Ekonomiczne auto, przedział 6-10 tys.

26 Maj 2016, 18:29

Hej wszystkim,

Właśnie zarejestrowałem się na forum, głównie w celu zasięgnięcia opinii dot. tytułowej kwestii. Ale jestem też na początku drogi z motoryzacją, więc czuję że czeka mnie nie jedna godzina na lekturze zgromadzonej tu wiedzy :)

W przeciągu miesiąca / dwóch chciałbym dokonać zakupu samochodu nie tyle dla mnie co dla mamy. Jeździ teraz Golfem III i ogromnym problemem jest brak klimatyzacji. Kraków to miasto gdzie więcej się stoi niż jedzie, a z powodów zdrowotnych mama źle to znosi. Do rzeczy, postaram się zwięźle przedstawić priorytety, ale nie ma ich dużo.

Budżet:
Widełki można pewnie uznać za szerokie. Ja nie chcę dużo wydać, ale mam świadomość że chcąc poszukać czegoś rozsądnego, nie można celować w punkt co do 100zł. Na teraz 6-8 tysięcy będzie ok. Jeżeli mam dać więcej, to z dobrego powodu :)

Rejon:
Kraków +100 km. ALE chciałbym zaznaczyć - nie spieszy mi się z zakupem. Sprawa może się chwilę przeciągnąć, więc możemy rozmawiać w oparciu o poglądowe przykłady z terenu całego kraju, możemy też tylko teoretyzować w jaką półkę i modele celować. Pewnie przed ostateczną decyzją będę konsultował konkretne oferty.

Użytkowanie:
Kraków + okolice. Czyli jednak trochę stania w korkach. Rozumiem że wskazuje to na benzynę. Roczny przebieg szacuje na 8-15 tys. km.

Wymagania ( brzmi poważnie :) )
- Sprawna klimatyzacja to mus. Ręczna chyba wystarczy.
- Elektryczne szyby / lusterka mile widziane
- 4/5 drzwi
- Rozsądne spalanie. 5-8/9 litrów w mieście max.
- Model nie powinien zaliczać się do kategorii podwyższonego ryzyka pod względem awaryjności. Tanie i łatwo dostępne części są również ważne. Tym autem nie bardzo będzie miał się kto opiekować. Motoryzacja to dla mnie ciemność, w dodatku mam chroniczny deficyt czasu. Z tego wynika też punkt niżej.
- Nie wpakować się na minę. Dlatego nie szukam okazji życia / igiełki / nówki nie śmiganej. Chcę teraz, chwilę przed zakupem, wyrobić sobie zdanie, opinię i gust. Co jest realne w danej cenie, itd...
- Urok osobisty :) Z przymróżeniem oka. Wybaczcie jeżeli jakieś względy estetyczne dojdą do głosu. Każdy ma prawo trochę pomarudzić kiedy auto nie wpadnie w oko ;)
- Hatchback / a coś większego tylko jeżeli będzie to uzasadnione innymi czynnikami.

Ślepe preferencje:
Może Peugeot 307?
Może Daihatsu YRV?
Może kolejna iteracja Golfa?
Może Civic VI?

Pomóżcie. Każda opinia bardzo mnie ucieszy. Jestem przekonany że jest tu wielu pozytywnych ludzi, którzy mają wiedzę i czucie tematu :)
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

26 Maj 2016, 21:15

Jak tylko do miasta to może Yaris?

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Bardzo mało pali jak na benzynę.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

26 Maj 2016, 21:21

Klima tylko manualna, jak automatyczna się rozdmucha to mama od razu zachoruje, ale to pewnie i tak na automatyczną ciężko by się załapać.
tomekdk
 

26 Maj 2016, 21:42

Autka pokroju Yarisa, czy Peugeota 206 mogą się czasem okazać zbyt filigranowe. Zdarza się potrzeba przewiezienia czegoś o większych gabarytach. Niemniej myślałem i myślę o nich. Pewnie są dobrą opcją w tych kwotach. Możliwe że wrócę jeszcze do tej kategorii, ale jeżeli się da - to coś odrobinę przestronniejszego.

Klimatyzacja - tak, tak, manual będzie super, nie potrzeba automatu :)

Czy dobrze słyszałem, że to Daihatsu to de facto części Yarisa?
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

27 Maj 2016, 07:23

Też pomyślałem o Toyocie Yaris jak zobaczyłem wymagane spalanie w mieście ;)

Z Daihatsu nie bawiłbym się, bo więcej straci na wartości oraz potem będzie problem sprzedać. Yaris zawsze się sprzeda.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

27 Maj 2016, 08:58

Civic VI:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Ten silnik 1.5 VTEC-E pali nawet mniej od 1.4, a ma lepsze osiągi.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

27 Maj 2016, 10:37

YRV był też w turbie :naughty:
Ja bym poszukał jeszcze Clio II
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14104
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

27 Maj 2016, 16:21

Dzida - dziękuję za uwagę. Słusznie że wypada też pomyśleć co się z tym autem zrobi za kilka lat. Jeżeli ma tracić znacznie więcej niż Yaris to zaczyna być szkoda.

Zainteresowałem się tym egzotykiem m.in. z powodu takiej oferty:
[link do oferty na Olx wygasł]

Jest to warte uwagi?

A Clio II, no tak zapomniałem :)

Powiedzcie, czy dobrze rozumiem że w budżecie którym dysponuje wspomniane auta można ustawić w kolejności Clio > 307 > Golf pod względem szans zakupu pewnego egzemplarza? Rozumiem że taka kolejność odzwierciedla też ich ogólną średnią wartość.

I czy przypadkiem któryś z tych modeli nie jest naznaczony wyjątkowo złą sławą? Nie wiem, czy w tym momencie nie zaraziłem się jakimiś uprzedzeniami, ale powiedzmy, że oryginały typu Laguna II chciałbym ominąć :oops:
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

28 Maj 2016, 18:55

Może inaczej zapytam :)

W przypadku:

1) 307
2) Golfa Iv
3) Clio II
4) Civica VII
5) Civica VI

Kwota 7-9 tyś to w skali 1 (mało) - 5 (dużo)? :)
A jeżeli mało to ew. jaki próg jest realny.
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

29 Maj 2016, 12:33

Niedzielny up
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

29 Maj 2016, 18:58

Jeszcze zapytam, czy pomysł pt. Suzuki SX4 jest warty uwagi?
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -

29 Maj 2016, 19:07

wart ale trzeba na niego ponad 20tys.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Maj 2016, 19:10

Jeszcze zerknij na Fiata Sideci
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

31 Maj 2016, 23:04

Okej wycofuje sie z pomysłu przekraczania tych 10k. Powiedzcie mi coś o Roverach. Dużo jest ogłoszeń z małymi przebiegami, roczniki młode, ceny niskie. Gdzie jest haczyk? Czytałem coś tu na forum, że wszystko od A do Z przekręcone. Jak z częściami?

Np. [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
komodo90
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: -