Auto Nostalgia 2013 - III edycja Targów Pojazdów Zabytkowych

Auto Nostalgia 2013 - III edycja Targów Pojazdów Zabytkowych

09 Maj 2013, 14:58

Auto Nostalgia to trzecia już edycja podróży w przeszłość – pełna emocji i wzruszeń, niespełnionych marzeń o kultowych pojazdach i wspomnień z dzieciństwa.

Już dziś warto sobie wygospodarować chwilę czasu i zaplanować na weekend odwiedzenie III edycji Auto Nostalgia 2013 która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2013 w Centrum MT Polska, Warszawa, przy ulicy Marsa 56 C.

Image

Na jakie atrakcje możemy liczyć? - poniżej przedstawiamy tylko przedsmak tego co zobaczysz na targach!

AMERICAN LA FRANCE z 1915 r.
Na pierwszej edycji targów w 2011 r. można było obejrzeć dwa auta strażackie firmy American LaFrance z USA. W tym roku zostanie po raz pierwszy pokazany trzeci egzemplarz niedawno sprowadzony do Polski.
American LaFrance typ 12 o numerze fabrycznym 959 został zakupiony przez miasto Victoria w stanie Texas w kwietniu 1915 roku, gdzie służył do wczesnych lat ‘50.
Przeniesiony na mniejszą jednostkę strażacką w mieście Bloomington w stanie Texas, służył do lat 60. jako czynny wóz strażacki. W latach 60’ pojazd sprzedano. Do wczesnych lat 90. zmieniał kilkakrotnie właścicieli.
Od lat 90. auto stało czekając na swoje zapomnienie, jednak w 2011 zostało odnalezione w Pensylvanii i zakupiony przez Pracownię Renowacji Zabytków Strzelecki & Markowski.
Straż została poddana częściowej renowacji już w USA. W grudniu 2012 roku pojazd został sprowadzony do Polski. To 3 i najstarszy egzemplarz „strażówki” American LaFrance w Polsce.
Firma The American LaFrance Fire Engine Company wciąż istnieje i prężnie działa w Płd. Carolinie w USA produkując samochody pożarnicze, które brały udział w akcji ratowniczej po zamachu na World Trade Center.

Image

Dane techniczne:
Rok produkcji 1915
Silnik - 6-cylindrowy, rzędowy silnik benzynowy o zamkniętych cylindrach
Pojemność - 14 litrów.
Moc - 105 KM
Prędkość - 65 km/h
Waga pojazdu - 4,3 t
Instalacja elektryczna - 6V z podwójnym układem zapłonowym
Typ 12 posiada super nowoczesną, jak na ówczesne czasy, trzysekcyjną pompę wodną o wydajności 3,300 litrów (750 galonów) na minutę.

Po raz pierwszy obejrzymy 9 Fordów T i 3 Fordy A w jednym miejscu

FSO POLONEZ 2000 grupy B z sezonu 1987
Była to najbardziej zaawansowana homologowana konstrukcja polskiego samochodu rajdowego - osiągającą moc rzędu 160-180 KM. Replika została zbudowane zgodnie z homologacją grupy B oraz szczątkową dokumentacją fotograficzną auta z roku 1987.

Image

Auto zostało wyposażone w minimalnie zmodyfikowany 2 litrowy, dwuwałkowy silnik FIAT-a, zasilany dwoma podwójnymi gaźnikami Weber IDF, włoską skrzynię biegów, dyferencjał o zwiększanym tarciu oraz krótkie przełożenie główne. Te modyfikacje pozwalają rozpędzić się do 100 km/h w czasie 7,5 sek. oraz osiągnąć prędkość maksymalną 160 km/h.
Nadwozie zostało całkowicie przebudowane, modyfikacje miały na celu wzmocnienie i zmniejszenie wagi auta. Zawieszenie zostało obniżone i utwardzone, seryjne amortyzatory zostały zastąpione amortyzatorami Bilstein.

Wygląd i oklejenie wozu wzorowane na egzemplarzu o nr rejestracyjnym WAT 775Z, którym pod koniec sezonu 1987 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski ścigał się Marian Bublewicz, zdobywając tytuł Mistrza Polski.

Większość modyfikacji opiera się na rozwiązaniach stosowanych w latach 80 w OBRSO (Ośrodek Badawczo Rozwojowy FSO). Przedstawione auto jest wersją rozwojową, w planach jest zastosowanie mocniejszego silnika oraz kłowej skrzyni biegów.
W związku z tym że wóz bierze udział w zawodach sportowych, zostały zastosowane współczesne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa: klatka jest bardziej rozbudowana i zgodna ze współczesnym załącznikiem J, fotele i pasy mają współczesną homologacje rajdową.

FSO "Polski", 1976
Prototyp samochodu Polonez,który pierwotnie nosił nazwę „Polski”
Niecałe 10 lat po rozpoczęciu produkcji Fiata 125p, FSO podjęło decyzje o zakupie nowego nadwozia. Na zlecenie fabryki włoscy styliści zaprojektowali model samochodu nazwany tymczasowo "Polski". Dopiero w 1978 roku po plebiscycie Życia Warszawy został oficjalnie ochrzczony nazwą Polonez.

Image

Strona włoska zaprezentowała wersję 3-drzwiową, 5- drzwiową i Coupe. Prototyp różni się od modelu produkowanego seryjnie. Posiada m.in. mniej wystające zderzaki, inne klosze świateł tylnych, podsufitkę czy kierownicę.

Replika polskiej tankietki TKS z kampanii wrześniowej
Swoje kolekcje pokażą kluby miłośników różnych marek, w tym Porsche Club Poland, Klub Zabytkowych Mercedesów, Forza Italia, Lancia Club Polska, FSO Auto Klub i inne.
Osobną ekspozycję stanowią coraz bardziej popularne youngtimery – auta z lat 70 i 80. Wśród nich mi.in.jeden z zaledwie 572 egzemplarzy BMW Alpina B10, Mercedes 190 SL (1958), jakim jeździła Grace Kelly, późniejsza księżna Monaco. Zobaczymy także eleganckie Jaguary, Rolls-Royce, klasyczne Alfa Romeo, Porsche i całą kolekcję aut z PRL oraz innych byłych krajów RWPG, a ponadto motocykle, skutery i samochody wojskowe.

Zapraszamy do wspólnych wspomnień na Auto Nostalgia 2013!
Więcej informacji o targach uzyskasz na stronie autonostalgia.org
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Auto Nostalgia 2013 - III edycja Targów Pojazdów Zabytkowych

15 Maj 2013, 15:58

Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zapinaj pasy w samochodzie przed każdą jazdą! Zapinaj pasy w samochodzie przed każdą jazdą!
    Dlaczego wciąż niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zapinają pasów bezpieczeństwa? Jedni sądzą, że to niewygodne, a inni uznają, że nie ma potrzeby tego robić przed krótką podróżą. To błąd, który ...
    System otwierania samochodu aplikacją na telefon System otwierania samochodu aplikacją na telefon
    Toyota, największy producent samochodów na świecie, jest zainteresowana inwestowaniem w nowe formy korzystania z samochodów, takie jak car-sharing. Z myślą o usprawnieniu takich usług opracowała nowy system ...

  •