Kiedy warto skorzystać z wypożyczalni lawet?

Kiedy warto skorzystać z wypożyczalni lawet?

22 Lis 2018, 10:49

Laweta często kojarzy się z niezbyt przyjemnymi okolicznościami, jak wypadek samochodowy czy po prostu uszkodzenie auta. Jednak nie są to jedyne sytuacje, w których możemy skorzystać z tego rodzaju transportu. Kiedy zatem laweta może okazać się przydatna i na co warto zwrócić uwagę, udając się do wypożyczalni lawet?

Najczęstsze zastosowania lawety
Nawet niegroźna dla nas stłuczka często powoduje, że auto nie nadaje się już do samodzielnej jazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Laweta w takiej sytuacji będzie najbezpieczniejszą opcją. Natomiast w przypadku poważniejszych kolizji tego typu pomoc jest już koniecznością, szczególnie jeżeli samochód wylądował np. w przydrożnym rowie (wówczas najlepszym rozwiązaniem jest laweta z wyciągarką).

Z wypożyczalni lawet możemy skorzystać także wtedy, kiedy sprowadzamy używany samochód z zagranicy. W takim przypadku dość często używane są lawety dwupoziomowe, umożliwiające jednoczesny przewóz kilku samochodów osobowych, co jest, rzecz jasna bardziej ekonomiczne. Oprócz tego laweta przydaje się niekiedy miłośnikom morskich klimatów czy podróży – może bowiem posłużyć także do transportu jachtu lub przyczepki campingowej.

Nieco rzadziej spotykanym zastosowaniem lawety jest transport starych, zabytkowych aut, które stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników motoryzacji. Posiadacze kilkudziesięcioletnich Fordów, Mercedesów czy Rolls Royce’ów często prezentują je na imprezach odbywających się w odległych miejscach, a w takim wypadku laweta pozwoli na sprawniejsze i bezpieczniejsze przetransportowanie kolekcjonerskiego auta.

Prowadzenie auta z lawetą – przepisy
Decydując się na wypożyczenie lawety, trzeba także znać przepisy dotyczące użytkowania takiego sprzętu. Kluczową kwestią jest tu prawo jazdy i dopuszczalna prędkość podczas prowadzenia auta z lawetą. Jeżeli łączna waga auta holującego, auta holowanego i lawety nie przekracza 3,5 tony, wówczas wystarczy, że kierowca będzie posiadał standardowe prawo jazdy kategorii B. Jeżeli jednak waga okazuje się większa, konieczne już jest zatrudnienie kierowcy z prawem jazdy kat. B+E. Dodatkowo całkowita masa lawety ze znajdującym się na niej ładunkiem nie może przekraczać masy pojazdu holującego.

Jeśli chodzi o dozwoloną prędkość w przypadku prowadzenia auta holującego lawetę z ładunkiem, to poza terenem zabudowanym może ona wynosić maksymalnie 70 km/h w przypadku drogi jednojezdniowej lub maksymalnie 80 km/h na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Wynajem lawety
Poszukiwania wypożyczalni lawet warto rozpocząć od internetowego researchu, ponieważ dzięki temu łatwo i szybko możemy porównać kilka ofert. Aby jeszcze przyspieszyć poszukiwania, najlepiej zawęzić je do regionu czy miasta, np. lawety Warszawa, lawety Poznań itp. Tym, na co najczęściej zwracamy uwagę przy tego typu usługach, jest oczywiście cena. Ceny wynajmu lawety rozpoczynają się od 80 zł za dobę. Istnieją jednak również możliwości wynajęcia takiego sprzętu tylko na kilka godzin lub na cały weekend.

Mimo że koszt jest ważnym czynnikiem, to jednak przed podjęciem decyzji o wyborze wypożyczalni lawet warto wziąć pod uwagę także kilka innych elementów, jak np. renoma i rzetelność firmy oraz jakość oferowanego sprzętu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego ryzyka.

źródło: artykuł sponsorowany
Reklama
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Zdjęcia: 1
Rejestracja: 07 Paź 2013, 09:47
Auto: Samochód osobowy

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX Brąz i czerń - wyjątkowa wersja Lexusa NX
    Lista specjalnych modeli Lexusa robi się coraz dłuższa. Po sedanie IS ze wstawkami w kolorze indygo oraz coupé LC pokrytym specjalnym, zielonym lakierem czas na wyjątkową odmianę Lexusa NX. SUV już wkrótce trafi ...
    Premiera modelu 3008DKR MAXI Premiera modelu 3008DKR MAXI
    Peugeot Sport, zespół mający na swoim koncie dwa niedawne zwycięstwa w edycjach 2016 i 2017 legendarnego Rajdu Dakar (edycja tegoroczna odbyła się w styczniu w Ameryce Południowej), przedstawia samochód, który ...

  •