Fiat Marea SX - kilka pytań

24 Mar 2016, 20:38

Witam. Nabyłem kilka dni temu Fiata Maree w sedanie z silnikiem 1.6 16V z instalacją gazową II generacji. rok produkcji 2000. Jako że można powiedzieć jestem przewrażliwiony bo to moje pierwsze auto chciałbym zapytać o kilka zachowań mojego samochodu.

1. Gdy chce odpalić (nie zawsze tak sie dzieje, czasami normalnie czy to zimny silnik czy cieply niezależnie też od temperatury na dworzu) na początku tak jakby ciężko mu szedł pierwszy obrót a później już normalnie. Opiszę to dość komicznie i śmiesznie ale uznajmy, ze rozrusznik przy odpalaniu wydaje dźwięki typu wu wu wu wu wu i odpala tak? W moim przypadku w 8 na 10 odpalań dzieje sie tak że jest na początku pierwszy obrót coś takiego: wuu......wuwuwuwuwu i odpala. Tak czy siak bez względu na to idzie odpalić auto zawsze ale niepokoi mnie to.

2. Druga sprawa to sytuacja po odpaleniu. Dzieje się to różnie, raz tak jest a raz wgl nie widze takiego zjawiska. Mianowicie po odpaleniu silnika jak wiadomo obroty podskakują od razu na chwile do niecalych 2000 ale zaraz opadają mi do jakis bardzo niskich że czuć wibrowania (jak przy ruszaniu na sprzęgle) ale zaraz sam sobie podciągnie znowu do 1500 obrotow na dosłownie ułamek sekundy i OD TEJ PORY już bez żadnych zafalowań. Chodzi równiutko i idealnie czy stojąc później na światłach czy cokolwiek. Dzieje sie to różnie raz tak jest raz nie jest ale w większosci sytuacji właśnie tak jest, takie chwilowe zafalowanie.

3. Trzecia sprawa dotyczy instalacji gazowej. Co muszę zrobić? Przegląd techniczny mam zrobić do końca kwietnia. Słyszałem od wielu osób, że napewno filtr gazu ale mysle też nad regulacją. Co to może zmienić i czy koszty są wysokie takiej operacji?


Ogólnie co do jazdy to jezdzi mi sie bardzo dobrze nie szarpie go nie strzela z rury czy na gazie czy na benzynie. Jedynie na gazie czuję spadek mocy w porównaniu do miejskiej jazdy na benzynie ale to podobno normalne zjawisko.

Bardzo proszę o odpowiedzi :)
kotuspadakus
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 15 09 2014
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Fiat Marea SX
Silnik: 1.6 16V 103km
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

25 Mar 2016, 08:04

Co do punktu pierwszego, to nie chciałbym cię straszyć ale radzę sprawdzić na jakim jeździsz oleju i kiedy ostatnio był wymieniany. Miałem znajomego lata temu, który kupił takiego samego Fiata jako nówkę w salonie, po miesiącu silnik się zatarł - jemu zapalał tak samo jak tobie: po przekręceniu kluczyka rozrusznik pokonywał opór, a potem mielił już normalnie (ten opór to była właśnie sprawa oporu w silniku, który z czasem stanął na amen).
Anjin
Zaawansowany
 
Posty: 534
Auto: Peugeot

07 Kwi 2016, 22:39

Bla bla bla gadac to wy sobie możecie, rozrusznik wymień i po sprawie(mam fiata bravo to jedno i to samo) a obroty idzie wyregulować u mechanika zza płotu. Ile za niego dałeś?
Hubert244
Nowicjusz
 
Posty: 11
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Fiat bravo

10 Kwi 2016, 12:09

1. Prawdopodobnie rozrusznik siada.
2. Spróbować przeczyścić silniczek krokowy i jego kanały w przepustnicy.
3. Jeżeli z instalcją gazową nic sie nie dzieje, to nie trzeba nic robic. Oczywiście OBT należy wykonać, bo jak policja cię zatrzyma, to zabierze DR. Oprócz tego w razie kolizji albo wypadku będziesz miał nieprzyjemności, a ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodwania z OC poszkodowanemu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000