Unia Europejska zaostrza przepisy. Jakie czekają nas zmiany?

Unia Europejska zaostrza przepisy. Jakie czekają nas zmiany?

20 Mar 2018, 12:44

Nowe przepisy zatwierdzone przez Parlament Europejski mają na celu znacznie poprawić jakość i niezależność badań homologacji pojazdów oraz wzmocnić kontrolę znajdujących się na unijnym rynku pojazdów. W jaki sposób nowe przepisy wpłyną na rynek motoryzacyjny i jakie zmiany czekają kupujących samochody?

Wprowadzone przepisy mają zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i efektywności środowiskowej pojazdów. Jednocześnie wyeliminują wady i luki obecnego systemu homologacji. Zmiany będą polegały przede wszystkim na poprawie jakości testów, które umożliwiają wprowadzenie samochodu do obrotu oraz wzmocnieniu systemu kontroli nad rynkiem, dzięki czemu już obecne na rynku pojazdy będą weryfikowane pod kątem zgodności z wymogami. Państwa członkowskie i Komisja zyskają możliwość przeprowadzania kontroli wyrywkowo, powstanie również forum wymiany informacji na temat egzekwowania przepisów. Należeć będą do niego przedstawiciele krajowych organów udzielających homologacji oraz organy krajowe organy nadzoru rynku.

Wiceprzewodniczący do spraw miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen twierdzi:

"Dzięki zaostrzeniu przepisów, których przestrzeganie będzie kontrolowane w bardziej rygorystyczny sposób, przemysł motoryzacyjny ma szansę odzyskać zaufanie konsumentów. Dzisiejsze porozumienie, osiągnięte zaledwie kilka tygodni po przedstawieniu przez Komisję wniosków dotyczących mobilności ekologicznej, stanowi kolejny przełomowy moment w unijnych staraniach na rzecz wzmocnienia pozycji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego jako globalnego lidera w zakresie ekologicznych i bezpiecznych pojazdów."

Czy zmiany rzeczywiście są potrzebne i jak wpłyną na rynek motoryzacyjny, zapytaliśmy Romana Wyszomirskiego, prezesa spółki MBR Leasing Sp. z .o.o. zajmującej się m.in. leasingiem dla biznesu:

Image
"Przepisy dotyczące homologacji rzeczywiście są coraz bardziej restrykcyjne. W obliczu oszustw, jakich dopuszczały się największe motoryzacyjne marki, to zupełnie zrozumiałe. Unia Europejska chce mieć większą władzę w procesie homologacji aut oraz późniejszego sprawdzania, w jaki sposób władze krajowe i organy techniczne przeprowadzają ich kontrole. Zmiany z pewnością nie pozostaną bez wpływu na rynek motoryzacyjny. W mojej ocenie są to jednak zmiany pozytywne, których długofalową konsekwencją będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie emisji niebezpiecznych dla środowiska zanieczyszczeń."

Działania Komisji Europejskiej wzmacniają pozycję Unii jako światowego lidera w sektorze ekologicznych pojazdów. Zgodnie z unijną dyrektywą w zakresie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych elektromobilność rozwijać się będzie również w Polsce, już do 2020 roku bowiem nasz kraj zapewni odpowiednią infrastrukturę dla elektronicznych pojazdów. W 32 aglomeracjach w całym kraju powstanie 400 punktów szybkiego ładowania, a dodatkowo zostanie udostępnionych aż 6000 punktów o normalnej mocy. Czy rozwój tej infrastruktury wpłynie na rynek leasingu w Polsce?

źródło: MBR Leasing
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2602
Zdjęcia: 9564
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Unia Europejska zaostrza przepisy. Jakie czekają nas zmiany?

20 Mar 2018, 13:40

Redakcja napisał(a):"Dzięki zaostrzeniu przepisów, których przestrzeganie będzie kontrolowane w bardziej rygorystyczny sposób, przemysł motoryzacyjny ma szansę odzyskać zaufanie konsumentów. Dzisiejsze porozumienie, osiągnięte zaledwie kilka tygodni po przedstawieniu przez Komisję wniosków dotyczących mobilności ekologicznej, stanowi kolejny przełomowy moment w unijnych staraniach na rzecz wzmocnienia pozycji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego jako globalnego lidera w zakresie ekologicznych i bezpiecznych pojazdów."

Co do treści to nie mam zastrzeżeń :mrgreen: wiadomo, "zaufanie dobra rzecz, lecz kontrola jeszcze lepsza"-W.I.Lenin. Ale i styl tych naszych unijnych władców jest coraz bardziej zbliżony do komuszej gadki :lol:
yeti65
Stały forumowicz
 
Posty: 1840
Rejestracja: 12 Gru 2014, 16:08
Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

Re: Unia Europejska zaostrza przepisy. Jakie czekają nas zmiany?

20 Mar 2018, 15:24

Redakcja napisał(a):unijnych staraniach na rzecz wzmocnienia pozycji europejskiego przemysłu motoryzacyjnego jako globalnego lidera w zakresie ekologicznych i bezpiecznych pojazdów
Czyli dosłownie możemy to zrozumieć że na siłę będą nam wciskali ekologiczne auta i nic tego nie zmieni. Tu chyba o to chodzi bo bezpieczeństwo to inna kwestia chociaż tu ładnie połączyli jedno z drugim.
Może powinno być "bezpiecznych pojazdów" da środowiska :)
Cichy77
Zaawansowany
 
Posty: 534
Zdjęcia: 7
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Bezpieczne podróże na rodzinne wakacje Bezpieczne podróże na rodzinne wakacje
  Zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów z rodziną. Wielogodzinna podróż samochodem może być trudna zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co można zrobić, żeby ...
  BMW ActiveHybrid 3 BMW ActiveHybrid 3
  Podwyższona sprawność, której towarzyszy lepsza dynamika samochodu BMW ActiveHybrid 3, to wynik połączenia cenionego i nagradzanego silnika spalinowego z innowacyjnym napędem elektrycznym. Technologia BMW TwinPower ...

 •  
  • Koren w akcji MJ2011
   Honda CRX Del Sol
   Dziewczyny Night Power GP
   Suzuki nie dał rady