Druga runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA 2017

Druga runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA 2017

19 Kwi 2017, 13:25

W portugalskim Montalegre od 21 do 23 kwietnia rozegrana zostanie druga runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA. Ta miejscowość blisko granicy z Hiszpanią liczy zaledwie 1800 mieszkańców, a mimo to, tutejszy tor wyścigowy w poprzednich latach był oblegany przez tłumy fanów sportów motorowych.
Druga runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata FIA 2017
Po zwycięstwie w pierwszym wyścigu sezonu w Barcelonie, mistrz świata Mattias Ekström jedzie do Portugalii jako lider klasyfikacji kierowców. Początek był doskonały. Teraz musimy powalczyć w Montalegre mówi Ekström. Mam dobre i złe wspomnienia z ubiegłego roku. Do półfinału wszystko przebiegało zgodnie z planem. Niestety potem, jeden błąd na zakręcie kosztował mnie finał. Tor Circuito Internacional de Montalegre, obok nowego toru w Kapsztadzie, jest jedynym torem w kalendarzu Mistrzostw Świata, na którym Szwed jeszcze nigdy nie stanął na podium – w przeciwieństwie do swojego kolegi z zespołu Fina Toomasa Heikkinena, który w 2016 roku zakończył tam swój pierwszy wyścig dla zespołu EKS z trzecią lokatą.

Na pierwszy rzut oka, tor o 250 metrowej prostej startowej wydaje się małym wyzwaniem, ale diabeł tkwi w szczegółach. Długa sekcja joker, którą każdy kierowca musi przejechać raz w każdym wyścigu, ma minimalną przyczepność. W następującej po niej plątaninie zakrętów nie można sobie pozwolić na żaden błąd. Ponadto ekstremalnie trudne jest wyprzedzanie, ponieważ na tym najkrótszym w całym kalendarzu startów torze(tylko 945 m długości), za wyjątkiem zakrętu numer jeden, jest niewiele możliwości "przyhamowania" konkurentów.

Nieobliczalna jest także aura. W latach 2015 i 2016, imprezy w Montalegre rozgrywały się w strugach deszczu i przypominały raczej festiwale błotne niż wyścigi samochodowe. "Trudne warunki pogodowe znacznie utrudniały jazdę, ale kto chce w niedzielę stanąć na najwyższym stopniu podium, ten musi mieć dobrą receptę na każdą pogodę" mówi Ekström. Pełen pewności siebie dodaje: "Taką receptę mamy!" Oprócz czołowego miejsca w klasyfikacji kierowców, Ekström, razem z Heikkinenem, chcieliby też zachować czołową pozycję w klasyfikacji zespołowej, w której team EKS ma taką samą liczbę punktów, co PSRX Volkswagen Szwecja. W skład załogi EKS, obok Ekströma i Heikkinena, wchodzi też Łotysz Reinis Nitišs. We wszystkich dwunastu wyścigach sezonu, staruje on w trzecim Audi S1 EKS RX quattro.

Informacje o Montalegre RX
- Tor: Circuito Internacional de Montalegre, 150 km na północny wschód od Porto
- Długość toru: 945 m (okrążenie joker: 1050 m)
- Podłoże: 60% asfalt, 40% szuter
- Zakręty: 5 w lewo, 7 w prawo
- Najwyższa prędkość: ok. 169 km/h
- Rekord okrążenia: Petter Solberg (N), 38,939 sek. (2014)
- Zwycięzca w 2016 r.: Petter Solberg (N), 4.03,992 min
- Długość: 4 okrążenia (kwalifikacje), 6 okrążeń (półfinał i finał)

źródło: VGP
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nie pal za kierownicą! Nie pal za kierownicą!
    Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%)(1). Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu ...
    Nowy Driving Excitement Analyser w aplikacji MINI Connected Nowy Driving Excitement Analyser w aplikacji MINI Connected
    Najnowsza wersja aplikacji MINI Connected wyposażona jest w nową funkcję, niespotykaną na świecie – podczas przyspieszania, przełączania biegów, kierowania i hamowania naliczana jest odpowiednia punktacja dla ...

  •