Mówią, że wystarczy jechać ostrożnie - alkohol i kierowca

24 Lis 2022, 12:48

Użytkownicy dróg będący pod wpływem alkoholu są znacznie bardziej narażeni na udział w wypadku(1). Statystyki pokazują, że w Polsce w 2021 roku uczestniczyli oni w 2488 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 331 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami(2). Jakie wymówki stosują siadający za kierownicę po spożyciu alkoholu? Błędnie oceniają swój stan, wydaje im się, że mogą prowadzić pojazd oraz uważają, że nie ma problemu, ponieważ mają do przejechania tylko krótką trasę i wystarczy, że będą ostrożni.
Mówią, że wystarczy jechać ostrożnie - alkohol i kierowca "Nie ma wymówki dla kierowców prowadzących pojazd po alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że nawet jedno piwo czy symboliczny kieliszek wina może wpływać negatywnie na zdolność koncentracji. Do tego jest kwestią indywidualną, jak reaguje organizm. Te reakcje zmieniają się w zależności od wieku osoby i kondycji w danym momencie. Zwykłe niewyspanie i zmęczenie mogą znacząco wzmocnić działanie alkoholu" ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nawet mała ilość alkoholu może utrudniać jasne myślenie, podejmowanie właściwych decyzji na drodze i planowanie z wyprzedzeniem, czyli umiejętności niezbędne do prowadzenia pojazdu. Pijani kierowcy są znacznie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na drodze, a gdy towarzyszy temu utrata koordynacji i zaburzenia widzenia, skutki mogą być śmiertelne także dla innych uczestników ruchu.

Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu ma miejsce w soboty i niedziele. W trakcie doby kulminacyjny jest przedział pomiędzy godz. 16.00 a 22.00. Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat (sprawcy kierujący pod wpływem alkoholu)(2).

Jak rozpoznać na drodze pijanego kierowcę? Można zauważyć trudność w utrzymaniu prostej linii jazdy, zjeżdżanie w stronę krawężnika, pobocza czy zjeżdżanie na drugi pas oraz nieprzewidywalne nagłe hamowanie. "Jeśli chodzi o prędkość, to może to być zarówno przekraczanie limitów prędkości, jak i jazda znacząco poniżej tych limitów. Każde nietypowe zachowanie powinno wzbudzić czujność innych kierowców i spowodować zachowanie szczególnej ostrożności wobec takiego nieprzewidywalnego uczestnika ruchu" radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: (1) who.int/initiatives/SAFER/drink-driving; (2) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3609
Zdjęcia: 12828
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

24 Lis 2022, 14:05

Redakcja napisał(a):Mówią, że wystarczy jechać ostrożnie
Ale kto tak mówi? Chyba kierowcy który są już pod wpływem i nie mają świadomości.

Jakoś nigdy nie mogłem zrozumieć kierowców który wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem procentów. Inna sprawa, to to że nie tylko alkohol tak negatywnie wpływa na kierowcę ale i inne używki ale o tym mniej się mówi.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7245
Zdjęcia: 24

24 Lis 2022, 16:18

Pijani byli, są i będą. Może mniej nieco, ale będą. Już niedługo, bo może nawet w tym roku jeszcze zmieni się nieco kodeks karny odnośnie pijanych kierowców Nie wiem, czy to coś pomoże, ale podejrzewam, że w bardzo małym stopniu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 19107
Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Retro Motor Show 2022 - najpiękniejsza edycja
    Najpiękniejsza edycja Retro Motor Show za nami! Trzy wyjątkowe dni pod hasłem zabytkowej motoryzacji przyciągnęły na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich 29.733 zwiedzających. Rekordowa ekspozycjaNajlepsi z najlepszychWytoczono ...
    Renault ZOE Riviera - seria limitowana
    Seria limitowana Riviera została opracowania na bazie wersji Intens wzbogaconej o ekran dotykowy EASY LINK 9,3”, funkcję Easy Park Assist oraz kamerę cofania. ZOE Riviera jest natychmiast rozpoznawalne po nowym kolorze ...