Hybryda - pytania i porady. Czy ktoś coś wie na temat tych aut?

04 Mar 2021, 21:02

Witajcie. NIe miałem jeszcze ani razu styczności z hybrydą. Czy ktoś coś wie na temat tych aut? Ile trwa ładowanie ( podczas jazdy ), czy można takie auto ładować w domu z ładowarki ( czy ma wogóle gniazdo do ładowania )ile realnie km można przejechać na prądzie? ).
Interesuje mnie Toyota Prius i Auris z okolic 2016 - 2018 roku.
Peugeot 508 z tego co wiem nie jest polecany.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Mar 2021, 21:21

Klasycznej hybrydy toyoty prius, czy aurisa nie doładujesz z gniazdka.
Elektryczny silnik pracuje jedynie chwilowo-przy ruszaniu, przyspieszaniu, czy toczeniu się z małymi prędkościami(np. w korku). Na samym prądzie przejedziesz jedynie kilka km i to bardzo wolno.
Hybryda doładowywana z gniazdka to PHEV i przeważnie można przejechać coś koło 50 km na bateriach.
W Outlanderze PHEV jest ciekawy system. Przy jeździe z małymi i średnimi prędkościami, napęd daje zawsze silnik elektryczny, a silnik spalinowy jest jedynie generatorem prądu. Przy wyższych prędkościach napęd podstawowy to silnik spalinowy bez skrzyni biegów (prędkość ściśle powiązana z obrotami silnika).
Zwykła hybryda toyoty najlepiej sprawdza się w ruchu wielkomiejskim- duże oszczędności (odzyskiwanie energii hamowania) w stosunku do klasycznego napędu. W trasie i ruchu podmiejskim te oszczędności są już niewielkie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

04 Mar 2021, 22:28

MotoAlbercik napisał(a):Interesuje mnie Toyota Prius i Auris z okolic 2016 - 2018 roku.


Na prądzie możesz sobie podjeżdżać w korku czy ruszać (delikatnie) ze świateł. Każde mocniejsze wciśnięcie gazu powoduje momentalne odpalenie silnika spalinowego.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

05 Mar 2021, 08:27

Hybrydy są bardzo czułe na traktowanie. Główne doświadczenie z nimi miałem w rx i tam można w mieście spalić 6.5 l (jak jest podladowana bateria to możesz do 60 km/h jechać tylko na elektryku) ale równie dobrze 20 przy dynamicznej jeździe (na przelotowkach lub poza miastem). Prius jest autem zaprojektowanym tylko pod hybrydę i tam osiągniesz najniższe wartości spalania. Masa taksówek jeździ priusami 3 (09-15) a do tego połowa w gazie ;). Wprawieni maja spalanie na poziomie 6l LPG w jeździe po Warszawie. Nie wiem czy to ważne ale tymi autami nie możesz ciągnąć przyczepy (ograniczenie bodaj do 300 kg) a i sam samochód ma ograniczoną ładowność.
sisinho17
Początkujący
 
Posty: 245
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: I30, ceed
Silnik: 1.5 tgdi
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

05 Mar 2021, 09:22

yeti65 napisał(a):Hybryda doładowywana z gniazdka to PHEV
To oznaczenie należy wyjaśnić bo często mówi się lub sa oznaczone takie hybrydy jako Plug-in, a dlaczego tak bo PHEV to skrót od Plug-in Hybrid Electric Vehicle :) Na forum masz więcej o oznaczeniach stosowanych w hybrydach co-oznaczaja-skroty-mhev-hev-phev-i-bev-vt107430.htm

Hybrydą trzeba nauczyć się jazdy żeby odzyskiwać jak najwięcej energii. Chodzi tu głównie o umiejętne hamowanie silnikiem. Wbrew pozorom jak niektórzy myślą oszczędna jazda nie musi być wcale ślamazarna z powolnym przyspieszaniem. Oczywiście najwięcej energii jesteśmy w stanie odzyskać w mieście w którym też najwięcej jej stracimy.

Jest jeszcze coś takiego jak Mild Hybrid czyli miękka hybryda która do mnie jakoś nie przemawia. Jest to coś pośredniego między zwykłym samochodem z silnikiem benzynowym a pełną hybrydą. Jak to działa? Głównie ta energia jest wykorzystywana podczas ruszania. Samochody z technologią mild hybrid odzyskują energię z hamowania, aby naładować baterię 48 V. Zintegrowane wsparcie podczas ruszania wykorzystuje tę energię do chwilowego wspomagania silnika spalinowego. Skutkuje to większą oszczędnością paliwa i płynniejszą jazdą.

sisinho17 napisał(a):miałem w rx i tam można w mieście spalić 6.5 l (jak jest podladowana bateria to możesz do 60 km/h jechać tylko na elektryku) ale równie dobrze 20 przy dynamicznej jeździe (na przelotowkach lub poza miastem)
Która to była wersja RX? Bo te 20 litrów jest praktycznie nie do osiągnięcia nawet przy bardzo dynamicznej jeździe :) Jechałem ostatnio ze znajomym takim 2 letnim RX i na odcinku około 80 km od zatankowania wyszło 11 L/100km przy naprawdę dynamicznej jeździe.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

05 Mar 2021, 09:25

Da się ;), ta sama o której piszesz. To jest ponad 300 kucy i 2 tony. Osoba która użytkuje to auto na codzień ma średnie spalanie 10l ale to właśnie wynika z nieumiejętnej jazdy.
sisinho17
Początkujący
 
Posty: 245
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: I30, ceed
Silnik: 1.5 tgdi
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

05 Mar 2021, 14:29

sisinho17 napisał(a):Da się ;), ta sama o której piszesz. To jest ponad 300 kucy i 2 tony

To powiem Ci grubo... jeżdżąc różnymi wynalazkami gdzie 450h trochę taka jest popierdółka ciężko było dojść mi do takiego wyniku a tak właściwie koncernem tojki nigdy nie doszedłem nawet ciągnąc LC120 4,0pb lawetę z autem 1,7t w Alpach.
Przekroczyłem 20l np jeepem srt podczas testów max tego co potrafi :ok:
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10345
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

05 Mar 2021, 15:09

Ogólnie jeżdżę spokojnie ale zdążają się momenty fantazji ;). Coltem 1.3 który spalał 7l LPG udało się zrobić 14... Także to 20 to taka mocna skrajność.
sisinho17
Początkujący
 
Posty: 245
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: I30, ceed
Silnik: 1.5 tgdi
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

05 Mar 2021, 21:01

Wow, te wyniki brzmią troche jak z kosmosu :D
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

07 Mar 2021, 14:59

Ok. Dzięki za wypowiedzi. Więc coś już wiem. Zatem interesowałoby mnie autko typu
yeti65 napisał(a):Hybryda doładowywana z gniazdka to PHEV i przeważnie można przejechać coś koło 50 km na bateriach.

I nie chodzi już o to doładowywanie z gniazdka, ale o zasięg na prądzie. I żeby na tym prądzie można było jechać nawet jakiś odcinek autostradą czy jakąś inną dwupasmówką. Ale rozumiem, że takie autko podczas jazdy na benzynie, ładuje swoje aku przez jakiś czas i potem można znowu jechać na prądzie?
Jakie autka kilkuletnie byście polecili z tego rodzaju hybryd?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Mar 2021, 15:53

Ale hybryda Plug-in ma sens jedynie w przypadku ładowania z gniazdka. Jeżeli jedziesz na benzynie i do tego ładujesz aku, to spalanie rośnie niemiłosiernie. 15l/100 to będzie raczej norma. Ekonomiczniej jest w ogóle nie ładować baterii silnikiem.
Co do modelu auta, to chyba właśnie Outlander jest najpopularniejszym i najbardziej dostępnym takim autem.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

07 Mar 2021, 16:28

MotoAlbercik napisał(a):Jakie autka kilkuletnie byście polecili z tego rodzaju hybryd?
Wersje samochodów plug-in pojawiły się stosunkowo nie dawno i tu chyba Prius był pierwszy bo już od 2014 roku można było kupić taką wersję.

MotoAlbercik napisał(a):Ale rozumiem, że takie autko podczas jazdy na benzynie, ładuje swoje aku przez jakiś czas i potem można znowu jechać na prądzie?
Najwięcej energii jest odzyskiwanej podczas hamowania dlatego te samochody najlepiej sprawdzają się w mieście. Podczas jednostajnej jazdy ładowanie jest w pewnym stopniu ograniczone aleby nie wpływało to na spalanie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

08 Mar 2021, 11:44

No cóż - pozostanie mi mieć nadal dwa auta - jeden PB+LPG na trasy, a drugie Hybryda do miasta i na krótsze odcinki.
Aczkolwiek słyszałem też, że podczas jazdy w trasie, pracują oba silniki - elektryczny i spalinowy. System sam dobiera proporcje. Ale wtedy jest już problem z dynamicznym przyspieszeniem.
OK. Coś już wiem. A ile spala np. taka Toyota Prius podczas jazdy tylko na silniku benzynowym? Są to wielkości porównywalne z normalną Toyotą, czy jest to mniejsze zużycie tego paliwa? Bo zastanawiam się, czy jazda dwupasmówkami będzie taka sama jak na zwykłym silniku benzynowym, czy będzie coś oszczędniej?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Mar 2021, 13:10

MotoAlbercik napisał(a):Bo zastanawiam się, czy jazda dwupasmówkami będzie taka sama jak na zwykłym silniku benzynowym, czy będzie coś oszczędniej?


Raczej skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że jeśli w tej trasie nie zamulasz to "dzięki" skrzyni cvt spalisz więcej. Kiedy suniesz się na tempomacie 120 będzie porównywalnie
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

08 Mar 2021, 19:20

Prius to wyjątkowe auto. Toyota w tym modelu mocno popracowała nad aerodynamiką, więc nawet w trasie spali mniej od innych aut.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna