Kredyt na samochód – sprawdź, jakie formalności cię czekają

05 Paź 2023, 16:16

Chcesz kupić auto na kredyt? Musisz przygotować się na szereg formalności, które trzeba spełnić, aby otrzymać takie finansowanie. Niezależnie od tego, czy korzystasz bezpośrednio z usług banku, czy z pośrednictwa firmy sprzedającej samochody, zawsze konieczne jest przedstawienie co najmniej kilku dokumentów. Jak wygląda procedura ubiegania się o kredyt samochodowy?

 1. Czym jest kredyt samochodowy?
 2. Kredyt na nowy samochód a zdolność kredytowa
 3. Auto na kredyt – formalności krok po kroku
Kredyt na samochód – sprawdź, jakie formalności cię czekają

Czym jest kredyt samochodowy?

Zakup samochodu na kredyt polega na sfinansowaniu transakcji pieniędzmi pochodzącymi z banku. Następnie trzeba je zwrócić zgodnie z harmonogramem rat ustalonym w umowie kredytowej.

Kredyt samochodowy*, nazywany również motoryzacyjnym, jest przyznawany na konkretny cel, czyli na zakup pojazdu. Nie można zatem wydać środków w żaden inny sposób.

Kredyt samochodowy online lub zaciągany stacjonarnie (forma nie ma znaczenia) można przeznaczyć na zakup:

 • auta nowego albo używanego,
 • motocykla,
 • skutera,
 • traktora,
 • kampera albo przyczepy kempingowej,
 • maszyn budowalnych,
 • łodzi.

Choć nazwa kredytu samochodowego wskazuje, że można nim sfinansować wyłącznie auto, zakres opcji jest znacznie szerszy.

Kredyt na nowy samochód a zdolność kredytowa

Pierwszą z formalności, jakie czekają cię podczas ubiegania się o zakup auta na kredyt, jest zbadanie twojej zdolności kredytowej przez bank. Ocenia on twoje możliwości spłaty zobowiązania, o które wnioskujesz.

Zanim jednak do tego dojdzie, zastanów się, biorąc pod uwagę swoje dochody i dotychczasowe zobowiązania, jaka wysokość kredytu samochodowego jest dla ciebie dostępna. W ten sposób unikniesz składania wniosku o finansowanie, które jest poza twoim zasięgiem. Cena nowych samochodów może być bardzo zróżnicowana, niektóre mogą kosztować kilkaset tysięcy złotych, a nawet więcej. Warto zatem zweryfikować, jak prezentuje się twoja zdolność kredytowa i do niej dobrać model auta, który chcesz kupić na kredyt.

Auto na kredyt – formalności krok po kroku

Jeśli już wiesz, jaki model samochodu na kredyt cię interesuje, czas na złożenie wniosku. Robi się to w banku lub u pośrednika, na przykład w salonie samochodowym – stacjonarnie lub online. Do wniosku zawsze należy dołączyć dodatkowe dokumenty. Najczęściej będą to:

 • dowód osobisty (do wglądu),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę (dla osób fizycznych),
 • dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia działalności gospodarczej (dla przedsiębiorców),
 • zaświadczenie o wysokości dochodów,
 • ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów,
 • potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub faktura,
 • numer konta sprzedającego.

Na podstawie wniosku kredytowego oraz wyżej wymienionych dokumentów bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu samochodowego. Jeśli będzie ona pozytywna, przygotuje umowę, z którą trzeba bardzo dokładnie się zapoznać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:

 • RRSO,
 • terminy spłaty,
 • sposób wypłaty pieniędzy,
 • wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Jeśli wszystko jest dla ciebie jasne, wystarczy podpisać umowę kredytu samochodowego. Stajesz się wówczas posiadaczem auta i możesz korzystać z niego tak, jak chcesz.

źródło: artykuł sponsorowany; * Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.| autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3778
Zdjęcia: 13072
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

06 Paź 2023, 08:19

Redakcja napisał(a):Choć nazwa kredytu samochodowego wskazuje, że można nim sfinansować wyłącznie auto, zakres opcji jest znacznie szerszy
Ciekawe :) bierzesz np. kredyt samochodowy i kupujesz motorówkę :mrgreen: Tak swoją drogą to nazwa takiego kredytu chyba nie ma większego znaczenia.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9671
Zdjęcia: 34

06 Paź 2023, 09:25

Rokiko napisał(a):Ciekawe :) bierzesz np. kredyt samochodowy i kupujesz motorówkę

Tutaj chodzi zapewne, ze też ma silnik :)
Rokiko napisał(a):Tak swoją drogą to nazwa takiego kredytu chyba nie ma większego znaczenia.

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś miało to znaczenie, ponieważ kredyt na samochód był inaczej oprocentowany niż np. gotówkowy. Oprócz tego w DR bank był wbity jako współwłaściciel i po spłacie kredytu trzeba było dostać z banku zaświadczenie o spłacie kredytu i z tym pismem szło się do WK i wykreślało bank z DR. Oprócz tego kupując na kredyt auto obowiązkowe było AC. Przy zwykłym kredycie gotówkowym tego nie ma.
Oprócz tego było kilka rodzajów takich kredytów -np. balonowy ( tutaj kredyt był nie na cała kwotę samochodu ), potem był 50/50 ( wpłacało sie 50% wartości, a drugie 50% brało się na rtay ), albo wpłacało sie 50% wartości, a drugie 50% wpłacało się np. po pół roku, bez żadnych rat ). Ciekawe jak to wygląda teraz? Bo artykuł jest napisany szczerze mówiąc...po łebkach. Nie ma np wzmianki o leasingu. A to też przeciez kredyt...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Bezpieczne hamowanie w warunkach zimowych
  Podczas zimowej pory roku, wielu kierowców doświadcza wydłużonej drogi hamowania na nawierzchniach pokrytych śniegiem lub oblodzonych. Czy jednak wszyscy zastanawiają się, co dokładnie wpływa na odległość, jaką pokonuje ...
  Ferrari LaFerrari hybrid - 2,7 sek., 950 KM
  W chwili wprowadzenia na rynek w 2013 roku model ten był nie lada sensacją. Była to bowiem zarówno pierwsza hybryda w historii legendarnej, włoskiej marki, jak również najszybszy model w jej dziejach. Zaplanowano ...