Jak odpalać prawidłowo, przekręcanie kluczyka

Jak odpalać prawidłowo, przekręcanie kluczyka

18 Gru 2017, 00:16

Witam, zastanawiam się jak prawidłowo odpalać autko.W moim przypadku chodzi o benzynę Clio II 2001. Całą operacja przekręcania kluczyka na raz, aż do odpalenia? Czy na dwa razy - najpierw zapalają się kontrolki i czekamy aż zgasną i dopiero potem odpalamy? Ma to jakieś znaczenie? Dać mu czas na kontrolę podzespołów, zgaśnie immo itp? Jak Wy robicie?
lukeboss
Początkujący

Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Clio II ph 2
Silnik: 1.2 75 KM 55 kW 16V
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001
  • Re: Jak odpalać prawidłowo, przekręcanie kluczyka

18 Gru 2017, 20:29

Po przekręceniu kluczyka do poziomu kontrolek należy zaczekać aż pogasną te co mają pogasnąć i uruchamiasz silnik. Czas ten jest też potrzebny, by pompka paliwa zrobiła odpowiednie ciśnienie w układzie.
    17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

Re: Jak odpalać prawidłowo, przekręcanie kluczyka

19 Gru 2017, 14:56

Tak jak pisze @MotoAlbercik. Przeważnie jest słychać pompkę paliwa i ja robię tak że przekręcam do poziomu kontrolek, czekam aż pompka przestanie być słyszalna i odpalam :)
    Kacper
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 3346
    Miejscowość: Warszawa - okolice
    Prawo jazdy od: 14 09 1997
    Auto: Volvo S40
    Silnik: 2.0 140KM
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Rok produkcji: 1999

19 Gru 2017, 17:59

I coś mi się zdaje, że producenci w instrukcjach obsługi tak opisują sposób uruchamiania silnika - przekręcić kluczyk w stacyjce do poziomu kontrolek, poczekać aż pogasną te które powinny ( a które powinny to opis jest zawsze w instrukcji ) i potem uruchamiać silnik. A czas gaśnięcia tych kontrolek to chyba praktycznie czas, jaki pompka potrzebuje na wyłączenie się.
    17 kwietnia 2018 na guza mózgu zmarła moja kochana żona Beti, mając 44 lata. Na forum jestem teraz sporadycznie.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

19 Gru 2017, 23:40

MotoAlbercik napisał(a):I coś mi się zdaje, że producenci w instrukcjach obsługi tak opisują sposób uruchamiania silnika - przekręcić kluczyk w stacyjce do poziomu kontrolek, poczekać aż pogasną te które powinny ( a które powinny to opis jest zawsze w instrukcji ) i potem uruchamiać silnik
    Taki losowy przykład https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualS ... Manual.pdf strona 105 - uruchamianie i wyłączanie silnika :mrgreen: Przeczytać i proszę mi znależć być może w innej części tej instrukcji że mamy czekać po bożemu z rozruchem aż zgasną kontrolki. Temat diesla to coś tam jest ze zrozumiałych względów .Być może skoda upraszcza więc rzućmy tutaj przykładami instrukcji innych marek , aut. Być może wrzuciłem lekturę zbyt młodego rocznika :?: W swojej fabianie starszej i tej młodszej i w wielu innych autach w benzynie wsiadam i uruchamiam nie bacząc na kontrolki :mrgreen: W niektórych wieśwagenach już samo otwarcie drzwi kierowcy powoduje chwilowe załączenie pompy paliwowej . Na co czekać ze startem motoru ?
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
    Auto: Fabia I , Fabia II
    Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
    Typ: Kombi

21 Gru 2017, 23:13

Halo panie Kacper :!: Jesteś na forum a nie komentujesz , nie piszesz w tym temacie
    Kacper napisał(a):Przeważnie jest słychać pompkę paliwa i ja robię tak że przekręcam do poziomu kontrolek, czekam aż pompka przestanie być słyszalna i odpalam :)
    A jak kowalski głuchy ?
    U siebie jak czekam na zgaśnięcie kontrolek to i kontrolka ciśnienia oliwy też zgaśnie :mrgreen: co Ty na to :?:
    bonifacy
    Stały forumowicz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczniejsze skrzyżowania dzięki łączności samochodów z otoczeniem Bezpieczniejsze skrzyżowania dzięki łączności samochodów z otoczeniem
    W ramach wspólnego projektu Wolfsburg, Volkswagen i Siemens utworzyły obszar testowy na głównej ulicy miasta, na której dziesięć sygnalizatorów świetlnych wyposażono w urządzenie do transmisji ...
    Jak bezpiecznie podróżować w ciąży? Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?
    Kobiety spodziewające się dziecka powinny wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować zarówno za kierownicą, jak i na fotelu pasażera. Jak więc podróżować bezpiecznie w ciąży? Oto nasze wskazówki: Pasy ...

• Re: Jak odpalać prawidłowo, przekręcanie kluczyka

21 Gru 2017, 23:50

Ja nie czekam na kontrolki aż pogasnął, przekręcam na zaplon ,ułamek sekundy i odpalam.
    Porady blacharsko-lakiernicze
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Jaguar X-type
    Silnik: 2.0 na gnojówkę

22 Gru 2017, 11:02

bonifacy napisał(a):Halo panie Kacper Jesteś na forum a nie komentujesz
    Już pisze :)
    bonifacy napisał(a):A jak kowalski głuchy ?
    No to nic na to nie poradzisz niech odpala.

Ja u siebie nie czekam na kontrolki tylko słucham pompki jak ją słychać jak nie to odpalam. Nie we wszystkich tak jest i może to mi się zdarzało ale jak czekam i odpalam po tym jak pompka umilknie to mam wrażenie że silnik szybciej zapala być może są to ułamki sekund jednak z moich obserwacji tak wychodzi.

bonifacy napisał(a):U siebie jak czekam na zgaśnięcie kontrolek to i kontrolka ciśnienia oliwy też zgaśnie co Ty na to
    To może jeszcze jak dłużej poczekasz to i kontrolka ładowania zgaśnie :mrgreen:

Generalnie nie ma tu obostrzeń które mówią masz czekać aż coś ci na desce zgaśnie inaczej jest w przypadku diesla. Warto jednak po odpaleniu zerknąć czy zgasły wszystkie kontrolki.
    Kacper
    Forumowicz VIP

22 Gru 2017, 22:32

Kacper napisał(a):To może jeszcze jak dłużej poczekasz to i kontrolka ładowania zgaśnie :mrgreen:
    Nie ma co szczerzyć zębów :mrgreen: W niektórych autach tak jest że kontrolka oliwy gaśnie jeśli poczekamy z rozruchem motoru. Kontrolka ładowania też zgaśnie :mrgreen: Weż na przykład megankę II :mrgreen: Trzeba długo jechać aby się zaświeciła mimo braku ładowania :naughty: Wracając do kontrolki ciśnienia szczytem wspaniałej myśli konstruktora jest Polo Vario z początku naszej obecnej ery :mrgreen: Ano motor AUD pokaże brak ciśnienia oleju dopiero gdy silnik przekroczy słownie dwa tyś obrotów :mrgreen: Przetestowane , sprawdzone i naprawione :mrgreen: Motyw był taki że gostek zimą odpalił . Auto chodziło na wolnych obrotach przez czas oskrobania szyb . Ruszył , dodał gazu i rozlęgł się alarm , zapaliła się stosowna kontrolka - brak ciśnienia oleju . Motor zgasł i nie dał się powtórnie uruchomić . Sterownik silnika zarejestrował bład synchronizacji wałka rozrządu :mrgreen: Mam zdjęcia co uległo uszkodzeniu . Mam tu dać ?
    bonifacy
    Stały forumowicz

22 Gru 2017, 23:27

Bonifacy nie nakręcają się bo to chyba nie odpowiedzi dział :wink:
    Porady blacharsko-lakiernicze
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Jaguar X-type
    Silnik: 2.0 na gnojówkę

28 Gru 2017, 12:02

bonifacy napisał(a):Nie ma co szczerzyć zębów
    Zgadza się, bo praktycznie każde auto jest inne dlatego warto znać własny samochód i po kupnie zerknąć do instrukcji i zaznajomić się z podstawowymi rzeczami.

bonifacy napisał(a):AUD pokaże brak ciśnienia oleju dopiero gdy silnik przekroczy słownie dwa tyś obrotów
    To ciekawie, czyli stoisz na światłach lub w korku pada pompa oleju a ty nie wiesz że nie ma ciśnienia, aż do zatarcia silnika kiedy stanie :/

Wracając do tematu to to czy czekamy chwilę czy odpalamy od razu nie ma jak widać większego znaczenia w silniku benzynowym. Najważniejsze jest sprawdzenie czy wszystkie kontrolki po odpaleniu zgasły :)
    Kacper
    Forumowicz VIP

28 Gru 2017, 16:10

Bonifacy jakiś taki nadpobudliwy się coś zrobił... :D :mrgreen:
    bonifacy napisał(a):W niektórych autach tak jest że kontrolka oliwy gaśnie jeśli poczekamy z rozruchem motoru. Kontrolka ładowania też zgaśnie

Ja tak naprawdę z ciekawości - jakie to są samochody?
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

• Warto przeczytać