Kilka problemów które wyszły po zakupie - Suzuki Swift 2009

04 Sty 2023, 12:51

Witam
Pacjent
Suzuki Swift 1.3 2009r produkcja węgierska z nalotem 150 tys.

A wiec miesiąc temu zakupiliśmy dla mamy swifta.
Po tygodniu jazdy zapalił się check i po sprawdzeniu był błąd P0240 dotyczący kata.
Do tego samochód dymi mocno na biało (nie czuć w spalinach nic niepokojącego)
Miałem wrażenie ze ubywa płynu chłodniczego dlatego zrobiliśmy test UPG ale wyszło ze jest wszystko ok.
Po zakupie został wymieniony olej + wszystkie filtry oraz świece zapłonowe na denso irydowe.

Od czego zacząć dalsza diagnostykę ? Ściągać głowice ? Co do płynu nie jestem w 100% pewny czy go ubywa ale wydaje mi się ze tak.
Dodam na koniec ze spalanie wynosi 10L co wydaje się dość spore na ten motor.
slony1916
Nowicjusz
 
Posty: 5
  • 04 Sty 2023, 13:57

    slony1916 napisał(a):Po tygodniu jazdy zapalił się check i po sprawdzeniu był błąd P0240 dotyczący kata.
    Jeżeś pewny że to ten błąd P0240 on dotyczy czujnika ciśnienia w kolektorze dolotowym, natomiast błąd P0420 dotyczy katalizatora :wink: Nie pomyliłeś się przy pisaniu na forum?

    slony1916 napisał(a):Do tego samochód dymi mocno na biało (nie czuć w spalinach nic niepokojącego)
    Dymi jak się rozgrzewa czy dymi cały czas nawet jak silnik ciepły? Na jakich dystansach użytkujesz auto?
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34

    04 Sty 2023, 13:58

    slony1916 napisał(a):świece zapłonowe na denso irydowe.

    Świece były dobrane wg katalogu, czy kupiłeś takie jak ci się podobały?
    slony1916 napisał(a):Co do płynu nie jestem w 100% pewny czy go ubywa ale wydaje mi się ze tak.

    Weź nie rób sobie jaj. Albo ubywa albie nie. Sprawdź i napisz konkretnie.
    co do błędu
    - świece muszą być dedykowane do konkretnego silnika ( chodzi o odległość elektrod a czasami znaczenie ma nawet ilość elektrod
    - gdzie tankujesz paliwo - na markowych czy u pana Józia, bo taniej o parę groszy?
    - sprawdzić sondę lambda najlepiej oscyloskopem czy jest sprawna oraz czy sprawne są jej połączenia elektryczne
    - można by się pokusić o sprawdzenie katalizatora, czy nie jest zapchany. Ale wtedy byłyby też inne objawy typu, problem z odpaleniem czy samą jazdą. Zerknij na rurę wydechową, czy nie jest w środku czarna.
    -
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    04 Sty 2023, 14:12

    Tak przepraszam za błąd podczas pisania.
    Błąd to jest P0420 niska wydajność katalizatora.

    Samochód dymi mocno przez cały czas, nawet jak jest już dobrze nagrzany.
    Odcinki raczej krótkie, to samochód mamy wiec tyle co pojedzie do sklepów itd.
    Rura wydechowa nie jest czarna, już sprawdzałem.
    Mamuśka tankują na stacjach typu Orlen shell itd.
    Świece były dobrane na podstawie numeru VIN.
    slony1916
    Nowicjusz
     
    Posty: 5

    04 Sty 2023, 15:01

    W załączeniu zrzut z błędu
    slony1916
    Nowicjusz
     
    Posty: 5

    04 Sty 2023, 17:58

    Ja bym tu spróbował ustalić w pierwszej kolejności dlaczego dymi na biało bo być może błąd który masz jest następstwem tego problemu.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34

    04 Sty 2023, 18:08

    Rozumiem ze jeżeli był robiony test UPG zagodnie z instrukcja to nie oznacza w 100% ze nie poszła uszczelka lub nie jest głowica pęknięta ?
    slony1916
    Nowicjusz
     
    Posty: 5

    04 Sty 2023, 18:36

    Takiej pewności nie ma ale zazwyczaj przy nim wychodzą nawet niewielkie nieszczelności.

    Czy próbowałeś przejechać się tym samochodem gdzieś w trasie kilka km tak żeby wygrzać układ wydechowy i wyeliminować ewentualną wilgoć?
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9774
    Zdjęcia: 34

    04 Sty 2023, 18:52

    Niestety jeszcze nie, bo mieszkam dość daleko i nie było okazji
    slony1916
    Nowicjusz
     
    Posty: 5