Na rower w kasku czy bez?

Na rower w kasku czy bez?

22 Mar 2019, 12:22

Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach, więc używać kasków czy nie? Statystyki i badania wskazują, że używanie kasku przez rowerzystów ogranicza ryzyko poważnego urazu głowy prawie o 70%(1)! Nasza Redakcja i Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault rekomendujemy używanie kasków, szczególnie w przypadku dzieci.

Używanie kasku przez dzieci i nastolatków może znacznie ograniczyć ryzyko urazów głowy, zarówno na etapie nauki jazdy, jak i później, gdy zyskują umiejętności, ale nie mają jeszcze pełnej świadomości zagrożeń związanych z ruchem drogowym. Najlepiej zaplanować wiosenne wycieczki rowerowe w kasku na głowie.
Na rower w kasku czy bez? Warto przypomnieć, że dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się samodzielnie na rowerze po chodniku, ale z drogi może korzystać jedynie pod opieką innego rowerzysty. Opiekun – niezależnie od szerokości chodnika, warunków atmosferycznych i innych przesłanek – może także poruszać się po chodniku wraz z dzieckiem. W przypadku dziecka w wieku powyżej 10 lat może poruszać się ono samodzielnie po drodze (bez opieki) wyłącznie jeśli posiada kartę rowerową, a jeżeli nie posiada karty rowerowej – może poruszać się po drodze pod opieką osoby starszej lub posiadającej co najmniej kartę rowerową.

Możliwość jazdy po chodniku czy z opiekunem nie chroni jednak młodego rowerzysty przed upadkiem i urazami głowy. Kask może uchronić także przed obrażeniami twarzy. Obliczono, że ryzyko takich obrażeń maleje w przypadku używania kasku o 33%(1).

POLECAMY Bezpieczni rowerzyści

Regulacje prawne związane z używaniem kasku przez rowerzystów są różne w zależności od kraju. Najbardziej restrykcyjne prawo w tej kwestii obowiązuje np. w Australii, Nowej Zelandii czy na Malcie, tam nakaz zakładania kasku dotyczy wszystkich rowerzystów. Podobnie jest w Finlandii, ale za brak kasku nie grozi kara. W Szwecji obowiązek dotyczy osób w wieku do 15 lat, a w Hiszpanii rowerzyści muszą mieć kask, gdy poruszają się poza obszarem zabudowanym.

źródło: Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2989
Zdjęcia: 11348
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Na rower w kasku czy bez?

22 Mar 2019, 15:34

Moim zdaniem kask to obowiązek a szczególnie u dzieci. Sam jeżdżąc na rowerze go zakładam jak widzę jak niektórzy rowerzyści jeżdżą szybko po alejkach rowerowych, a dla dzieci warto pomyśleć też o nakolannikach i rękawiczkach bez palcy. W zeszły weekend było już sporo rowerzystów więc w ten na pewno będzie zatrzęsienie bo ma być ciepło.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3013
Zdjęcia: 18
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam

Re: Na rower w kasku czy bez?

26 Mar 2019, 14:02

Kask to ważna rzecz, ale warto też dodać ubezpieczenie roweru jako podstawowe wyposażenie rowerzysty. Nie tylko na wypadek kradzieży ale także w razie wypadku, kolizji z innym pojazdem czy zgubienie bagażu.
kierowca36
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 Sty 2019, 13:33

Re: Na rower w kasku czy bez?

29 Mar 2019, 14:23

To samo dotyczy ubezpieczenia rowerzystów, możesz mieć ale nie musisz, ze szkodą dla rowerzystów, ponieważ tracą przez to dużo więcej pieniędzy na naprawy czy leczenie po urazie, o kradzieżach już nawet nie wspomnę.
kierowca36
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 Sty 2019, 13:33

Re: Na rower w kasku czy bez?

09 Kwi 2019, 18:37

Jeżdżę zawsze bez kasku, a zjechałem większość polskich gór i trochę niepolskich gór. Miałem trochę wywrotek. Kawałek styropianu na czubku głowy nic nie daje. W czasie wywrotki zwykle cierpią kolana, barki, plecy, dłonie, a nie głowa. Prawdziwe ochraniacze na tułów, spodenki z ochraniaczami, ochraniacze na łokcie, kolana, rękawice i kask pełny (full-face) mają sens w dyscyplinach grawitacyjnych, czyli zjazdowych (trail, enduro DH), ale w tym wszystkim jest za gorąco w czasie jazdy pod górę albo po płaskim. Do normalnej nie zjazdowej jazdy niepełny pseudokask na czubku głowy to strata pieniędzy i czasu.
Gradory
Aktywny
 
Posty: 424
Zdjęcia: 8
Rejestracja: 03 Wrz 2018, 21:56
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Opel Astra K
Silnik: 1.6 Turbo 200 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    15 lat sukcesów Toyoty Prius 15 lat sukcesów Toyoty Prius
    15 lat temu została zaprezentowana pierwsza generacja Toyoty Prius, której debiutowi towarzyszyło hasło "w samą porę na 21 wiek". Półtorej dekady później, najlepiej sprzedający się samochód hybrydowy ...
    Verva Street Racing 2016 Verva Street Racing 2016
    W miniony weekend odbyło się jedno z największych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce. Festiwal Verva Street Racing 2016 zgromadził tysiące miłośników motoryzacji, dla których organizator przygotował wiele atrakcji. ...

  •