Sprowadzenie auta z Czech - co jest wymagane?

13 Wrz 2009, 23:11

Witam
Chciałbym sprowadzić auto z Czech. Jednak ilość informacji w Internecie na ten temat jest skąpa (o procedurach w Niemczech jest mnóstwo). Na stronach naszego ministerstwa znalazłem skany dowodu rejestracyjnego czeskiego, jednak nigdzie nie namierzyłem samych informacji odnośnie procedur "tam". Podejrzewam, że będzie podobnie, jak w Unii (kupno na umowę czy fakturę, wyrejestrowanie i otrzymanie tablic wywozowych, opłacenie OC - coś jeszcze?) - ale nigdzie nie znalazłem np wzoru dokumentu wyrejestrowania (czy może dokumentu do tablic wywozowych czy jakby się to nie nazywało) czy wymagań odnośnie ubezpieczenia czy winietek (bo czy auto przez mnie kupione i wyrejestrowane tam jest już autem "polskim" więc muszę kupić winietkę na autostrady czeskie?). Czasem w polskim urzędzie ciskają się o kolor pieczątki - a co dopiero o wzór papieru.

Za wszelkie info z góry dziękuję

Pozdrawiam
Lecchu
lecchu
 

14 Wrz 2009, 21:30

możesz kupić samochód i go nie wyrejestrowywać - nie ma takiego obowiązku.

Z dowodem rejestracyjnym, który w czechach jest dwuczęściowy i umową lub fakturą robisz wszystko tak jak z każdym innym samochodem z UE:
1. urząd celny - akcyza
2. urząd skarbowy - vat
3. badanie techniczne
4. tłumaczenia przysięgłe
5. recykling
6. rejestracja samochodu
7. wykupienie OC

tutaj możesz sobie wyliczyć akcyzę i wydrukować niezbędne do tych urzędów dokumenty:
[link wygasł]

jeżeli chcesz to wyrejestrować to na pewno jest w Czech coś w stylu tablic wywozowych ale tej procedury w Czechach nie znam.

Jak wyrejestrujesz bez tablic wywozowych to możesz jeszcze wykupić niemieckie żółte tablice przejazdowe na 5 dni wraz z ubezpieczeniem np. tutaj
[link wygasł]

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam

23 Sie 2014, 18:19

Witam
Chciałabym kupic auto nowe, czy takie same procedury są jak kupuje sie uzywane?? Jakie dochodza oplaty. Pozdrawiam Beata M.
Bacia28
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 10 03 1989
Auto: mercedes
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

24 Sie 2014, 06:40

Bacia28 napisał(a):czy takie same procedury są jak kupuje sie uzywane??

Tak, wybierasz, płacisz i wyjeżdżasz .. W łapce masz fakturę z którą idziesz do WK zarejestrować autko.. OBT masz za trzy lata, długą gwarancję - to są różnice..
Bacia28 napisał(a):Jakie dochodza oplaty

Ok. 180 pln za rejestrację..

Powodzenia..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Sie 2014, 09:59

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź.
Nie doczytałam nic o cle, akcyzie czy jak to się nazywa. Oplata w Urzędzie Celnym Kupując nowe auto z salonu płaci się cło??
Czy płaci się również podatek VAT, bo wcześniej gdzieś też czytałam że się płaci, tylko nie wiem czy od nowych z salonu. Pozdrawiam
Bacia28
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 10 03 1989
Auto: mercedes
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

24 Sie 2014, 17:08

Bacia28 napisał(a): Oplata w Urzędzie Celnym Kupując nowe auto z salonu płaci się cło??
Niestety nie ma zmiłuj się a oczywiście ze płacisz i to od sumy na fakturze... :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

25 Sie 2014, 08:08

Aaaa, to salon za granicą ma być ?? A czemu ??
Kiedys była mozliwość przywiezienia wielu rzeczy w ramach "mienia przesiedlenia".. Nie wiem czy teraz jeszcze to działa, ale chyba nie. Wtedy się opłacało ..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

25 Sie 2014, 10:12

Witam
Miszkam w Polsce i nie mieszkałam w Czechach. Po prostu są tańsze auta w Czechach i myślałam żeby jechać kupić bo taniej :)
Bacia28
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 10 03 1989
Auto: mercedes
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

29 Gru 2015, 15:47

Witam
Chcę kupić auto zabytkowe z Czech rocznik 1968. Auto było sprowadzone do Czech z USA , problem jest z dokumentacją .
Sprzedający pośrednik chce mi dać Amerykański dowód rejestracyjny ( CERTIFICATE OF TITLE ) + odprawę celną ( która mu zaginęła i stara się o duplikat ) . przypadkiem pokazał mi skany czeskiego dowodu rejestracyjnego ( OSVEDCENI O REGISTRACI VOZIDLA CAST 1 ) i skany karty pojazdów (osvedceni o registraci historickeho vozidla ) z wpisanym poprzednim właścicielem i danymi pojazdu . Podobno pojazd był tylko zarejestrowany na okres próbny jako zabytek i cały komplet dokumentów czeskich został zdany w czeskim urzędzie , Z przepisów które znalazłem na czeskich stronach wynika że procedura wyrajestrowania wykonuje się idąc do czeskiego wydziału komunikacji z poprzednim właścicielem i przepisuje się na kupującego dokumenty pojazdu . sprzedający handlarz twierdzi że nie ma czeskich dokumentów bo zostały zdane w czeskim urzędzie
Pytanie - czy jest taka opcja że przy zabytkowych pojazdach można rejestrować czasowo pojazdy a następnie trzeba zdać cały komplet dokumentów i właścicielowi zostaje tylko amerykański akt własności ?
xxmotocykle
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: star 660

08 Maj 2019, 13:36

W tej chwili jak się nie mylę to wygląda to tak:
- wyrejestrowanie auta w Czechach
- załatwiasz tablice wywozowe już na siebie
- karta pojazdu wydana w Czechach (wielkość A4)
- tymczasowy dowód rej (plastik wielkości prawa jazdy)
- ubezpieczenie na wywozowe tablice

To wszystko. Sprowadzałem jakiś czas temu auto i zapomniałem napisać.
Bacia28
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 10 03 1989
Auto: mercedes
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna

28 Lip 2019, 22:37

Cześć,
możesz napisać czy wyrejestrowanie jest konieczne w CZ i tym samym wizyta w urzędzie? Będę jechał lawetą więc nie muszę mieć tablic wywozowych.
nocnyy
Obserwowany
 
Posty: 1

02 Wrz 2019, 18:54

Witam, jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość w przypadku jakiejś gafy.
Kupiłem auto od handlarza przyjechało z Czech, dał dokumenty niezbędne do rejestracji m.in. kartę pojazdu-kartka papieru większa od A4. Dziś w wydziale komunikacji okazało się, że brakuje pierwszej części dowodu rejestracyjnego (zalaminowany dokument trochę większy od polskiego prawa jazdy). Handlarz przy sprzedaży zarzekał się, że jest to mi niepotrzebne. Wręcz przeciwnie-to jemu jest potrzebny ten dokument. Pognałem do niego kilkadziesiąt km, dał dokument. Pędzę z powrotem do wydziału komunikacji gdzie okazuje się, że jest różnica w nr dowodu rejestracyjnego; w tym zalaminowanym i tym dużym; jedna cyfra. Pan w okienku powiedział, że mogą te papiery wysłać do Czech celem weryfikacji, ale ile to potrwa nie wiedział. Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? Jaki jest może być czas załatwienia sprawy? Ręce mi opadły.
misiek44
Obserwowany
 
Posty: 2

02 Wrz 2019, 19:16

Idź do handlarza i niech on Ci to załatwi, ty masz mieć auto gotowe do rejestracji , a nie jeździć po czechach za dokumentami, kupiłeś auto z błędem prawnym więc albo niech ci załatwi to handlarz albo oddajesz auto i finito, reklamuj jako wada prawna, a jeżeli nie to wiesz czechy to piękny niezniszczony kraj więc na urlopik można jechać :lol:
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

02 Wrz 2019, 22:53

Tym autem bez papierów oczywiście na wycieczkę :D
misiek44
Obserwowany
 
Posty: 2