Akcja wymiany poduszek w samochodach - przeczytaj

Akcja wymiany poduszek w samochodach - przeczytaj

14 Lut 2018, 20:28

Akcja wymiany poduszek powietrznych dotyczy samochodów wyprodukowanych w latach 2002 do 2015. Może objąć nawet 100 mln aut :!: Oczywiście na całym świecie. Są to samochody 50 różnych marek. Sprawa dotyczy poduszek wyprodukowanych przez firmę Takata. Jest to jeden z największych na świecie producentów systemów bezpieczeństwa.

Z powodu złego działania tych poduszek życie straciło już 20 osób, a rannych trudno zliczyć. O co chodzi? Wadliwa jest obudowa generatora gazu oraz sam gaz. Poduszki podczas wypadku/kolizji wybuchają z taką siłą, że dochodzi do rozerwania wspomnianego generatora, którego odłamki są wystrzeliwane razem z poduszką w kierunku osoby siedzącej na fotelu. Winne są oczywiście oszczędności. Firma Takata postawiła nie na bezpieczeństwo, a na oszczędność...Do napełniania generatorów używała gazu o nazwie azotan amonu, który jest najtańszym i najłatwiej dostępnym gazem. Inni producenci, używają azydek sodu. Azotan amonu jest gazem, który zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury i wilgotności. Jest to gaz bardzo higroskopijny. Stąd kłopoty.
ImageA teraz najważniejsze - w jakich autach montowano wadliwe generatory? Były montowane w Audi A3, A4, A6, BMW E46, E39, E53, Toyotach Yaris, RAV4, Hilux, Auris, Corollach, Avensisach, Nissanach Almera, Navara, X-Trial, Terrano, W Hondach, Mazdach, Subaru, Land Rowerach, Lexusacj, Volkswagenach.

Jak się dowiedzieć, czy twój samochód jest objęty wymianą w ASO? Najlepiej jest to sprawdzić w ASO danej marki. Potrzebny jest do tego oczywiście numer VIN.

A tak na marginesie - zapewne mało kto wie, że na stronie uokik.gov.pl jest coś takiego jak zakładka produkty. Tam wybiera się "powiadomienia przedsiębiorców o produktach niebezpiecznych". Są tam wszystkie akcje producentów samochodów, dotyczące wymian podzespołów, któe w jakikolwiek zagrażają bezpieczeństwu. Oczywiście nie tylko są samochody, ale i zabawki i urządzenia AGD i sporo innych. Ale w ostatnim czasie można zaobserwować, że najwięcej jest tkiach ogłoszeń, które dotyczą samochodów...
17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Akcja wymiany poduszek w samochodach - przeczytaj

14 Lut 2018, 22:17

Dzięki za info, choć ja akurat z akcji serwisowej skorzystałem już pół roku temu. U mnie do wymiany była poducha kierowcy.
solti
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 12 1997
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Peugeot 206, BMW E46
Silnik: diesel + benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

18 Lut 2018, 13:28

Akcji serwisowej nie podlegają poduszki. Wymieniane są tylko wadliwe generatory gazu.
17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

18 Lut 2018, 14:41

Słuchaj, może w teorii tak powinno być, ale BMW wymienia cale poduszki - i to jest fakt.
solti
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 17 12 1997
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Peugeot 206, BMW E46
Silnik: diesel + benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

18 Lut 2018, 14:48

No to teraz Takata dostanie mocno po kieszeni
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, Audi A8, A6 c4
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8,2.6 V6

18 Lut 2018, 15:16

Tak naprawdę cała afera zaczeła się w USA już w 2008 roku od Hondy...
Wystarczy w google wpisać frazę " Poduszki Takata" i jest całe mnóstwo artykułów.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Lexus RX L - 7-miejscowy SUV klasy premium Lexus RX L - 7-miejscowy SUV klasy premium
    Model RX dwie dekady temu zainicjował zupełnie nowy segment luksusowych SUV-ów i od tej pory jest jednym z najpopularniejszych modeli Lexusa na całym świecie. Jego najnowsza generacja w odmianie L jest o 11 cm dłuższa ...
    [C] C4 II 1,6 / Bravo II 1,9 / Megane III 1,5 / Octavia II 1,6 [C] C4 II 1,6 / Bravo II 1,9 / Megane III 1,5 / Octavia II 1,6
    Podstawowe kryteria zestawienia: - segment C - silnik diesla o mocy około 110KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2010 roku. Wytypowane modele do zestawienia: - Citroen C4 II 1,6 HDi - 112KM - Fiat Bravo ...

• Re: Akcja wymiany poduszek w samochodach - przeczytaj

18 Lut 2018, 21:59

Takata już dano nie istnieje. Wiedzieli co wypuścili na rynek i jak tylko się dowiedział o tym rząd Japonii to Takata została postawiona w stan upadłości. Wiedzą dobrze, że nie są w stanie naprawić wszystkich poduszek na świecie. Majątek firmy zostanie zlicytowany i na ile starczy tych pieniędzy tyle zostanie wymienionych jaśków. Także radzę się spieszyć z wymianą tych poduch.
    spider666
    Obserwowany

Auto: mg