Kolizja aut cofających się na parkingu

kolizja aut cofających się na parkingu

24 Wrz 2019, 17:44

Witam,

kilka dni temu doszło do kolizji aut a w jednym kierującym byłem ja.
Cofałem auto po łuku z miejsca parkingowego. Sąsiad też cofał jadąc prostopadle do postoju mojego auta. Zobaczyłem go w ostatnim momencie i hamowanie nic nie pomogło. Efekt: element plastikowy zderzaka lekko zarysowany. Początkowo powiedziałem mu, że to winę biorę na siebie. I później to załatwimy bo się śpieszyłem.
Następnego dnia zacząłem jednak o tym myśleć i czytać i doszedłem do wniosku, że to jest wina obopólna. Jak powiedziałem to sąsiadowi ten odparł, że on przecież się zatrzymał a ja najechałem na niego. Być może tak było. Nie wiem. Jego auto pojawiło się jednak nagle. Zaproponowałem, że kuzyn blacharz mu to naprawi a ja poniosę koszta, bo jak rzekło się, że jestem winny to nie będę z gęby cholewy robił. On odparł że nie dając mi do podpisania oświadczenie. Odmówiłem a ten mnie zaczął policją straszyć.
Zasadnicze pytanie: czy dobrze rozumiem, że w tym zdarzeniu oboje jesteśmy winni?
Sytuacja mnie mocno stresuje bo sąsiad ma opinię furiata a do tego ma ustawioną rodzinę. Może i znajomości.
marco1980
Obserwowany

Re: kolizja aut cofających się na parkingu

24 Wrz 2019, 17:53

Jeśli przywaliłeś w niego to Twoja wina, jeśli oboje się nie zatrzymaliście to wspólna.

Z resztą zachowujesz się bardzo dziwnie, skoro bierzesz to na siebie, to bierz... a nie potem mówisz, że jednak to wasza wspólna wina, potem mu jakiegoś blacharza proponujesz. Trzeba podpisać papierek o kolizji.
Polski krążownik, władca szos.
Marcel2727
Początkujący
Awatar użytkownika

Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Ford Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 ecoboost 240 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2014

24 Wrz 2019, 18:14

Brak wiedzy. Nie wiedziałem, że sytuacja wygląda inaczej na parkingu a inaczej na drodze publicznej. Dopiero jak doczytałem to doszedłem do wniosku, że głupio zadeklarowałem. Chcę to naprawić a druga strona chce mnie stuknąć na kasę. Tak to widzę.
marco1980
Obserwowany

26 Wrz 2019, 10:29

marco1980 napisał(a): Nie wiedziałem, że sytuacja wygląda inaczej na parkingu a inaczej na drodze publicznej.

W tej kwestii nie ma znaczenia czy jest to droga wewnętrzna, czy publiczna, czy parking itd. Różnica jest tylko w postępowaniu mandatowym.
Obaj cofaliście i jeżeli doszło do kolizji podczas ruchu obu samochodów, to wina jest obopólna. Jeżeli jeden stał, a drugi jechał, to wina tego co jechał. W takich sytuacjach pomaga nagranie z kamerki. Jak nie ma to jest problem.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Wrz 2019, 02:01

Dziwna sytuacja. Jeśli to była wspólna wina to niepotrzebnie deklarowałeś że weźmiesz to na siebie. No niestety w tej sytuacji ciężko o kogoś tak uczciwego kto by nie wpadł na pomysł że zedrze z Ciebie jak najwięcej. A jeśli wie że czujesz się winny to grozi policją bo wie że się przestraszysz i dasz mu co tylko chce. Jeśli to faktycznie twoja wina to załatw to uczciwie i weź na siebie konsekwencje. Najlepiej dowiedz się czy nie ma tam monitoringu lub może jacyś świadkowie to widzieli.
kraskeusz
Początkujący

Zdjęcia: 316
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów Nowa wodorowa ciężarówka Toyoty do przewozu kontenerów
    Toyota rozszerza swój program ciężarówek na ogniwa paliwowe, pokazując nowy model elektrycznego ciągnika siodłowego na wodór do przewożenia kontenerów. Samochód zadebiutował na konferencji ...
    XVIII Moto-Piknik NO LIMIT 2012 - Olsztyn / relacja XVIII Moto-Piknik NO LIMIT 2012 - Olsztyn / relacja
    17 czerwca na lotnisku Dajtki w Olsztynie odbyła się impreza XVIII Moto-Piknik NO LIMIT 2012. Dla gości którzy jak co roku licznie odwiedzali tegoroczny Piknik przygotowano wiele atrakcji i konkursów można było ...

•