Uwaga! Od 1 czerwca 2021 ważne zmiany w przepisach.

31 Maj 2021, 09:13

Od 1 czerwca 2021 roku wchodzą dość istotne zmiany w ustawie PoRD. Dotyczą nie tylko kierowców, ale też pieszych.
Co się zmienia? Na początek najbardziej kontrowersyjny i pokręcony przepis :

1. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem...( deja vu? )

2. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju

3. Pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego

4. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

5. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h ( zniesiony został przepis, że między godz. 23 a 5 obowiązywała prędkość 60 km/h ). Teraz w terenie zabudowanym przez całą dobę jeździmy 50 km/h.

6. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście

7. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

31 Maj 2021, 09:42

MotoAlbercik napisał(a):1. pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem...( deja vu? )
No ale to już było.

MotoAlbercik napisał(a):2. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju
Dla mnie to jest niezrozumiałe. Uważam, że spowoduje to nagminne wchodzenie na przejścia dla pieszych bez upewnienia się czy jest bezpiecznie. Moim zdaniem nowe przepisy nakładają 100% odpowiedzialności na kierowców w takiej sytuacji. Uważam i statystyki to potwierdzają że liczba wypadków na pasach to nie tylko wina kierowców, ale także fatalnej organizacji przejść dla pieszych i złej infrastruktury.

MotoAlbercik napisał(a):4. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
Trzeba teraz jeszcze wiedzieć jak zachować taki odstęp na oko :) Pamiętajmy, że między słupkami (biało-czerwonymi) przy trasie jest 100m odstępu. Musimy sobie wyrobić nawyk jazdy w takiej odległości jak ktoś do tej pory jeździł na zderzaku będzie mu ciężko. Nie można podjeżdżać auta zmuszając go do zmiany pasa.

Teraz liczby, które ułatwią nam orientacyjne obliczenie odległości między naszym samochodem a tym jadącym przed nami.
Przez jedną sekundę przy danej prędkości przejedziemy dystans:
- 25 km/h = 7 metrów,
- 50 km/h = 14 metrów,
- 90 km/h = 25 metrów,
- 120 km/h = ~34 metry (dokładnie 33,6 metra),
- 140 km/h = 39 metrów.

Jak obliczamy w prosty sposób taką odległość. Wychodzi na to że musimy zachować minimum dwie sekundy (najlepiej przyjąć trzy) w czasie zanim znajdziemy się w tym samym miejscu co auto jadące przed nami. Patrzymy na samochód który jedzie przed nami i np. na punkt który mija (latarnia, znak lub inne oznaczenie stałe przy drodze) zaczynamy wtedy liczyć do trzech z tempem jeden na sekundę. Jak przy wypowiedzeniu trzech znajdziemy się w miejscu gdzie był poprzedzający pojazd jak zaczynaliśmy liczyć to znaczy że mamy dobrą i bezpieczną odległość :ok:

Wiosek jest taki, że niezależnie z jaką prędkością jedziemy za poprzedzającym autem utrzymując równy odstęp to minimum dwie sekundy będzie już bezpiecznym odstępem.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

01 Cze 2021, 09:18

MotoAlbercik napisał(a):2. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju
No i zaczęło się Policja dzisiaj czyha na kierowców nie znających przepisów. Ja akurat je znam ale i tak już dostałem upomnienie :shock: a za co? Pieszy był jakieś dwa metry od przejścia i szedł wzdłuż drogi po chodniku po czym jak przejechałem przeszedł na drugą stronę. Za przejściem zatrzymała mnie Policja twierdząc, że nie ustąpiłem Pieszemu przejścia :shock: moim zdaniem to śmieszne bo on nawet nie musiał zwolnić żeby mnie przepuścić. Chodnik szedł dalej też prosto więc skąd mam wiedzieć w takiej sytuacji co zamierza Pieszy?

Najciekawsze jest to że w przypadku mandatu jest to 350zł i 10 pkt karnych tak mnie poinformował Policjant.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

02 Cze 2021, 08:28

Dlatego jedynym wyjściem jest posiadanie teraz kamerki i nie przyjmować mandatów od policji, bo na pewno będą próbowali naciągać kierowców.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Cze 2021, 08:54

MotoAlbercik napisał(a):Dlatego jedynym wyjściem jest posiadanie teraz kamerki i nie przyjmować mandatów od policji, bo na pewno będą próbowali naciągać kierowców.
No właśnie w tym samochodzie którym jechałem nie było ale chyba trzeba będzie sprawić sobie taką przenośną żeby szybko przekładać z jednego do drugiego samochodu.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

03 Cze 2021, 10:07

Kamerka to nie jest wielki koszt. Można mieć po jednej w każdym aucie. A jak masz uchwyt na telefon w takim miejscu, że można nagrywać co się dzieje przed autem, to np. Yanosik ma opcję nagrywania. Telefon masz w sumie cały czas przy sobie, więc też dobra alternatywa dla kamerki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000