BMW i3 Concept Coupe - nieograniczony dostęp do sieci

10 Gru 2012, 11:21

Dzięki funkcjom systemu BMW i ConnectedDrive model BMW i3 Concept Coupe ma nieograniczony dostęp do sieci. Przy w pełni naładowanych akumulatorach układ napędowy BMW eDrive, w który wyposażono BMW i3 Concept Coupe, pozwala mu pokonać około 160 kilometrów bez konieczności doładowania. Taki dystans sprawia, iż samochód ten może być śmiało użytkowany do poruszania się również poza miastem.

BMW i3 Concept Coupe - nieograniczony dostęp do sieci

Dzięki usługom systemu BMW i ConnectedDrive, które opracowano specjalnie z myślą o zastosowaniu w pojazdach elektrycznych z napędem BMW eDrive, kierowca otrzymuje realistyczne dane szacunkowe dotyczące aktualnego zasięgu, z którymi można się zapoznać jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Tym samym BMW i3 Concept Coupe otrzymuje tytuł pierwszego w pełni internetowego pojazdu elektrycznego na świecie.

Dokładne, niezawodne i realistyczne: informacje o zasięgu w układzie nawigacji z usługami BMW i ConnectedDrive.
BMW i3 Concept Coupe wyposażono w układ nawigacji, który korzysta z usług systemu BMW i ConnectedDrive. Zarówno układ nawigacja jak i usługi BMW i ConnectedDrive zostały przystosowane do specyficznych potrzeb pojazdu elektrycznego. Poza funkcją prowadzenia krok po kroku, system oferuje kierowcy pomoc, która wykracza poza zwykłe planowanie trasy przejazdu. Jedną z kluczowych funkcji układu nawigacji z dostępem do Internetu jest możliwość wyświetlania aktualnego zasięgu, który obliczony zostaje po przeanalizowaniu dostępnych danych i zmiennych.

System bierze pod uwagę poziom naładowania baterii, styl jazdy, ilość włączonych urządzeń elektrycznych, wybrany tryb jazdy, topografię terenu oraz aktualne informacje o ruchu drogowym. Innymi słowy system może przewidzieć ponadplanowy pobór energii potrzebny do pokonania wzniesienia lub korków i odpowiednio zmniejszyć przewidywany zasięg pojazdu. W obliczeniach uwzględnione zostają również najbardziej aktualne dane o stanie dróg i natężeniu ruchu. Wszystkie te dane zostają przeanalizowane przez serwer BMW ConnectedDrive, który pozostaje w stałej łączności z pojazdem dzięki wbudowanej karcie SIM. Jej stała obecność gwarantuje możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym w całym cyklu życia pojazdu.

BMW i3 Concept Coupe - nieograniczony dostęp do sieci

Informacje o aktualnym zasięgu pojawiają się na wyświetlaczu środkowym nie tylko jako cyfry, ale również jako oznakowanie na mapie układu nawigacji. Biorąc bieżącą lokalizację pojazdu za punkt wyjściowy, system zaznacza na mapie obszar, do którego mógłby on dojechać przy obecnym stanie naładowania akumulatorów. A ponieważ kierowca, wybierające różne tryby jazdy, ma realny wpływ na zużycie energii, a tym samym na zasięg, graficzne przedstawienie wyliczeń dotyczących zasięgu zostaje zawsze przedstawione w dwóch wariantach, co pozwala kierującemu ocenić odpowiedni, aktualny zasięg, niezależnie od wybranego trybu jazdy COMFORT, ECO PRO lub ECO PRO+.

Po uruchomieniu funkcji prowadzenia krok po kroku, kierowca jest na bieżąco informowany czy cel podróży leży w zasięgu pojazdu oraz ile energii powinien zaoszczędzić. Oprócz najszybszej trasy przedstawiana jest również jej najbardziej oszczędna alternatywna, a w razie konieczności system Range Assistant zasugeruje nawet przejście w tryb ECO PRO lub ECO PRO+, aby dodatkowo zwiększyć zasięg. Widać tu zatem wyraźnie interakcję między dedykowaną pojazdom elektrycznym funkcją prowadzenia krok po kroku (technologia BMW i ConnectedDrive) a specjalistycznym systemem zarządzania energią (technologia Efficient Dynamics).

POLECAMY Aplikacja z funkcją eRemote BMW ConnectedDrive dla BMW i

Jeśli jest to konieczne, kierowca może za naciśnięciem przycisku skontaktować się i zarezerwować najbliższą stację ładowania. System dodatkowo powiadamia kierowcę o czasie ładowania niezbędnym do kontynuowania lub ukończenia podróży. Dzięki mnogości funkcji dostępnych w układzie nawigacji z usługami BMW i ConnectedDrive możliwe jest niezwykle precyzyjne, pewne i wygodne planowanie podróży pojazdem elektrycznym.

źródło: BMW
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3455
Zdjęcia: 12536
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hybrydy na trasy? - jak sprawdza się hybryda w trasie, spalanie?
    W prawdzie nie planuję na razie zakupu samochodu, ale ciekawi mnie funkcjonalność hybryd. Nie mówię tu o typie plugin tylko o takim, gdzie silnik elektryczna wyłącznie wspomaga spalinowy tzn. do pewnych obrotów ...
    Dynamic Sculptures – tradycja sportowego ducha i elegancji w Audi
    Na wystawie "Dynamic Sculptures – tradycja sportowego ducha i elegancji w Audi", Audi museum mobile prezentuje dwanaście samochodów typu coupé, wyprodukowanych od lat trzydziestych ubiegłego wieku, aż ...

  •