Nietrzeźwy poranek wśród kierowców

Nietrzeźwy poranek wśród kierowców

24 Paź 2017, 10:38

Aż jeden na czterech kierowców prowadzi samochód rano, po zaledwie kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem dużych ilości alkoholu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu np. 2 litrów piwa, potrzeba nawet do 12 godzin(1).

Większość kierowców nie wie ile czasu potrzeba do tego, aby wypity alkohol został całkowicie strawiony przez organizm. Niektórzy posiłkują się alkomatami które można już kupić za niewielkie pieniądze, jednak to nie jest dobre rozwiązanie. Najgorsi w swej niewiedzy są młodzi mężczyźni. Kierowcy w wieku 18-29 lat twierdzą, że już po 6 godzinach od wypicia znacznych ilości alkoholu można bez obaw wsiąść za kierownicę(1). Tymczasem nawet jeśli alkomat wskazuje zerowy poziom alkoholu, jest to niewystarczający argument, aby ktoś, kto pił alkohol zaledwie kilka godzin wcześniej, prowadził samochód. Poziom koncentracji u takiego kierowcy jest znacznie obniżony. Nawet jeśli jest trzeźwy, jego organizm nie jest dostatecznie zregenerowany, aby prawidłowo funkcjonować w warunkach, jakie wiążą się z prowadzeniem pojazdu. Zmęczenie, senność, a także nieadekwatna ocena własnych umiejętności i postrzegania ryzyka mogą prowadzić do tego, że nawet błahe wydarzenie na drodze może być realnym zagrożeniem.
ImageKierowca, u którego limit alkoholu jest dwukrotnie większy od dozwolonego, jest o 30% bardziej narażony na ryzyko spowodowania wypadku niż kierowca trzeźwy(2). Ci, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu, często z premedytacją bagatelizują związane z tym niebezpieczeństwo, a wypijany alkohol już po pięciu minutach dociera do układu krwionośnego i może się tam utrzymywać przez następnych kilkanaście godzin(3). Planując jazdę samochodem, powinno się całkowicie zrezygnować z alkoholu już na kilkanaście godzin przed podróżą, a najlepiej jeden dzień przed nią nie pić alkoholu. Tym, którzy nie wierzą jak bardzo – nawet przy niewielkiej dawce alkoholu – zaburza się zmysł wzroku, polecamy udział w ćwiczeniu z wykorzystaniem alkogogli, które często wykonywane są podczas szkoleń doskonalenia techniki jazdy np. w Szkole Bezpiecznej Jazdy Renault. Alkogogle symulują objawy stanu nietrzeźwości, charakteryzujące się niemożnością określenia kierunków, zniekształceniem widzianego obrazu, zmianami w ocenie odległości oraz tzw. podwójnym widzeniem. Takie doświadczenie uczy pokory wielu kierowców.

POLECAMY Eliminujmy pijków za kierownicą

W ubiegłym roku w Polsce nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ponad 2,9 tysiąca wypadków, w których zginęło 383 osoby, a prawie 3,4 tysiąca zostało rannych(4). Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg w wydychanym powietrzu.
Warto jeszcze dodać że kierowcy samochodów osobowych są na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o ilość wypadków po spożyciu akloholu, na drugim miejscu mamy kierujących rowerem! Tak więc rowerzyści powinni wziąć sobie to do serca i nie wsiadać na rower jak już coś wypiją.

źródło: (1) bbc.co.uk; (2) Department for Transport/ Wielka Brytania; (3) health24.com; (4) Policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2629
Zdjęcia: 9598
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Nietrzeźwy poranek wśród kierowców

26 Paź 2017, 21:24

Dlatego dobrze się wyposażyć w porządny alkomat elektrochemiczny np Alkohit, okaże się że koszt takiego urządzenia jest mniejszy niż mandat, nie wspominając o innych konsekwencjach.
lotek33
Początkujący
 
Posty: 178
Zdjęcia: 3
Rejestracja: 14 Kwi 2015, 10:15
Auto: vw golf 3
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Najlepszy Samochód Elektryczny w plebiscycie 2018 What Car? Najlepszy Samochód Elektryczny w plebiscycie 2018 What Car?
  Nowy Nissan LEAF został nagrodzony tytułem "Najlepszy Samochód Elektryczny" w plebiscycie 2018 What Car? Awards. Przyznanie nagrody zbiegło się w czasie z europejską prezentacją nowej generacji najlepiej sprzedającego ...
  Lexus LS 400 (1989–1994) – pragmatyczny, niezawodny i przełomowy Lexus LS 400 (1989–1994) – pragmatyczny, niezawodny i przełomowy
  Marka Lexus zadebiutowała na rynku pod koniec lat osiemdziesiątych wraz z sedanem LS 400. Niedawno doczekaliśmy się najnowszej, piątej już generacji tego modelu. Prawie trzydzieści lat temu debiutancka generacja flagowej ...

 •  
  • Ford Sierra
   6
   Mimonske Valky XII
   Volkswagen Bora, szerokie alufelgi