Co się stanie jak wyłączysz zapłon w hybrydzie na biegu czyli na "D"?

29 Wrz 2021, 14:54

Każdy z nas czasem zastanawia co się stanie jeżeli zrobimy coś czego nie zaleca producent nawet jeżeli to będzie niechcący. Ostatnio przytrafiła mi się taka przygoda i opiszę ją bo uważam, że komuś może się przydać ale nie polecam tak robić.

Po za parkowaniu auta dosyć mocno spieszyłem się i zamiast wcisnąć po zatrzymaniu przycisk "P" wyłączyłem zapłon patrząc na drążek od zmiany biegów. Okazało się, że przed wyłączeniem zapłonu system sam sobie przełączył skrzynię z pozycji "D" w położenie "P". Widziałem to dokładnie ponieważ podświetlenie na tym przycisku zaświeciło się na ułamek sekundy przed zgaśnięciem zegarów. Oczywiście noga była cały czas na wciśniętym hamulcu nożnym. Mając to na uwadze pewnie tak samo by się zachował gdybyśmy mieli zapiętą pozycję biegu wstecznego "R".
Co się stanie jak wyłączysz zapłon w hybrydzie na biegu czyli na "D"? Wygląda na to że producent w przypadku napędu w Aurisie hybrydowym przewidział taką możliwość pomyłki i wyłączenia zapłonu bez wcześniejszej zmiany przełożenia w skrzyni na "P" i odpowiednio to oprogramował. Oczywiście nie zalecam takiego postępowania.

Aha... po ponownym uruchomieniu zapłonu wszystko było w porządku.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4965
Zdjęcia: 11418
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Porównanie żarówek PY21W chrome do kierunkowskazów - Philips vs Osram
    Kierunkowskazy muszą świecić światłem pomarańczowym ale nie zawsze podoba nam się pomarańczowa poświata w lampie od takiej żarówki i co wtedy możemy zrobić? Wyjściem i rozwiązaniem tego są żarówki tzw. chrome ...
    Toyota AA 1936 rok
    Napędzana 3,4-litrowym silnikiem z 6 cylindrami Toyota AA była pierwszym samochodem tego producenta. Prototyp wybudowany w domowych warunkach został zaprezentowany podczas pokazów w Tokio. Razem z modelem AA premierę ...

  •