Mandat za parkowanie na ulicy nie oznakowanej płatnym postojem

10 Sty 2023, 10:00

Witaj forumowiczu.

Zaparkowałem na oznakowanym miejscu parkingowym, legalnie, w bocznej ślepej uliczce, przy wjeździe do której stał znak informujący, że występuje tu parking, jednak bez żadnej informacji o tym, że to strefa płatnego parkowania. Ulica ze strefą płatnego parkowania, oznaczona informacją, że parkowanie podlega opłatom, była tą, z której skręciłem w opisaną, ta na której parkowałem, nie była oznaczona obowiązkiem opłat.
Mi to wygląda na próbę wymuszenia mandatu, jak to wygląda od strony prawnej?

Mandat za parkowanie na ulicy nie oznakowanej płatnym postojem
Mariuszewski
Nowicjusz
 
Posty: 18
Zdjęcia: 1
Miejscowość: woj. Śląskie
Prawo jazdy: 01 01 1993

10 Sty 2023, 10:31

Mariuszewski napisał(a):Ulica ze strefą płatnego parkowania, oznaczona informacją, że parkowanie podlega opłatom, była tą, z której skręciłem w opisaną, ta na której parkowałem, nie była oznaczona obowiązkiem opłat.
Czyli nie było znaku odwołania strefy płatnego parkowania więc nadal znajdujesz się w tej strefie :wink:

Znak D-18 który jest na zdjęciu może wyznaczać miejsca do parkowania również w strefie płatnego parkowania jednak musi on istnieć w parze ze znakami poziomymi wyznaczającymi miejsca postojowe.

W strefie płatnego parkowania określonej znakami D-44 i D-55 miejsca do postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi D-18 (parking) oraz znakami poziomymi - liniami: znakiem P-18 (stanowisko postojowe), P-19 (linia wyznaczająca pas postojowy), P-20 (stanowisko postojowe zastrzeżone, koperta) i P-24 (miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej).
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Sty 2023, 12:16

Ja jeszcze dodam, że skrzyżowanie nie odwołuje znaku D44. Więc mimo, że ty skręciłeś na skrzyżowaniu w prawo, to wcześniejszy znak D44 nadal obowiązuje,. A znak D18 jest obowiązkowy ( zarząd dróg musi go ustawić ), z tego powodu, że w strefie parkowania miejsca postojowe muszą być oznakowane. Nie musiałbyś płacić, jeżeli po skręceniu w prawo, nie byłoby znaku ze zdjęcia ( D18 ), albo nie byłoby wyznaczonych miejsc postojowych liniami P18 czy P19. warto wiedzieć, że jak jest znak D44 ale nie ma linii P18 lub P19, to wtedy nie musimy płacić za postój.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Sty 2023, 12:32

Dzięki za odpowiedzi!
Zbyt bardzo skomplikowane są te przepisy, wiem, że powinno się je znać, ale mimo wszystko powinno być to prostsze. Wjeżdżając w daną uliczkę, powinno otrzymać się jasną informację, czy to uliczka z płatnym postojem, czy nie, więc jeśli z płatnym, to powinna być taka informacja. No ale to tylko moje zdanie na ten temat.
Pozdrawiam.
Mariuszewski
Nowicjusz
 
Posty: 18
Zdjęcia: 1
Miejscowość: woj. Śląskie
Prawo jazdy: 01 01 1993

10 Sty 2023, 12:45

Mariuszewski napisał(a):Wjeżdżając w daną uliczkę, powinno otrzymać się jasną informację, czy to uliczka z płatnym postojem, czy nie, więc jeśli z płatnym, to powinna być taka informacja.
Często jest tak że masz jeden znak gdzieś na wjeździe do takiej strefy i dalej już go nie powielają bo i tak wjeżdżając na miejsce na którym zaparkowałeś musiałeś minąć ten znak oznaczający wjazd do strefy płatnego parkowania. Oczywiście fajnie by było jak znalazło by się jakieś przypomnienie dla kierowcy :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34