Data produkcji opon

11 Lis 2019, 13:00

Witam,

Chciałem wymienić opony zimowe ( opony ceat artic II, samochód - opel astra H 2006 , kupiony w 2010 opony były już na wyposażeniu , roczny przebieg ok. 5 tys )

Zawsze wymieniam u tego samego wulkanizatora i zawsze się pytam czy są ok. Z ciekawości chciałem sprawdzić bieżnik który był ok. 4-5mm, myślę ok może ten rok jeszcze obejdzie. Tak sobie mówie sprawdzę jeszcze rok produkcji i taki oto zapis

DOT 93 BK C397

Data produkcji opon

sprawdziłem w internecie i jest napisane że opony mają zapis 4 cyforwy a wyprodukowane przed 2000 rokiem 3 cyfrowy , jakie było moje przerażenie gdyż wyszło na to że moje opony są z 1997 ??

stąd moje pytanie czy to w ogóle możliwe?? czy może ja coś źle odczytałem ?? bo jakoś nie chce mi się wierzyć ze mam ponad 20 letnie opony :cry: i że wulkanizator w ogole sie nic nie zauważył ??
drakan22
Nowicjusz
 
Posty: 2
Zdjęcia: 1

11 Lis 2019, 18:22

Te opony były wyprodukowane przed 2000 rokiem. Są do wyrzucenia. Oprócz tego widać wyraźne pęknięcia. Śmietnik.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Lis 2019, 18:26

Tak mi sie wydawalo ze to prawda dobrze że nic się nie stało, ale ten Pan co mi wymieniał rok temu stwierdził że są dobre..... szkoda komentować,oczywiście kupiłem juz nowe.

Pozdrawiam
drakan22
Nowicjusz
 
Posty: 2
Zdjęcia: 1

12 Lis 2019, 10:11

drakan22 napisał(a):DOT 93 BK C397
Opony mają 22 lata i są z 39 tygodnia 1997 roku :!: . Tak więc dla własnego i innych bezpieczeństwa zalecamy jak najszybciej zmienić je na nowsze 2-3letnie lub całkowicie nowe.
drakan22 napisał(a):ale ten Pan co mi wymieniał rok temu stwierdził że są dobre
Bieżnik to nie wszystko, a może nie wiedział jak dokładnie odczytać datę i pomyślał, że to 2017 :) lepiej uważać na takich specjalistów.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak sprawdzić / obliczyć szerokość felgi? - instrukcja
    Większość felg myślę, że jakieś 90% będzie miało specjalne oznaczenia co do rozmiaru i wystarczy tylko je odczytać. Jednak zdarzają się też takie które ich nie posiadają i wtedy pozostanie nam obliczyć szerokość felgi ...
    Co musisz wiedzieć o wymianie oleju?
    Regularna wymiana oleju silnikowego jest niezbędna, by samochód działał sprawnie i nie doszło do awarii silnika. Kierowcom zdarza się zapomnieć o wymianie oleju albo odkładać ją na później – często skutkuje ...