Czy muzyka wpływa na styl jazdy?

23 Paź 2014, 10:26

W mojej opinii, może wpływać, ale to na pewno nie jedyny czynnik.
W moim wypadku, słuchanie radia, nie ma żadnego wpływu. Rzadko kiedy, w radiu leci coś co faktycznie wpadnie mi w ucho, dlatego skupiony jestem bardziej na jeździe, a w tle po prostu sobie brzdęka.
Sytuacja się zmienia, gdy zmienia się mój nastrój.
Czasami po obudzeniu się, po prostu mam ochotę na muzykę wyrwaną typowo z Fast and Furious. Czuję się jak mistrz kierownicy, nikt mnie nie może zatrzymać, a wszyscy dookoła się wleką... dodatkowo, muzyka która przywołuje wspomnienia i sceny z kultowego filmu dodaje iskry do ognia i zwiększa tą złudną pewność siebie.
Następny dzień, przynosi na przykład nastrój spokojniejszy, wręcz wyluzowany. Wtedy siadam wygodnie w fotel, odpalam auto, opuszczam lekko fotel, włączam reggea i pomału jadę do celu jak Bob Marley w ogórku.
Ruszając w długie podróże, dobrze słucha mi się muzyki z lat 80'tych. To dobry wybór do jazdy, bo ani nie wywołuje agresywności za kierownicą, ani nie rozleniwia. Jedzie się pewnie ale i spokojnie. Jednak ma to też swoje złe strony. Gdy podróż obejmuje jazdę nocą, piosenki typu "What is Love" lub "Nine million bicycles" działa bardzo dobrze jako usypiacz. Takie utwory potrafią tak odprężyć, że aż wzrok odbiega z monotonnej drogi, w stronę gwieździstego nieba.
W takim razie, czego słuchać? Cóż, muzyka nasuwa się sama wraz z nastrojem. Ważne żeby wybierając rodzaj muzyki, wpleść w nie szybsze i wolniejsze utwory. W dzień, wyciszą agresywny nastrój. W nocy, rozbudzą po słynnej piosence Haddaweya.
A co wy sądzicie?
KonradD555
Redakcja - Virtual Tuning
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 110
Miejscowość: Sandomierz
Prawo jazdy od: 14 12 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Renault Megane IIphI
Silnik: 1.9 dCi
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

Re: Czy muzyka wpływa na styl jazdy?

23 Paź 2014, 16:46

Jestem bardzo podobnego zdania - były podobno jakieś badania, które wskazywały, że po pierwsze im szybsze tempo muzyki tym jesteśmy skłonni jeździć szybciej a po drugie im mniejszy hałas silnika słyszymy tym jedziemy szybciej. I z moich obserwacji wnika że rzeczywiście, przy głośnej muzyce jeżdżę szybciej.
relecto
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 13 03 2007
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Volkswagen Passat
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Lexus połączony ze wszystkim - testy innowacyjnego systemu Lexus połączony ze wszystkim - testy innowacyjnego systemu
    Lexus intensywnie testuje w Australii system łączności samochodów z innymi pojazdami oraz infrastrukturą. Nowa technologia ma przede wszystkim zmniejszyć liczbę wypadków i poprawić płynność ruchu ulicznego. ...
    Dacia Duster 2018 - komfort i terenowe właściwości Dacia Duster 2018 - komfort i terenowe właściwości
    Nowa Dacia Duster zaprezentowana po raz pierwszy na wrześniowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie zaprezentowała całkowicie zmieniony design nadwozia i zaprojektowane od nowa wnętrze. Jest połączeniem komfortu i terenowych ...

•