Czy mogę mieszać oleje syntetyczne 5W-30 i 5W-40?

07 Cze 2016, 12:14

Dzień dobry!
W moim samochodzie Hyundai I 10, silnik benzynowy poj.1,1l wymieniłem w lutym b.r. olej silnikowy syntetyczny SAE 5W-30 (w instrukcji obsługi pisze, że taki się zaleca). Jest to olej niemiecki 7701 O.E.M. Zostało mi w tej bańce 5-cio litrowej 2litry. Czy mogę dolać 1litr oleju syntetycznego Castrol EDGE 5W-40 do tych pozostałych 2litrów, wymieszać i mieć na następną wymianę? Proszę o dokładną i pewną odpowiedź na 100%. Na tej bańce 1-dno litrowej Castrol EDGE 5W-40 jest odchaczone, że się nadaje do 12 typów samochodów w tym do Hyundai.
Pozdrawiam Ryszard
Ryswod
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: Hyundai I 10
Silnik: 1.1
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

08 Cze 2016, 06:53

Na Twoim miejscu trzymałbym się zaleceń producenta i nie mieszał olejów ze sobą,aby móc dolać je łącznie dolać potem [podczas następnej wymiany. Druga sprawa,że ich lepkość jest inna,więc w praktyce możesz taką mieszanką uszkodzić silnik.
Salko
Aktywny
 
Posty: 278
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2001

12 Cze 2016, 06:17

Nie,silnika nie uszkodzi,nie ma takiej opcji,mieszać można,problem widzę tylko jeden mianowicie gdy jest dpf obydwa oleje muszą spełniać wymogi low saps,jeśli dolewany olej np.nie spełnia tego wymogu wlewać go nie wolno,tylko tyle.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

18 Lip 2016, 06:43

Ja bym nie mieszał,chociaż w teorii nic złego nie powinno się stać. Problemem będzie filtr cząstek stałych dpf o którym mowa powyżej,nad tym warto się skupić bo moim zdaniem istnieje ryzyko iż ten olej w efekcie nie spełni wymagań.
BestOils
Początkujący
 
Posty: 74
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

18 Lip 2016, 06:59

Wwolno dolewać 5w40 do 5w30,odwrotnie nie,dpf oczywiście ,obydwa oleje muszą spełniać normy.

Polecam poczytać dobor-oleju-do-samochodu-zanim-napiszesz-przeczytaj-vt15579.htm
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)