Kupno auta 30.000zł

13 Maj 2020, 11:43

Cześć,
W związku z powiększeniem się rodziny szukam auta w którym pomieścimy się z żoną, dzieckiem i królikiem :)
Przeczytałem wiele tematów na tym forum. Ale im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie.
Zwłaszcza, że panuje tu tendencja do odradzania grupy VAG, której samochody najbardziej mi się podobają z wyglądu(nie znam się więc nie wiem czy słusznie są odradzane, czy nie ale takie wrażenie można odnieść).
Wstępne założenia były takie:
*większy bagażnik niż w golf, i30,focus (te auta nie podobają mi się w wersjach kombi)
*skrzynia automatyczna - miałem okazję jeździć trochę użytkując skrzynie dsg oraz jakąś z forda (van około 2014r) i od jakiegoś czasu marzę o tym, żeby w następnym kupionym aucie też był automat :)
*żeby auto było w miarę żwawe (11-12s do 100km)
*auto nie było przesadnie drogę w obsłudze
*służyło na dojazdy do pracy jakieś 30km dziennie, zakupy oraz od czasu do czasu trasy po Polsce - przebieg okolice 25 tys rocznie.
*budżet 30 tys - mam nadzieję znaleźć w miarę zadbany egzemplarz bez wkładu poza podstawową eksploatacją.

*Audi Na początku napaliłem się na Audi A4 B8, jednak po wprowadzeniu moich wymagań widzę, że raczej marne szanse na egzemplarz nie wymagający na start 10.000zł inwestycji, od "biedy" może być B7 ale wszyscy tutaj odradzają te samochody z powodu na słabe silniki (b8-2.0) i mało trwałe skrzynie biegów - w budżecie większość aut ma okolice 250.000km na liczniku.
*Renault Megane 3 kombi przed liftingiem lub po - najwięcej modeli 1.5DCI 110KM ze skrzynią EDC - ceny tych samochodów są dużo niższe niż w/w Audi w dodatku często naszpikowane bajerami jak bezkluczykowy dostęp, nawigacja, ledy, grzane fotele itp - prócz wyglądu to mi się najbardziej podoba. Dodatkowo ten diesel dobrze znosi nawet krótkie - miejskie dystanse.
*Ford mondeo - w tych cenach tylko sedan mi się podoba ale nie wywołuje u mnie ani WOW jak Audi pod względem wyglądu ani WOW jak Renault pod względem wyposażenia.
*Opel - astra (pewnie kombi)i insygnia (sedan) mnie urzekły - wygląd.
*VW - chyba tylko Passat (+cc) w sedanie - ale uwagi podobne jak Audi - drogie, olbrzymie przebiegi i to VAG.
*Citroen c5 chyba tylko wersja w sedanie
*Kia - Ceed mi się podoba w kombi, w pracy mamy dużo tych aut i rzadko są problemy z dieslem - tylko wszystko to manual - jak jest z automatem?
*Skoda - superby przed FL mi się nie podobają, ew Octavia ale to dalej VAG z DSG
*Volvo - s40,s60 2010+ (raczej s40 bo ciężko o s60 po FL w tym budżecie) mi się podobają ale tylko sedany
*Honda - ufo odpada.

Bardzo proszę nie tyle o pomoc w wyborze, ale o nakierowanie mnie w które połączenie najlepiej byłoby iść.
Nie oczekuję prowadzenia za rękę - docenie nawet informację czego warto szukać wraz z krótkim uzasadnieniem.
Z góry dziękuję :)
EDYCJA:
Zapomniałem wpisać Volvo :)
Ostatnio edytowany przez Maxx73, 13 Maj 2020, 12:43, edytowano w sumie 1 raz
Maxx73
Obserwowany
 
Posty: 2

13 Maj 2020, 12:11

Maxx73 napisał(a):Dodatkowo ten diesel dobrze znosi nawet krótkie - miejskie dystanse.
a to ciekawe, rozwiniesz? :sly:

Sedany jako auta rodzinne to średnie rozwiązanie - bagażnik jest mało praktyczny, oraz ma stosunkowo mały otwór załadunkowy.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14094
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

13 Maj 2020, 12:24

Cześć!
Wyczytałem to na https://www.wyborkierowcow.pl/uzywane-r ... 16-opinie/
Pisali to odnośnie filtra DPF, może źle to zinterpretowałem.
Audi, Kia, Renault, Opel i inne mogą być w wersjach kombi. Nie upieram się na sedan, jednak wygląd "tyłków" w większości bardziej mi się podoba w porównaniu do tej samej wersji w kombi/avancie.
Tak jak pisałem i pewnie zauważyłeś - mam dość duży mętlik w głowie, chciałbym wytypować z 2-3 konfigurację bo jednak koszty eksploatacji są dla mnie ważne a dopiero później zastanawiać się czy celować w kombi czy sedan. O ile to czy mi się przysłowiowy wózek zmieści jestem w stanie określić sam o tyle czy konkretny silnik lub skrzynia jest w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań ok - niestety już nie. Strony internetowe i wypowiedzi w innych wątkach naprawdę są różne.
Jeśli ktoś nie ma propozycji to może odwrotnie - której z powyższych konfiguracji byście unikali lub jakie jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Maxx73
Obserwowany
 
Posty: 2
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Stresujący manewr parkowania dla Kierowcy
    Umiejętne parkowanie jest równie ważnym elementem bezpiecznej jazdy jak poruszanie się po drogach. Tymczasem jeden na czterech kierowców ma problemy z parkowaniem(1). Kierowcy przyznają, że wolą zaparkować dalej ...
    Porządne opony to klucz do bezpiecznych wyjazdów
    W okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych, gdy setki tysięcy z nas wyrusza na zasłużony wypoczynek, należy pamiętać o kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Według badań aż 70% Polaków ...