Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowanie z OC?

20 Maj 2016, 11:51

Niestety, ubezpieczyciele niekiedy zaniżają odszkodowanie w sposób niezgodny z prawem. Kiedy towarzystwo prześle już gotowy kosztorys, warto przyjrzeć się dokładnie zaproponowanej wysokości odszkodowania, a nie akceptować ją na ślepo.

Oto kilka rzeczy, których ubezpieczyciel nie może robić w przypadku OC:

- wyliczając koszty naprawy, ubezpieczyciel powinien zazwyczaj uwzględnić cenę oryginalnych części zamiennych. Opinia Rzecznika Finansowego jest jasna: ustalenie wysokości odszkodowania w oparciu o cenę tańszych zamienników jest możliwe tylko jeśli właściciel pojazdu zgodzi się na to lub jeżeli w momencie wypadku w aucie znajdowały się już takie zamienniki.

- w odszkodowaniu powinna być zawarta suma podatku VAT, chyba że samochód jest własnością firmy. Wynika to z prostego rachunku: jako osoby fizyczne, jeżeli ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie pomniejszone o VAT, będziemy musieli zapłacić go w warsztacie z własnej kieszeni. A w przypadku ubezpieczenia OC obowiązuje zasada pełnego odszkodowania.

- niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą, mamy prawo do refundacji kosztów samochodu zastępczego.

- sprawdźmy, jaką wartość rynkową pojazdu ubezpieczyciel przyjął jako podstawę do wyliczenia kosztów naprawy

- w przypadku poważnej szkody, ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą. Taki sposób rozliczania jest jednak niekiedy nadużywany przez towarzystwa. Pamiętajmy zatem, że zgodnie z opinią Sądu Najwyższego za nadmierne koszty naprawy można uznać tylko te, które przekraczają 100% wartości pojazdu sprzed szkody.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy odszkodowaniu OC? Stwórzmy listę, do której każdy kierowca będzie mógł się odnieść.

Oczywiście, powyższe zasady odnoszą się do odszkodowania z OC. W przypadku [link do Ubea wygasł] sytuacja jest nieco inna, bo to dobrowolna polisa i ubezpieczyciel ma o wiele większe pole manewru.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

05 Maj 2023, 10:28

No ciężka sprawa, chociaż może jeszcze nie wszystko stracone! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać dopłatę do odszkodowania "Dopłatę do odszkodowania we Wrocławiu, może uzyskać poszkodowany, który nie zgadza się z jego wysokością. Warto zaznaczyć, że jest to możliwe jeśli od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły 3 lata, kosztorys zawiera błędy, miała miejsce szkoda częściowa lub towarzystwo ubezpieczeniowe wskazało, że miała miejsce szkoda całkowita z OC sprawcy zdarzenia. Co więcej, można uzyskać odszkodowanie nawet w sytuacji, kiedy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie naprawił samochodu, lub gdy zdecydował się na jego sprzedaż.", poczytaj sobie
, gdzie opisano także, kiedy dokładnie możesz się o to starać. Trzymam kciuki! :)
Ostatnio edytowany przez ArteK, 05 Maj 2023, 10:35, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
KacperT4
Początkujący
 
Posty: 73

05 Maj 2023, 12:01

Ja od zawsze uważam, ze jak ubezpieczyciel zaczyna kombinować, to mówi się mu wprost - albo naprawiacie jak należy, albo oddaję sprawę firmie, która zajmuje się odszkodowaniami. Jak dalej kombinują, to oddać sprawę takiej firmie i tyle. Oni znają dokładnie każdy przepis, każdy wyrok SN i wiedzą jak postawić pod murem ubezpieczyciela. wszak ich zarobek to procent od zdobytej kwoty. A im ta kwota większa, tym większy mają zarobek.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochody Lexusa pracują na lotnisku
    Naprawdę wygodne auto potrafi sprawić, że nawet długa podróż na czterech kołach jest równie komfortowa, co krótki lot samolotem. Czasami jednak trzeba skorzystać z możliwości silnika odrzutowego. Ale ...