd złożyli fałszywe oświadczenie, oznacza to wielkie kłopoty. Policja, widząc pojazd z taką TR,gdzie miejsce na nią jest o wymiarach standardowych, zatrzymuje DR i kieruje na ponowne OBT. Przed OBT właściciel, chcąc odzyskać DR będzie musiał albo założyć standardowe TR albo kupić zderzak bądź tylną klapę, które będą posiadać zmniejszone konstrukcyjnie miejsce na TR. Będą musieli więc zainwestować w klapę lub zderzak z Japonii lub USA. Będzie to chyba jedyne wyjście, ponieważ aby uzyskać TR o standardowych wymiarach, trzeba będzie zwrócić się do WK o wydanie ich. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, oraz...przyznaniem się do złożenia fałszywego oświadczenia, które jest przecież dokumentem urzędowym. A tym samym, właściciel auta z takimi TR może zostać ukarany za fałszowanie dokumentów urzędowych...Nie będzie też można już zarejestrować pojazdy z pomniejszonymi TR po jego zakupie, ponieważ nie przejdzie już OBT. Natomiast podczas kontroli drogowej, policja zatrzyma DR i skieruje na ponowne OBT.

- miejsce na pieczątkę podczas OBT - zmienił się art.74 ustawy PoRD - " urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany." Oznacza to, że jak w DR skończy się miejsce na pieczątkę od diagnosty o pozytywnym przejściu OBT, to nie trzeba już wymieniać DR na nowy. Diagnosta nie wbije pieczątki, ale zaznaczy w systemie wynik OBT oraz wyda zaświadczenie. Wiąże się to z kolejną zmianą dotyczącą DR. Jednakże podczas sprzedaży pojazdu właściciel będzie miał obowiązek przekazać wraz z dokumentami pojazdu wspomnianego zaświadczenia, ponieważ będzie to jedyny dokument, w którym będzie data kolejnego OBT. Jeżeli zaświadczenie to zaginie, to będzie można się udać na SKP w której dokonano ostatniego OBT i uzyskać duplikat tego zaświadczenia.

- Prawo Jazdy - od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli kontrolujący zapyta o dane osobowe i sprawdzi w systemie. Należy jednak pamiętać, że przepis ten obowiązuje tylko na terenie Polski. Jadąc za granicę należy wozić dokumenty takie, jakie są wymagane podczas kontroli w danym kraju. Jednocześnie zniknie z taryfikatora mandatów kara za brak dokumentu podczas kontroli. Tutaj jednak nadmienię, że aby nie wozić potrzebnych dokumentów, warto założyć sobie profil mObywatel, w którym będą dostępne wszystkie dokumentu związane z pojazdem - a więc DR, PJ, KP oraz OC. Dlaczego warto mieć ten profil? Ano podczas kolizji, nie posiadając OC do wglądu poszkodowanemu, ten wezwie policję, która będzie mogła podać dane ubezpieczenia OC sprawcy kolizji. Wiąże się to oczywiście z mandatem za kolizję oraz stratą czasu. Mając aplikację mObywatel będziemy mieli możliwość w każdej chwili weryfikacji tych dokumentów.

- rejestracja pojazdu - do 4 grudnia 2020 r ustawa przewidywała, że rejestracji pojazdu można dokonać w UK właściwym dla miejsca zamieszkania. Po 4 grudnia rejestracji czasowej, pozwolenia czasowe oraz wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych można będzie dokonać nie tylko w urzędzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania, ale także w urzędzie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania oraz zakupu czy odbioru pojazdu. Zniknie więc problem powrotu samochodem bez ważnych TR z drugiego końca Polski. Kolejna zmiana to, taka, że do tej pory pojazd wywożony za granice musiał wyrejestrować właściciel osobiście. Od 4 grudnia 2020 zrobi to samodzielnie, z automatu starostwo, na podstawie pozwolenia czasowego w celu wywozu pojazdu za granicę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 18439
Zdjęcia: 1194
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Gru 2020, 13:27

Dobra robota :ok: bardzo przydatne informacje :)
MotoAlbercik napisał(a):od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy.
Czekałem głównie na tą zmianę.
MotoAlbercik napisał(a):jak w DR skończy się miejsce na pieczątkę od diagnosty o pozytywnym przejściu OBT, to nie trzeba już wymieniać DR na nowy
Myślałem, że w tym roku nie uda się tego przebić ale cieszę się bo mam w jednym samochodzie już full pieczątek, a przegląd pod koniec grudnia więc nie będę musiał wymieniać dowodu :ok:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6135
Zdjęcia: 22

03 Gru 2020, 19:22

MotoAlbercik napisał(a): Prawo Jazdy - od 4 grudnia 2020 roku, nie będzie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy.

W końcu będę mógł zostawić portfel w domu i wozić ze sobą sam telefon. Zapłacę prawie wszędzie, jeśli będzie trzeba pokażę e-dowód, wszystko w jednym urządzeniu. :) Co tych wymian dowodów, ja i tak raczej zostanę przy wymianie, jakoś się już przyzwyczaiłem, że mam przegląd wbity w dowód. :)
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

03 Gru 2020, 21:21

Cześć mam pytanie odnośnie e prawa jazdy sytuacja jest prosta zdałem egzamin w poniedziałek natomiast za za tydzień mam urodziny czy dzięki wprowadzeniu e prawa jazdy będzie możliwość aby już w dniu urodzin jeździć legalnie samochodem jest szansa że będziemy już w systemie przed odebraniem blankietu z wydziału komunikacji?
Pozdrawiam. :ok:
makaroniarz
Obserwowany
 
Posty: 1

03 Gru 2020, 22:46

makaroniarz napisał(a):za tydzień mam urodziny czy dzięki wprowadzeniu e prawa jazdy będzie możliwość aby już w dniu urodzin jeździć legalnie samochodem
Jest szansa musisz sprawdzać w aplikacji jak będziesz już miał tam widoczny dokument prawa jazdy to znaczy, że możesz jeździć bo jest w systemie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6135
Zdjęcia: 22

12 Sty 2022, 12:03

Od 1 stycznia 2022 roku, wszedł w życie nowy taryfikator mandatów , z którym można zapoznać się tutaj
Warto też dodać, że również w 2022 roku wejdą w życie inne zmiany.
Od 17 września 2022 roku zostaną zlikwidowane kursy doszkalające, dzięki którym można było skasować sobie część punktów karnych. Zmieni się również czas ważności punktów karnych - zostanie on przedłużony z roku na dwa lata. Kolejna zmiana to dwukrotność mandatu dla tych kierowców, którzy w ciągu dwóch lat popełnią to samo wykroczenie.
A to jeszcze nie wszystkie zmiany...Również we wrześniu, wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych. Kierowca otrzyma 15 punktów karnych za :
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub wchodzącemu na pasy ( tutaj jest najwięcej kontrowersji, ponieważ w ustawie nie określono, kiedy pieszy wchodzi na pasy )
- ominie pojazd, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
- wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
- nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu skręcając w drogę poprzeczną
- nie zatrzyma pojazdu celem ustąpienia pierwszeństwa osobie niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, przechodzącej przez jezdnię ( niekoniecznie na przejściu dla pieszych )
- nie zatrzyma się do kontroli i ucieka
- spowoduje wypadek drogowy
- sprowadzi katastrofę w ruchu lądowym
- kieruje pojazdem po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego jak alkohol
- kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- przekroczy dopuszczalną prędkość o 50 km/h
- wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
10 pkt karnych otrzyma kierowca, który :
- nie udzieli pomocy ofiarom wypadku
- naruszy zakaz zawracania na autostradzie albo drodze ekspresowej
- przekroczy dopuszczalną prędkość od 31 do 41 km/h
- objedzie opuszczone zapory lub półzapory na przejeździe kolejowym, jeżeli ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało ukończone ( tutaj wielu kierowców popełnia ten błąd, a dodatkowo może być mandat za wjechanie na przejazd przy czerwonym świetle, ponieważ wiele przejazdów kolejowych ma sygnalizację - o tym warto pamiętać )
- wjedzie na przejazd kolejowy, jeżeli za nim nie ma warunków do kontynuacji jazdy ( czyli zatrzyma się na tym przejeździe )
- który przewozi pasażerów pojazdem do tego nie przystosowanym
- który przewozi pasażerów w liczbie większej niż określona jest w DR jeżeli liczba tych osób przekracza 10 i więcej, natomiast liczba tych punktów będzie mniejsza, w zależności od ilości pasażerów przewożonych powyżej ilości określonej w DR ( jeżeli jest ich 8, to pkt będzie 8 )
8 punktów otrzyma kierowca który :
- zatrzyma pojazd na przejściu dla pieszych lub rowerzystów lub w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem lub 10 za tym przejściem lub przejazdem, na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu
- będzie cofał na autostradzie lub drodze ekspresowej
- będzie wyprzedzał podczas dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia
- będzie wyprzedzał na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych i tramwajowych lub bezpośrednio przed nimi
- będzie wyprzedzał w miejscu gdzie jest to zabronione znakiem zakazu wyprzedzania
- nie ustąpi pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu równorzędnym oraz oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo, pojazdom szynowym oraz rowerzystom
- nie zastosuje się do sygnałów świetlnych oraz poleceń przez osoby upoważnione do kontroli ruchu
- nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
- będzie używał pojazdu, który zagraża bezpieczeństwu osoby będącej w tym pojeździe lub poza nim

-
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 18439
Zdjęcia: 1194
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  NASCAR Camry w 4 odsłonach
  Atrakcją na targach SEMA 2017 stoiska Toyoty były wyścigowe Camry, które zaprezentowali topowi kierowcy NASCAR – Martin Truex Jr., Kyle Busch, Denny Hamlin i Daniel Suarez. Martin Truex oraz Kyle Busch startują ...
  Nowe Audi S3 Sportback - oszczędne, szybkie i komfortowe
  Moc 221 kW (300 KM) i moment obrotowy 380 Nm, sprint od zera do 100 km/h w pięć sekund – nowe Audi S3 Sportback oferuje najlepsze osiągi w swojej klasie. Charakteryzuje się też wzorcową efektywnością: silnik 2.0 TFSI ...

 • 21 Sty 2022, 18:32

  Ciekawie wyglądają te kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, wcześniej było co 10km/h, a teraz mamy co 5km/h i aż do 70km/h. Kary też konkretne nie będę ich tu przepisywał bo podałem link do nich na forum.
  Rokiko
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6135
  Zdjęcia: 22