Jazda w UK

Jazda w UK

16 Lut 2014, 06:22

Witam! Stwierdziłem ze zrobię Mały poradnik o tym co trzeba zrobić by można było się LEGALNIE poruszać po UK samochodem a wiec co nam potrzebne

Kierowca:
-Angielskie lub Polskie Prawo jazdy ale polskie prawo jazdy (nie na dłużej jak 12 miesięcy po tym trzeba wymienić na ang.)
-Wymiana Prawa jazdy odbywa się przez DVLA (Agencja ruchu drogowego) Przez stronę internetowa GOV.UK zamawia się formę D1 i się odsyła formę w raz z twoim polskim prawem jazdy. koszt tej operacji to £50 i ok 3 tygodnie czasu.
-Jeśli Posiadamy Polskie prawo jazdy nie nasza stawka ubezpieczeniowa może być troszkę wyższa lub niektóre ubezpieczalnie mogą nam odmówić ubezpieczenia.
Można tez wyrobić tak zwane Provisional Driving Licence kosztuje to £50 i nie trzeba przechodzić przez żaden kurs ale pojazd możemy prowadzić tylko pod opieka kogoś z prawem jazdy od min 5 lat oraz osoba ta musi być ubezpieczona by prowadzić ten Samochód, takie prawo jazdy jest ważne tylko 2 lata, trzeba tez mieć naklejkę "L" z przodu i z tylu pojazdu.

Samochód:
-Tu zależy czy pojazd jest na polskich rejestracjach czy angielskich.

Zacznijmy od jazdy pojazdem zarejestrowanym w Polsce:
-Samochód musi być "Roadworthy" czyli musi być sprawny technicznie i musi mieć przegląd techniczny.
-Prowadzący musi posiadać Pełne Prawo jazdy i musi być osoba ubezpieczana do prowadzenia tego pojazdu.
-Samochód nie może być dłużej na terenie UK jak 6 miesięcy, może to być jeden wjazd lub kilka mniejszych czas jest sumowany. (nie nie pomoże ze śmigniemy do Francji i z powrotem), można się zgłosić do DVLA(Agencja ruchu drogowego) wypełniając formę C110-Temporary Admission by ten czas był wydłużony do 12 miesięcy max, by tak było samochód musi być potrzebny do wykonywania pracy lub trzeba być uczniem/studentem.

Teraz pojazd zarejestrowany w UK:
-Nasze imię musi widnieć na dokumencie V5 (Dowód rejestracyjny)
-Prawo jazdy
-Musimy być Ubezpieczeni do prowadzenia TEGO pojazdu minimum Third Party(chyba ze posiada się Comprehansive pozwalające na prowadzenie innego pojazdu)
Są 3 typy ubezpieczeń:
-Third Party-W razie wypadku pokrywa koszty strat osoby trzeciej, NIE pokrywa napraw twojego pojazdu lub kosztów w razie kradzieży. Najtańsze rozwiązanie ale nie jeśli jesteśmy poniżej 25 roku życia.
-Third Party Fire & Theft- W razie wypadku pokrywa koszty strat osoby trzeciej, oraz pokrywa koszty w razie pożaru lub kradzieży naszego pojazdu.
-Comprehansive-W razie wypadku pokrywa koszty strat osoby trzeciej jak i naszej oraz pokrywa koszty w razie pożaru lub kradzieży naszego pojazdu, plus możemy prowadzić inny pojazd ale tylko jeśli nie jesteśmy legalnym właścicielem. (najdroższa opcja)
-MOT ważny przegląd techniczny
-Road Tax czyli podatek drogowy liczony zależnie od emisji Co2 dla pojazdów zarejestrowanych po 2001 lub dla pojazdów zarejestrowanych przed 2001 liczony od pojemności silnika.

czyli w skrócie:
-Prawo jazdy
-Samochód
-Ubezpieczenie (min. Third Party)
-MOT (Przegląd techniczny)
-Road Tax (Podatek drogowy)
-Trzymać się lewej strony!

teraz coś dla kombinatorów!
jeśli mamy samochód na polskich blachach nie myśl ze nie dostaniesz mandatu! zdjęcie przyjdzie na polski adres i patrole policji są bardzie chętne by cie zatrzymać na rutynowa kontrole.
dwa jeśli prowadzisz samochód kumpla i nie posiadasz prawa jazdy ubezpieczenia a samochód nie ma motu i cie zatrzyma policja (o to nie trudno) to nie zależnie od wartości pojazdu samochód zostanie z złomowany a ty dostaniesz mandat £300 oraz 3 ptk. karne na prawko którego nie masz!
trzy! jeśli nie masz więcej jak 25 lat licz się z tym ze koszt ubezpieczenia będą duuuuzzzzeeeeee!!! przykład: 20 lat, prawko od nie całego roku samochód Peugeot 206 1.3 silnik koszt £4500 i w gore
najtańsze samochody do ubezpieczenia to: Nissan Micra oraz ford KA około £2500
wiec tak można kupić tanio dobry samochód ale go utrzymać to jest piekło dla młodego kierowcy!

Pozdro!
Som31
Nowicjusz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin/Londyn
Prawo jazdy od: 15 05 2013
Przebieg/rok: 45tys. km
Auto: peugeot 208 style
Silnik: 1.4 70km
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

Re: Jazda w UK

21 Cze 2014, 13:20

I wprowadzasz ludzi w błąd - aby jeździć angielskim autem wcale nie musisz być wpisany do DVLA bo wtedy stajesz się właścicielem auta -
Wystarczy że opłacisz na dane auto ubezpieczenie, ale może być tak że właściciel opłacił ubezpieczenie upoważniające innych do korzystania z jego auta, możesz tez samemu wykupić sobie ubezpieczenie do prowadzenia wszystkich aut zarejestrowanych w UK(tak robią angielscy handlarze)
marcpinio
Początkujący

Auto: mitsubishi carisma

29 Lip 2014, 14:12

Ja tu jeszcze dodam jedno sprostowanie. DVLA mówi wyraźnie że na swoim polskim prawku:

"You can drive in Great Britain on a full, valid driving licence from another EU country until you’re 70, or for 3 years after becoming resident in Great Britain, whichever is longer."

Co znaczy mniej więcej tyle, że nie musisz go wymieniać dopóki nie osiągniesz wieku 70 lat lub 3 lata po staniu się rezydentem UK a tym stajesz się bodajże mając tam stały adres 185 dni od przybycia do UK. I teraz najważniejsze ostatnia część "whichever is longer" czyli jeśli do siedemdziesiątki masz więcej niż 3 lata to czekasz do 70tki hehe.

A przy okazji warto pamiętać o takim myku który mi bardzo pomógł w poruszaniu się po drogach w UK. Kiedy skręcasz jedziesz tak żebyś mógł się przywitać z osobą poruszającą się w przeciwnym kierunku podając jej jak przystało prawą rękę na powitanie. Wzięło się to jeszcze z czasów kiedy nie było samochodów i jeżdżono konno stąd właśnie ruch lewostronny - tak słyszałem. W każdym razie myśląc w ten sposób nigdy nie zdarzyło mi się potem wylądować na złym pasie no może poza jednym przypadkiem kiedy wyjeżdżałem z drogi wewnętrznej na główną w Polsce :yes:
Yarecki
Początkujący

Miejscowość: Wrocław
Auto: Peugeot 5008
Silnik: 2.0
Rok produkcji: 2009

12 Wrz 2014, 13:06

Zgadzam się z Tobą @Yarecki nie trzeba wymieniać prawa jazdy, jednak lepiej to zrobić bo w przypadku zgubienia, musisz wyrabiać go w Polsce. Nie zawsze jest jednak czas by zjeżdżać do kraju. Ja polecam tą stronę dla początkujących kierowców: http://www.emano.co.uk/. Znajdują się na niej sprawdzone informację.
Tadeusz57
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 02 04 1970
Auto: Audi A3

17 Paź 2014, 03:37

bardzo przydatne info, dzięki wielkie!
frodan
Nowicjusz

Auto: A3

12 Lip 2015, 19:42

A korzystała ktoś może z usług tej firmy friendlycarinsurance.co.uk/pl ? Mają na stronie takie info "Gwarantujemy, że znajdziemy dla Ciebie najtańsze ubezpieczenie samochodowe w Wielkiej Brytanii , korzystne dla Ciebie (a nie dla pośredników i osób trzecich)". Co o tym myślicie? Pośredników jest w UK wielu i uważam, że czasem warto skorzystać z ich usług przy ubezpieczeniach, ale ta strona mnie bardzo zaskoczyła. Być może jest to pierwszy "pośrednik", który dostaje taką samą kasę od wszystkich ubezpieczycieli i dlatego przedstawia najlepszą ofertę. Oczywiście to jest tylko moje domniemanie. Czekam na wasze zdanie.
maślik
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 13 11 2002
Auto: VW
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Limitowany Nissan Juke w edycji Ministry of Sound Limitowany Nissan Juke w edycji Ministry of Sound
    Nissan rozszerza współpracę z Ministry of Sound, czyli londyńskim autorytetem w dziedzinie clubbingu i elektronicznej muzyki tanecznej. Kolejnym owocem tej współpracy jest nowa limitowana edycja Juke. Odważna ...
    Śmiała stylistyka nadwozia oraz unikatowe wnętrze Opla ADAM Śmiała stylistyka nadwozia oraz unikatowe wnętrze Opla ADAM
    Model ADAM wprowadza do segmentu A docenianą już filozofię projektowania firmy Opel, polegającą na "łączeniu artystycznego kunsztu z niemiecką precyzją ". Opel ADAM - w przeciwieństwie do pojazdów firm konkurencyjnych ...

• Re: Jazda w UK

13 Lip 2015, 19:58

Na Wyspach najbardziej popularne wyszukiwarki to Moneysupermarket.com, Gocompare.com, Confused.com i Comparethemarket.com.

Jednak tak samo jak i w Polsce konkurencja jest bardzo duża i warto korzystać z tej porównywarki, która nie tylko pozwala na szybką kalkulację, ale na dokładne poznanie oferty, pomoc konsultanta i wyjaśnienie kolejnych kroków zakupu ubezpieczenia, zwłaszcza w UK, gdzie ubezpieczenia mają wiele wariantów :)

Pozdrawiam,
    Łukasz
    Image

Wykonałeś/aś u nas kalkulację? Wyślij link do wyników porównania na PW i postaramy się dla Ciebie obniżyć cenę jeszcze bardziej :)

Akademia mfind - najpopularniejszy w Polsce serwis z poradami ubezpieczeniowymi
    mfind
    Autoexpert
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
    Auto: Volvo S40

21 Wrz 2015, 09:18

Ja polecałabym skontaktowanie się z firmą polisadorect.co.uk Zajmują się wyszukiwaniem najtańszego ubezpieczenia. A jak słusznie tutaj ktoś zauważył, wersji ubezpieczenia w UK jest multum. Polisa direct pozwala nam wybrać najlepszą, a usługa jednorazowego wyszukania jest niezobowiązująca i bezpłatna. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na tą wybraną przez nich, to pomogą nam wypełnić papiery by dostać jak największą zniżkę. Moim zdaniem to bardzo wygodne i nie wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy.
    rysownik
    Nowicjusz

Auto: Audi A4

30 Wrz 2015, 10:25

Ja sam brałem od nich ubezpieczenie. Znajomi mi właśnie mówili że w Anglii nie ma co poruszać bez jakichkolwiek ważnych dokumentów. Bardzo szybko zrealizowaliśmy ubezpieczenie i jestem bardzo zadowolony bo dużo też nie zapłaciłem. Dobra firma dla każdego polaka będącego w Anglii albo wyjeżdżającego.
    Lechowski
    Nowicjusz

Auto: Opel

03 Lis 2015, 16:05

Ostatnio dowiedziałem się że bez ważnego ubezpieczenia mało kto wyrusza w drogę. Właśnie mi się skończyło, dobrze że takie rzeczy można załatwić online. Znalazłem fajnych specjalistów od ubezpieczeń i oferty znajdują korzystne.
    Lechowski
    Nowicjusz

Auto: Opel

Re Sprostuj temat z wymiana dokumentu i DVLA

20 Lut 2016, 16:12

Witam! Nazywam się Mateusz, mieszkam w UK od 3 lat.
    3 lata jeżdzę autem na Polskim prawku i nie ma z tym żadnego problemu.

Nie trzeba być wpisanym w DVLA, jeśli jesteś wpisany jako drugi kierowca to widniejesz tylko w ubezpieczeniu.
    qwerty633
    Nowicjusz

Prawo jazdy od: 18 11 1991
    Przebieg/rok: 15tys. km
    Auto: Opel Corsa
    Silnik: 1.2 SXI
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Hatchback
    Rok produkcji: 2004

21 Mar 2016, 15:34

Co do angielskiego prawa jazdy, to warto dodać że można je teraz zdawać w języku polskim, co jest dla wielu z Nas ogromnym ułatwieniem. Tutaj macie to dokładnie opisane [reklama]
    Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 22 Mar 2016, 10:18, edytowano w sumie 1 raz
    Powód: Reklama
    Marcino1977
    Obserwowany

Prawo jazdy od: 16 09 1977
    Auto: Bmw e46
    Silnik: 2.0 170km
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sport/Coupe
    Rok produkcji: 2004

• WOŚP 2008
      Daewoo Leganza - oznaczenia