Jaką umowę kupna / sprzedaży przedstawić w UC i WK

Jaką umowę kupna / sprzedaży przedstawić w UC i WK

15 Lis 2019, 23:02

Dobry wieczór,
Mam pytanie do Szanownego Grona dotyczące poniższej sytuacji, a mianowicie; znalazłem na niemieckim portalu internetowym samochód osobowy, który sprzedaje osoba prywatna - obywatel Niemiec. Zadzwoniłem i zarezerwowałem auto. O pomoc w sprowadzeniu samochodu poprosiłem swojego brata, który pracuje w Holandii (bardzo blisko miasta w którym znajduje się owe auto) i wraca do Polski w ten weekend. O fakcie tym powiadomiłem sprzedającego i przedwczoraj mój brat sfinalizował w moim imieniu transakcję zakupu samochodu, obaj Panowie udali się do lokalnego Wydziału Komunikacji, gdzie pojazd został wyrejestrowany, a mój brat poproszony o dowód tożsamości (D.O). Po kilku minutach otrzymał tablice zjazdowe z miesięcznym terminem ważności, nowy mały i duży Fahrzeugbrief, natomiast poprzedni (mały i duży brief) od sprzedającego został w urzędzie niemieckim. Na nowych dokumentach widnieją teraz dane pierwszego właściciela i mojego brata. Nie ma natomiast żadnych danych owego sprzedającego, które widnieją tylko na umowie kupna / sprzedaży. Na umowie K/S widnieją również moje dane, gdyż to auto jest dla mnie i za moją kasę.
Jak do powyżej przedstawionej sytuacji podejdzie UC i WK jeśli na umowie kupna nie widnieje żadna z osób z Fahrzeugbrief.
Proszę o pomoc.
smarc
Nowicjusz

Miejscowość: W-wa
Auto: Ford Fiesta 1.25

Re: Jaką umowę kupna / sprzedaży przedstawić w UC i WK

16 Lis 2019, 11:59

Moim zdaniem nie powinno być problemu ale mogłeś napisać takie pełnomocnictwo (upoważnienie) dla brata żeby reprezentował Cię przy kupnie auta i wtedy wszystkie dane były by na ciebie.
Jeżeli będą jakieś problemy to najwyżej spiszesz umowę z bratem i powinno być ok.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 38
Auto: Nie mam

17 Lis 2019, 11:00

zapewne zarejestrowałeś na zollkennzeichen czyli na tablicach z czerwonym paskiem, więc kosztowały zapewne z 250 Euro, generalnie praktykuje się raczej na Kurzzeitkennzeichen

zarejestrować zarejestrujesz tylko zapewne zakupiłeś po prostu od handlarza :D
ewentualnie brat zarejestruje na siebie i sobie od niego odkupisz :lol: jak ci sprzeda :mrgreen:

takie rzeczy lepiej pytać przed zakupem a nie po...
andrewb25
Stały forumowicz

Miejscowość: małopolskie

17 Lis 2019, 15:53

Nie, zakup był od osoby prywatnej, a tablice są z żółtym paskiem i datą ważności 30 dni (do 08.12.19) rachunek za poniższe czynności tz: Zoll versicherung PKW 30 Tage, nicht skontierfahig zollkennzeichen, steuer zoll, dienstleistung steuer zoll wyniósł : 220 euro plus 45,40 euro za tablice. Na wszystkich dokumentach tj: Teil I, Teil II oraz wystawione rachunki widnieją dane osobowe mojego brata natomiast umowa K/S w obu jeżykach jest na mnie.
smarc
Nowicjusz

17 Lis 2019, 18:05

W DE zakup też może być od osoby prywatnej ale też nie koniecznie od ostatniego właściciela w DR. :lol:
czyli generalnie kupiliście tablice celne... przeważnie bierze się na 5 dni za ok. 100 euro żeby po prostu tylko przyjechać .
265Euro+pewnie 100euro paliwo, to za 365 Euro by Ci to przywiozła jakaś lawetka pod dom zapewne bez kłopotu, lub coś koło tej ceny , bez odprawy celnej :lol:
najlepiej zadzwoń do swojego WK i zapytaj czy zarejestrują na ciebie czy raczej już tylko na brata. Akcyza to tam najmniejszy problem, bo na potwierdzeniu AKCU i tak nie ma Kto płacił, jest tylko numer systemowy.

będą jaja jak nie zarejestruje ani twój brat ani ty, bez np. zmiany umowy. :mrgreen: obym się mylił ale WK może robić problem, bo to jest tak jakby twój brat ten samochód zarejestrował na siebie w Niemczech,
więc teraz wg. tego co piszesz to twój brat może Ci go sprzedać. :mrgreen:
Najlepiej to niech brat zarejestruje na siebie (tylko trzeba by było przepisać umowę) i zrobicie darowiznę na Ciebie i będziesz właścicielem, jedynie zapłacisz za zmianę dowodu rejestracyjnego ...ale zrobiliście taki troche czeski film z papierami. :lol:
andrewb25
Stały forumowicz

17 Lis 2019, 19:04

A może zrobić tak, że brat - skoro jest właścicielem (jak twierdzisz) sprzeda mi ten samochód w tym samym dniu i miejscu, gdzie go kupił (czyli Germany) i spiszemy umowę K/S dwujęzyczną. Co o tym sadzicie?
smarc
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jaki najlepszy samochód prowadził Jeremy Clarkson? Jaki najlepszy samochód prowadził Jeremy Clarkson?
    Jeremy Clarkson odpowiedział na kilka pytań dla motoryzacyjnej platformy społecznościowej Drivetribe. Wśród poruszonych wątków padł temat najlepszego samochodu, jaki kiedykolwiek prowadził. Okazuje się, że słynny ...
    Toyota Harrier – krewniak crossoverów Lexusa Toyota Harrier – krewniak crossoverów Lexusa
    Nazwa Harrier kojarzy się większości fanów techniki z angielskim samolotem szturmowym, zdolnym do pionowego startu i lądowania. Jest to jednak także nazwa zgrabnego crossovera Toyoty produkowanego na japoński rynek, ...

• Re: Jaką umowę kupna / sprzedaży przedstawić w UC i WK

17 Lis 2019, 21:30

No skoro figuruje w jedynym dowodzie rejestracyjnym no to na chłopski rozum on jest właścicielem, tymbardziej skoro piszesz że oryg. dowód został w WK w Niemczech.
    Zapytaj w swoim WK co masz zrobić , czy da się w ogóle zarejestrować na takim zestawie dokumentów...generalnie takie przepisywanie umów ..śmierdzi.. (może być problem z akcyzą, tzn. może zapłacić twój brat i ty) każdy WK ma jakieś tam swoje ALE, bywały przypadki że WK życzyły sobie pełnej ciągłości umów, a po drugie zawsze najgorzej w rodzinie .... rób jak uważasz. :mrgreen: dodatkowo macie 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U , więc trzeba się spieszyć, a jak skopiesz deklarację jeszcze to powodzenia życzę :lol:
    andrewb25
    Stały forumowicz

17 Lis 2019, 22:19

W moim posiadaniu są teraz; Zulassungsbescheinigung Teil I (mały brief - odpowiednik DR) i Zulassungsbescheinigung Teil II (duży brief - karta pojazdu na której widnieją dane niemca, ale nie osoby sprzedającej z umowy K/S i mój brat), rachunek za opłaty celne i podatki i tablice. Na wszystkich owych dokumentach widnieje mój brat z polskim adresem zamieszkania. W niemieckim urzędzie nie chciano od niego, a nawet nie pytano o umowę K/S auta. Ponadto posiadam jeszcze Zulassungsbescheinigung Teil II z pierwszej rejestracji w Germany (czyli dealer i pierwszy właściciel) i umowę K/S spisaną z Niemcem, od którego zostało kupione auto a Zulassungsbescheinigung Teil II i Zulassungsbescheinigung Teil I, które on posiadał zostały w tym urzędzie.
    smarc
    Nowicjusz

20 Lis 2019, 20:09

Bardzo dziękuję za pomoc i rady, dzisiaj zarejestrowałem auto na siebie bez żadnego problemu.
    smarc
    Nowicjusz