Kilka propozycji i pytań. Budżet 10-15 tys zł

27 Cze 2015, 08:28

Witam,
w najbliższych miesiącach będę nosił się z zamiarem przymusowej przesiadki z Lanosa na coś z wyższym standardem. Przeczytałem już kilkadziesiąt tematów napisanych w podobnym duchu co mój, jednak mimo wielu pomocnych opinii...nie wyczerpuje to tematu ;)


Zdążyłem już ustalić kryteria jakimi się kieruję przy wyborze samochodu i pewnie nie będzie to nic odkrywczego jednak przedstawię:
-budżet 10-15 tys (choć w moim przypadku będzie trzeba się podeprzeć częściowo kredytem więc im mniejsza kwota tym mniej odsetek ;] )
-hatchback/kombi
-4/5 drzwi
-roczny przebieg 10-15 tys km
-benzyna, silnik na pewno musi być lepszy od 1.5 Lanosa, które absolutnie mnie nie zadowala dodatkowo za dużo pali, ale za cenę większego komfortu jazdy jestem w stanie przymknąć oko na spalanie mojego przyszłego samochodu.
-klimatyzacja i miło byłoby jak najbogatsza wersja
-bagażnik minimum 350l
-niskie koszty części i napraw, a więc im mniejsza awaryjność tym lepiej. Co do cen to mam wyznacznik na Lanosie, gdzie naprawy to są grosze ;)
-rocznik najlepiej po 2000, ale zależy mi głównie na stanie samochodu a nie na przebiegu bo wiem, że jeździ się samochodem, a nie rocznikiem czy przbiegiem ;)

Oto moje typy:
-Mazda 6 I 1.8 lub 2.0, po lifcie pewnie nie ma szans ale może przed liftem w tym budżecie się zmieszczę? Jednak czy warto (rdza)?
-Ford Focus mk2 1.6 ewentualnie 1.8 z początku produkcji może się się uda?
-Audi A3 po 2000 1.8T bo czytałem, że żaden inny silnik się nie opłaca, prawda?
-Opel Astra G (chyba, że jest szansa na H z początku produkcji) ale tutaj nie wiem jaki silnik (czytałem o ich problemami z olejem)
-Ford Mondeo mk3 po 2004 (podobno problem rdzy poprawiony) 1.8 albo 2.0


Poprosiłbym o opinie co w tym budżecie najlepiej szukać bo może np wybrałem nieodpowiednie modele lub jednostki silnikowe...? Wolałbym ograniczyć się przynajmniej do dwóch modeli przy Waszej pomocy ;)

Mam jednak kilka pytań:
-samochód kupować na znanych polskich serwisach z ogłoszeniami, a jeśli tak to czy unikać ogłoszeń "świeżo sprowadzony" czy skorzystać z pośrednika i sprowadzić z Niemiec? Czy też może w każdej z moich propozycji sprawa wygląda inaczej?
-prywatni sprzedawcy czy firmy?
-w momencie gdy kupię samochód, co należałoby od razu wymienić? Bo jakoś nie wierzę w ogłoszenia "można wsiadać i jechać" (a może niesłusznie?), czy dobrze myślę, dodając do kwoty samochodu 1000-2000 zł na opłaty i ewentualne wymiany części? (przy sprowadzaniu pewnie nawet więcej należałoby przeznaczyć na same opłaty tylko ile mniej więcej?)

Poproszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości i z góry dzięki za każdą odpowiedź i w razie pytań jestem do Waszej dyspozycji, gdybym palnął jakąś głupotę :)
ksyz4488
Nowicjusz
 
Posty: 9
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

27 Cze 2015, 09:52

Do każdego auta musisz mieć pakiet startowy (1-2 tyś. zł).

W okolicach 15 tysięcy znajdziesz ładną przedliftową Mazdę 6 (najlepiej 2.0 + LPG), Opla Vectrę C (1.8). Z kompaktów warto spojrzeć na Toyotę Corollę E12 1.6 (może kombi - większy bagażnik).

Jeśli nie chcesz się zadłużać to skup się na czymś bliżej 10 tysięcy - Opel Astra G 1.8 16V + LPG, Mazda 323F 2.0 + LPG, Peugeot 406 z końca produkcji.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

27 Cze 2015, 10:13

Rozumiem, że Audi A3 nie warto szukać w tym budżecie?

O Corolli E12 poczytam, więc dzięki za wskazówkę ;)

Mazda 323 nie wchodzi w grę, bo skoro mówisz, że na Mazdę 6 starczy spokojnie to wolę dołożyć ;)

Vectrę już koledzy polecali ale to...koledzy :D

Nie ukrywam, że cichym faworytem jest Mazda 6 i Audi A3 ale jestem otwarty na konstruktywną krytykę :)
ksyz4488
Nowicjusz
 
Posty: 9
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

27 Cze 2015, 10:28

ksyz4488 napisał(a):Rozumiem, że Audi A3 nie warto szukać w tym budżecie?

Czemu niby nie warto? Silnik 1,8 Turbo jest świetny za tą cenę kupisz już fajną sztukę (za ok. 11-12000 zł) i za resztę założysz LPG lub zrobisz pakiet startowy.
Nowe Fotki Mojego Auta są w tym temacie
fiat-seicento-900-krzycha-vt94145.htm
Krzychu
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4854
Auto: VW POLO 6R
Silnik: 1.2 TDI CR 75 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

27 Cze 2015, 10:37

ksyz4488 napisał(a):Rozumiem, że Audi A3 nie warto szukać w tym budżecie?


Oczywiście, że warto :ok: Wiadomo, że pod względem przestrzeni czy komfortu będzie gorzej niż w Mondeo czy Maździe 6 (bo to jakby nie patrzeć inny segment), ale i tak w porównaniu do Lanosa będzie przepaść pod każdym względem. Niezawodność, nieduże koszty utrzymania (bogaty rynek zamienników, łatwo dostępne części i prosta budowa samochodu), ocynkowane blachy, pancerny i dynamiczny silnik (poczytaj tutaj: [link wygasł]), świetne zawieszenie, przyjemny dla oka wygląd, dużo lepsze wykończenie wnętrza od innych kompaktów z tego okresu. Spalanie może boleć, ale 1.8T można bez większych problemów zagazować. Zdecydowanie polecam to auto, świetna opcja dla młodego.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna

27 Cze 2015, 10:41

Łysy30 cieszy mnie Twoja opinia :)

załóżmy, że zostanę z Mazdą 6, Audi A3 oraz Corollą (jak już się przekonam po lekturze internetu). Sprowadzać? Warto i czy zmieszczę się w budżecie? Czy może skupić się na portalach z ogłoszeniami?
ksyz4488
Nowicjusz
 
Posty: 9
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

27 Cze 2015, 11:05

Przy takim budżecie nie ma się co zastanawiać- tylko Focus mk1, w tym budżecie kupisz nawet rocznik 2003,2004 a może nawet 2005. Koniecznie szukaj wersji Ghia, są zwykle dość dobrze wyposażone.

Focus to najlepszy kompakt z tamtych lat, oglądnij tylko pod kątem rdzy. A3 przy Focusie to małe piwo, nie dość że brzydsza to jeszcze gorzej jeździ.

Także Focus mk1 z 2.0 130km silnikiem Zetec a jeśli malo to wersja ST gdzie masz 2.0 173km :ok:
Dyzio92
Nowicjusz
 
Posty: 28
Prawo jazdy: 11 10 2010
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Ford Fiesta mk4
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

27 Cze 2015, 11:08

Ciężko będzie sprowadzić któreś z tych aut w jednym kawałku, żeby zmieścić się ze wszystkim w 15 tys. zł. Skup się na ogłoszeniach krajowych, szukaj aut sprowadzanych na własną rękę przez prywatnych właścicieli, którzy jeździli nimi w kraju kilka lat - mniejsze ryzyko wpadki niż w przypadku aut komisowych. W przypadku Corolli będzie szansa na znalezienie auta z polskiego salonu.
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna

27 Cze 2015, 12:05

Tylko co do Corolli to naszukasz się wersji z klimą, jest ich jak na lekarstwo.
Co do Focusa za 15k to proponuję zainwestować w ST170
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

27 Cze 2015, 14:30

Jak była Corolla E12 1.6 to ja polecam Hondę Civic VII 1.6.
Kieł
Stały forumowicz
 
Posty: 2420
Auto: Nie mam

28 Cze 2015, 12:10

Focus mk1 odpada w wersji ST bo to już trochę za mocny silnik ;) pozostaję przy opcji Mazdy 6,Audi A3 i ewentualnie wspomniana Corolla :) teraz tylko wybrać odpowiedni model. Za Audi przemawia świetna opinia odnośnie awaryjności i silnika. Mazda jednak słyszałem, że również może się pochwalić pancernym benzyniakiem i zawieszeniem ale nie wiem jak dużym problemem dla portfela jest rdza. Nie ukrywam, że gdybym miał wybierać pod względem wizualnym samochód to Mazda podoba mi się o wiele bardziej ;) ale wolę spytać osoby znające się na rzeczy w który model lepiej władować kasę :)
ksyz4488
Nowicjusz
 
Posty: 9
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Daewoo Lanos
Silnik: 1.5 86KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998