Dolanie płynu G12++ do G12.

15 Lip 2023, 23:47

Witam.

Czy dolanie około 1 litra płynu G12++, do układu w którym znajdował się płyn G12 może skutkować jakąś poważniejszą awarią?

Samochód użytkuję bardzo rzadko (pozostał po śmierci ojca, rocznie przejeżdżam nim około 1-2 tys. km, ponieważ na co dzień poruszam się swoim samochodem) i szczerze mówiąc, byłem przekonany że w układzie chłodzenia znajduje się płyn G12++, dopóki w dokumentach nie znalazłem notatki, że przy ostatniej wymianie wszystkich olejów i filtrów mechanik zalał układ G12.

Jedne źródła podają, że niezalecane jest mieszanie tychże płynów, a inne mówią, że jeżeli w układzie znajdowało się G12 to można dolać płynu z oznaczeniem G12++.

Szczerze mówiąc nie wiem co robić - czy udać się do mechanika, żeby spuścił całość i zalał układ płynem o jednym oznaczeniu, czy wstrzymać się do września (miałem wtedy wymieniać rozrząd).
Krysiu90
Obserwowany
 
Posty: 1

16 Lip 2023, 09:06

Teraz praktycznie wszystkie płyny są mieszalne
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

17 Lip 2023, 07:39

Tu jedna mała uwaga. Przy płynach chłodniczych nie jest zalecane mieszanie płynów zawierających krzemiany z tymi, które ich nie zawierają. W tym przypadku te dwa plusy mogą być złudne bo płyn typu G12 i G12+ nie zawiera krzemianów, a płyn G12++ i G13 zawiera krzemiany na poziomie 400-500 mg/l. Idąc dalej G13 (na bazie gliceryny) ma takie same właściwości chłodzenia i przeciw zamarzaniu jak G12++ (na bazie glikolu).

G13 nie jest najlepszym wyborem dla starszych systemów chłodzenia z chłodnicami miedzianymi / mosiężnymi. G13 nie współgra dobrze z ołowianym lutem. W takich przypadkach należy użyć płynu przeciw zamarzaniu w specyfikacji G11 lub G12.

Ogólnie przy dolewce nic się nie stanie ale same właściwości płyny na pewno pogorszą się i warto mieć to na uwadze przy takich manewrach :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

07 Sty 2024, 20:17

Hej, ja mam pytanko. Dolałem mniej więcej 200 ml płynu G12+ (różowy) do różowego płynu w samochodzie, który niedawno kupiłem. Nie wiem jaki dokładnie jest to płyn. Auto to Peugeot 508 2.0 hdi. Czy taka dolewka może na coś wpłynąć czy raczej nie za bardzo?
Mati072000
Nowicjusz
 
Posty: 6

07 Sty 2024, 20:58

Mieszać można ze sobą płyny do chłodnic wytwarzane w tej samej technologii, a łączenie płynów HOAT z OAT jest już mocno niewskazane. Dlaczego? Ponieważ połączenie takie zaburza równowagę pomiędzy krzemianami, a kwasami organicznymi, o reszcie dodatków już nawet nie wspominając.

W twoim przypadku myślę że nie powinno być problemu bo raz że dolewka niewielka dwa że kolor taki sam. Warto jednak na przyszłość wiedzieć jaki ma się dokładnie płyn w układzie chłodzenia.
Andy33
Początkujący
 
Posty: 51
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Francuskie dotacje na wymianę aut
    Francuski rząd wprowadził w 2020 roku dotację na zezłomowanie starego auta i zakup mniej emisyjnego samochodu. Premia wynosi 3000 euro na auto spalinowe lub hybrydowe o emisji CO2 poniżej 137 g/km oraz 5000 euro na pojazd ...