Benzyna 98 wlana do Diesla

14 Lis 2014, 00:56

Hej,

Przez przypadek do swojego diesla (Astra 3 1.9) wlałem benzynę (Vervę 98) i przejechałem jakieś 500m. Po 500m zauważyłem narastające stuki z silnika i zgasiłem silnik, po czym zauważyłem swój błąd. Domyślam się że wcześniejszy odcinek przejechałem na oleju który jeszcze był w układzie, więc na beznynie mogłem przejechać naprawdę króciutki kawałek. Czy ktoś może poradzić co w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście auto zgasiłem i nie odpalałem więcej, rozumiem też że wizyta u mechanika to absolutna konieczność, ale pytanie - czy silnik (np. wtryski?) mógł ulec jakimś uszkodzeniom przez tak krótki czas pracy na benzynie? Czy uszkodzenia będą tak duże, że koniecznie nowy silnik / nowe wtryski coś jeszcze? Czy może wystarczy spuścić paliwo i przeczyścić układ?

Ehh, nawet nie wiem jak mogłem coś tak głupiego zrobić, jeśli nie z przyzwyczajenia ze starym samochodem...

PS. Dodam, że wyjechałem te 500m ze stacji, na niskich obrotach i jechałem osiedlem, jeśli to cokolwiek zmienia.
b2728326
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Opel Astra 3
Silnik: Z19DTH

14 Lis 2014, 02:10

Jeżeli już się pomyliłeś tak jak stwierdziłeś to przede wszystkim nie należy uruchamiać silnika. W twoim przypadku wystarczy odessać "złe" paliwo. Co prawda wiąże się to z kosztami lawety, która zawiezie auto do warsztatu ale mamy pewność, że nie zaszkodzimy w większym stopniu jednostce napędowej.
Po odessaniu benzyny zalaniu oleju napędowego i odpowietrzeniu układu paliwa okaże się jak auto będzie chodziło i czy odpali bez problemu.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

14 Lis 2014, 02:52

Czyli to ze przyjechałem ten krótki odcinek na benzynie nie powinien sprawic, ze uszkodzilem sobie wtryski itd? Slyszalem lekkie stuki tuż przed zgaszeniem i te 100m mogłem na benzynie przyjechać :/
b2728326
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Opel Astra 3
Silnik: Z19DTH

14 Lis 2014, 10:48

Mogłeś uszkodzić, ale dowiesz się dopiero jak odpalicie auto na paliwie docelowym. Benzyna bardzo wysusza w przeciwieństwie do oleju napędowego i to jest największy problem.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

14 Lis 2014, 13:21

Witamy. Każda ilość benzyny jest szkodliwa dla diesla. W przypadku pokonania tak małego dystansu można mieć nadzieję, że nic poważnego się nie stało.
Na pewno należy spuścić paliwo, wypłukać zbiornik paliwa, wymienić filtr i po zalaniu ropy uruchomić w celu sprawdzenie ew. uszkodzeń.
AutoConrad
Aktywny
 
Posty: 290
Miejscowość: Warszawa
Auto: różne marki

14 Lis 2014, 16:49

Na lawecie do warsztatu i bez odpalania zlać całą benzynę, porządnie przeczyścić cały układ, wymienić filtr, nalać dobrego diesla... Raczej nie powinno się nic stać po tak krótkim odcinku ale i tak wszystko wyjdzie dopiero po tych operacjach gdy odpalisz go na ON.

Pozdrawiam :).
Vermin
Stały forumowicz
 
Posty: 1670
Zdjęcia: 4
Prawo jazdy: 06 01 1992
Auto: Ściera
Silnik: 2.0 DOHC EFI
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

14 Lis 2014, 17:02

Samochód odholowany do mechanika, oczywiście po tym jak zgasiłem go wczoraj już nic nie odpalałem ani nic. Dam znać jak się czegoś więcej dowiem, a tymczasem liczę, że po spuszczeniu paliwa, przeczyszczeniu, wymianie filtra i zalaniu dobrym ON będzie wszystko ok, a jeśli już to jakieś drobne rzeczy a nie wtryski i/lub pompa :/

Inna sprawa - takie paliwo (~25l Vervy 98 + ~3-4l ON (też Verva z tego co pamiętam)) do czegoś się może jeszcze nadać? Czy raczej można dać sobie spokój z tym? Co jak co ale trochę tego zatankowałem wczoraj a powiększać kosztów jeszcze bardziej bym nie chciał.
b2728326
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Opel Astra 3
Silnik: Z19DTH