Jaki rodzinny budżetowy d***wóz?

03 Wrz 2021, 11:50

Obecnie jeżdżę wypasionym Tiguanem (Allspace Highline z licznymi zabawkami na pokładzie), lecz ze względu na zmianę priorytetów finansowych chcę zrobić na kilka lat przeskok na jakiegoś biedaka (poza tym znudził mi się już "prestiż" i niepotrzebne elektroniczne gadżety), przy czym biedak:

1) musi być kombi/SUV/liftback, bo jeszcze trochę będę woził wózek dziecięcy, a potem rowerki, itp.
2) leasing
3) gwarancja 3-5 lat (może być nowy lub lekko używany, byle na gwarancji)
4) możliwie bezawaryjny. Nie musi być piękny, plastiki nie muszą pachnieć lawendą, nie zależy mi na alufelgach itp. itd. Natomiast musi być możliwe uzyskanie czujników przód/tył + kamery bez utraty gwarancji (czyli doposażenie czujników w salonie + jakaś kamera z Allegro). Poza tym pionowa regulacja fotela, i tyle w sumie z opcji mnie obchodzi.

Auto w okolicach 40-60 tys.

Co byście brali? Tipo? Dustera? Nowego? Rocznego? Jakieś inne marki? Z Tipo mam pecha takiego, że właśnie wszedł FL, a poza tym kombi na Otomoto stoją po jakieś 15-20 tys. więcej niż sedany, czego zupełnie nie rozumiem.
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

03 Wrz 2021, 12:24

40 - 60 tysięcy?

Czy Pan raczy trollować? Tyle siana utopić w aucie z kartonu bo nowe? Nie rozumiem. To jak kupić jedwabny sznur by się powiesić, szczególnie po przesiadce z Tiguana.

Auta używane nie mają ani hiv ani raka. A wybór jest bajeczny w takim budżecie jeśli to ma być diesel. Ale nawet nie wiemy jakiej opcji tak na prawdę poszukujesz.
Nie angażuję się w polemikę. Każdy jest inny, wszystko opiera się na kompromisach. Doradzam optymalne rozwiązania w oparciu o rzeczywistość, doświadczenie i zdrowy rozsądek.
lasagne
Początkujący
 
Posty: 138

03 Wrz 2021, 12:27

Ekhangel napisał(a):Co byście brali? Tipo? Dustera? Nowego? Rocznego?
Może jakieś mało używane Lodgy od Dacii?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

03 Wrz 2021, 12:28

Nie, tylko benzyna. Za diesle dziękuję.

Powiem tak: ja autem niewiele jeżdżę, bo pracuję w domu (od 9 lat), więc naprawdę mam już zgrubsza w D jakie to auto będzie. Chodzi tylko o to, żebym nie musiał się co miesiąc zgłaszać do pana Wiesława (w przypadku auta używanego) lub Marcina (w przypadku auta nowego) z kolejnymi awariami/wnerwiającymi usterkami, bo nie mam na to czasu ani chęci.

To będzie auto na 4-6 lat, a potem do żyda i przesiadka z powrotem na ludzki samochód.

Tico czy Duster to co, z gliny lepione, że tak pogardzasz? W moim super Tiguanie trzeszczy boczek drzwi, silnik czasem wnerwiająco poszarpuje a skrzynia czasem redukuje jak kursant na ósmej jeździe.

Jutro jadę z całą familią (2+2, dobrze, że jest Isofix) na przejażdżkę nowym Dusterem. Dam znać jakie wrażenia. Tylko przy 60 tys. to już się robi drogawo.
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

03 Wrz 2021, 12:51

Ekhangel napisał(a):Jutro jadę z całą familią (2+2, dobrze, że jest Isofix) na przejażdżkę nowym Dusterem. Dam znać jakie wrażenia.
Duster tu się sprawdzi tylko te najtańsze wersje :( to straszne golasy...

Ekhangel napisał(a):W moim super Tiguanie trzeszczy boczek drzwi, silnik czasem wnerwiająco poszarpuje a skrzynia czasem redukuje jak kursant na ósmej jeździe.
Tiguan to bardzo przeciętne auto nawet w full wyposażeniu. Nie lepiej Ci go zostawić na te kolejne kilka lat niż bawić się w zmiany? Nie wiem z którego roku masz to swoje auto?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

03 Wrz 2021, 12:54

Rokiko napisał(a):Tiguan to bardzo przeciętne auto nawet w full wyposażeniu. Nie lepiej Ci go zostawić na te kolejne kilka lat niż bawić się w zmiany? Nie wiem z którego roku masz to swoje auto?


Raczej nie, ale jeszcze rozważam.

Dzięki za sugestie.

Co do biedowości, to nie przychodzą mi do głowy opcje, bez których nie mógłbym obecnie żyć, z wyjątkiem elektrycznych szyb, elektrycznych lusterek, klimy i pionowej regulacji fotela (ze względu na Żonę). Dyskusyjna oczywiście jest sprawa bezpieczeństwa (ESP, brake assist, kurtyny).

A, i podłokietnika. Bez podłokietnika to ja kurdę nie wsiadam. Dlatego trochę mnie odstręcza Tipo.
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Renault Clio 1,2 Energy TCe o mocy 120 KM
    Samochód Renault Clio wyposażony jest standardowo w silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra o mocy 120 KM. W tym przypadku średnie spalanie według danych producenta wynosi 5,3 litra na 100 km, a przyspieszenie do "setki" ...

03 Wrz 2021, 13:12

Ekhangel napisał(a):Bez podłokietnika to ja kurdę nie wsiadam. Dlatego trochę mnie odstręcza Tipo.
Można dołożyć go małym kosztem nawet taki jak sobie zażyczysz :mrgreen: więc to nie problem.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

03 Wrz 2021, 13:15

Masz na myśli te uniwersalne pseudopodłokietniki z Allegro za 49,99? Czy podmiankę całego tunelu ze szrota? Czy jeszcze coś innego?
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

03 Wrz 2021, 15:13

Nie tylko, coś takiego można zamówić u tapicera wraz ze zrobieniem odpowiedniego stelażu tak żeby wyglądał jak z tego samochodu a nie jakiś dokładany :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

03 Wrz 2021, 15:38

To daj namiary na takiego supertapicera-cieślę-ślusarza…
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

03 Wrz 2021, 16:13

Ekhangel napisał(a):A, i podłokietnika. Bez podłokietnika to ja kurdę nie wsiadam. Dlatego trochę mnie odstręcza Tipo.

Nowy Duster ma już normalny podłokietnik.
Nie tylko Ty myślisz o Dusterze. Ja swojego już zamówiłem :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

03 Wrz 2021, 18:56

yeti65 napisał(a):Nowy Duster ma już normalny podłokietnik.
Nie tylko Ty myślisz o Dusterze. Ja swojego już zamówiłem


To podziel się coś wrażeniami z jazdy próbnej, przebiegiem procesu decydowania o konfiguracji, uzyskaną ceną (rabatem) itd.
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

04 Wrz 2021, 11:42

Ja przesiądę się z Outlandera, głównym(i chyba jedynym) powodem są kwestie finansowe. Wiec to też będzie przeskok z auta lepszego na gorsze.
Ale jak to mówią, jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma :mrgreen:
Jeździłem 1.0 tce jeszcze z 5b skrzynią i mimo sporej różnicy w mocy 100KM vs 150KM, to przy normalnej, spokojnej jeździe wielkiej różnicy nie ma. Różnicę w mocy najbardziej odczuwa się przy wyprzedzaniu szybkiego tira, ale jest to do przełknięcia. W bagażniku największą wadą Dustera jest półka, roleta jednak sporo wygodniejsza.
Co do konfiguracji, to ja biorę auto w leasing, więc te 10 tys różnicy, między akceptowalnym minimum, a wyposażeniem po kokardy (jak to mówi pewien znany youtuber :lol: ), nie robi wielkiego wrażenia.
Na wielki rabat w Dacii nie ma co liczyć. Ja dostałem 2100zł rabatu, od ceny z konfiguratora( Warszawa- może gdzie indziej dostaniesz parę stówek więcej), + gumową kuwetę do bagażnika, dywaniki oczywiście też. Wersja prestige,1.0 z gazem, orange arizona+ multivew kamera, bezkluczykowy dostęp i grzanie tyłka= 73 tys
Nie brałem jedynie rozszerzonych map Europy wschodniej, bo to dla mnie nieistotne i skóry z plastikowej krowy :lol: (nie lubię)
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

04 Wrz 2021, 19:04

No i z Dusterem kicha na dzień dobry, bo po wstawieniu naszego dwulatka w foteliku Cybex Sirona na tylną kanapę za mną nawet nie jestem w stanie zająć wygodnie miejsca za kierownicą (mam 183 cm). W Tiguanie bez problemu. Ale wnętrze robi nawet pozytywne wrażenie. Fajne wzornictwo kabiny, a plastiki nie trącą jakąś nie wiadomo jaką tanizną. Przedwczoraj siedziałem też w Tipo i tam jest już chała. Plastiki ciemne i z fakturą, i przez to sprawiające wrażenie tandetniejszych - bo tworzywo niskiego gatunku, świecące. W Dacii z kolei jest jasny mat i gładkie powierzchnie, i to daje przyjemniejszy i "dojrzalszy" efekt estetyczny IMHO. Dacia niczego nie udaje i to jest na plus.

Jednak myślałem, że Duster jest przestronniejszy... Szkoda. Bagażnik w porównaniu z moim Tigiem Allspace też nie powala długością.

Przy tym Tipo w kombi zaczyna się w zasadzie od 70 k - podobnie jak Lodgy, i jeszcze Lodgy w dodatku jest obecnie tylko w dieslu, jak się dowiedziałem.

Także - to nie są już ceny dla ludzi pracy, panie! Liczyłem na taniznę w okolicy 50k z klimą (jak jeszcze kilka lat temu) i tyle, i się przeliczyłem. Zostanę chyba przy Tiguanie, bo kupować tego typu samochody za 70 tys. tylko po to, by zaoszczędzić te parę stówek na miesiąc mi się nie widzi. Musiałbym już naprawdę być pod ścianą.

Z kolei przy używkach, nawet bardzo młodych, zawsze mam stracha przed wadami ukrytymi i minami. Ja w życiu nie mam szczęścia do samochodów.
Ekhangel
Początkujący
 
Posty: 95

04 Wrz 2021, 20:53

Ekhangel napisał(a):Jednak myślałem, że Duster jest przestronniejszy

Ja 90% czasu jeżdżę sam, a pozostałe 10% we dwoje.
Przestrzeń z tyłu w ogóle mnie nie interesuje.
Ja na zamianie w 3 lata zyskam około 25 tys+ bonus ze sprzedaży Outlandera, wiec u mnie oszczędności będą spore.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna