CarPlay w samochodzie bez fabrycznego modułu. Czy to możliwe?

01 Lis 2020, 22:24

CarPlay to wygodne i bezpieczne użytkowanie iPhone’a w samochodzie. Nawigacja, odtwarzanie muzyki i ulubione aplikacje – wszystko dostępne z dotykowego panelu sterowania systemem inforozrywki. Poznaj Apple CarPlay i dowiedz się, jak zyskać możliwość korzystania z niego w samochodach marki Audi!

Co to jest Apple CarPlay?
CarPlay to interfejs samochodowy dedykowany iPhone’om. To dodatkowy ekran, umożliwiający korzystanie z najważniejszych funkcji telefonu z poziomu samochodu. Po raz pierwszy zaprezentowany został podczas salonu samochodowego w Genewie w 2014 roku. CarPlay działa równolegle z systemem inforozrywki – można przełączać się pomiędzy nimi, dzięki czemu sterowanie funkcjami, dostępnymi wyłącznie z poziomu samochodu, nie jest utrudnione. Co umożliwia CarPlay?

 • odtwarzanie muzyki z iPhone’a przez głośniki samochodowe – z biblioteki oraz aplikacji takich jak Spotify czy Tidal,
 • korzystanie z nawigacji (Mapy Apple, Google Maps, Waze) – nawet w pojazdach bez fabrycznego GPS,
 • korzystanie z telefonu, wiadomości, komunikatorów (np. WhatsApp),
 • sterowanie funkcjami systemu iOS z poziomu samochodu – ekranem dotykowym, pokrętłami, przyciskami (w tym tymi na kierownicy) – oraz za pomocą sterowania głosowego (Siri – niedostępna w wersji w języku polskim).
CarPlay w samochodzie bez fabrycznego modułu. Czy to możliwe? Apple CarPlay dostępne jest w samochodach większości popularnych marek, jak Audi, Alfa Romeo, Citroen, Fiat, Ford, Hyundai, Jeep, Kia, Mercedes, Opel, Peugeot, Seat, Skoda, Volkswagen czy Volvo. Znaleźć je można też w BMW – jednak tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Przez długi czas rozwiązanie to nie było dostępne w samochodach z polskich salonów, z kolei zagranicą CarPlay oferowany jest w wersji abonamentowej. Co ciekawe, gdy CarPlay w BMW wprowadzony został do Polski, możliwe było jego dokupienie z jednorazową opłatą.

CarPlay w samochodzie bez fabrycznego interfejsu
Jeśli nie posiadasz CarPlay w swoim samochodzie, a chcesz skorzystać z oferowanych przez ten system funkcji – nic straconego! Na rynku znajdziesz radia samochodowe, wspierające Apple CarPlay – w ofercie mają je m.in. takie marki jak Pioneer, Sony, Alpine czy Clairon. Wymiana radia wymaga jednak zakupu nie tylko samego odbiornika, ale też ramki montażowej dopasowanej do konsoli danego samochodu, wiązki kabli oraz adaptera, umożliwiającego sterowanie z kierownicy.

Radio z CarPlay to jednak nie jedyna opcja. Na rynku znaleźć można również specjalne moduły, które po zainstalowaniu w samochodzie umożliwiają użytkowanie CarPlay – tak samo, jak w modelach, w których ta funkcja dostępna jest fabrycznie. To kusząca opcja, stworzona dla osób, które chcą korzystać z pełnej funkcjonalności CarPlay nawet w starszym samochodzie.

Audi Apple CarPlay – moduły do Twojego auta
Specjalne moduły CarPlay kupisz m.in. dla samochodów marki Audi. Przeważnie są to rozwiązania plug-and-play – wystarczy więc właściwie podłączyć je do swojego samochodu, by móc korzystać z pełnej funkcjonalności interfejsu. Audi Apple CarPlay to gotowe moduły z ekranem dotykowym, które należy podłączyć w miejsce wyświetlacza systemu inforozrywki (MMI). By Apple CarPlay działało poprawnie nie jest konieczne dodatkowe kodowanie oprogramowania MMI Audi. W niektórych modelach konieczne będzie jednak włączenie AUX bądź podłączenie kabla AMI-AUX. Moduły CarPlay są kompatybilne z większością typów MMI, takimi jak MMI 2G, 3G Basic, 3G Plus, 3G High, Mib1, Mib2. Umożliwiają one połączenie iPhone’a zarówno przez kabel USB, jak i bezprzewodowo, za pomocą Bluetooth. Stosunkowo prosta instalacja sprawia, że moduły Audi Apple CarPlay stale zyskują na popularności.

Twoje Audi wyposażone jest w fabryczny system Apple CarPlay – jednak możesz łączyć się z nim jedynie przewodowo? Chcesz korzystać z CarPlay bezprzewodowo? Rynek modułów i adapterów do Audi oferuje również rozwiązania, odpowiadające Twoim potrzebom! Wystarczy prosty konwerter Bluetooth, który podłączasz do portu USB w MMI. Łącząc z nim swój telefon poprzez Bluetooth zyskujesz możliwość korzystania z CarPlay bez wpinania telefonu do MMI. Prosto i wygodnie!

źródło: Artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3383
Zdjęcia: 12369
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

04 Lis 2020, 16:37

CarPlay jest super, wszystkim którzy mają telefon apple a nie korzystają z tego cacka lub nie mają - bardzo polecam :)
malmon3
Aktywny
 
Posty: 256
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jazda na zderzaku - przejaw agresji i braku wyobraźni
  W projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym znalazł się zakaz "jazdy na zderzaku" na autostradach i drogach ekspresowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z agresywnymi ...
  Bezpieczniejsze skrzyżowania dzięki łączności samochodów z otoczeniem
  W ramach wspólnego projektu Wolfsburg, Volkswagen i Siemens utworzyły obszar testowy na głównej ulicy miasta, na której dziesięć sygnalizatorów świetlnych wyposażono w urządzenie do transmisji ...

 •