Nowy Suzuki SX4 S-Cross czy jednak kompakt do 76K ?

06 Lut 2018, 19:13

Cześć,

Czas na pierwszy nowy samochód :) Aktualnie jeżdżę służbowym Rapidem na ropę (~90KM) ale ponieważ wkrótcę zmienię charakter pracy na bardziej stacjonarny to muszę się zaopatrzyć w swój wózek.

Aktualnie jestem zachwycony designem Suzuki SX4 S-Cross. Generalnie nie lubię SUV-ów/Crossoverów ale ten wygląda świetnie. W środku siedzi mi się mega wygodnie, deska również mi się podoba. Aktualnie próbuje umówić jazdę próbną.

Budżet jakim dysponuje pozwoli mi na zakup wersji z silniczkiem 1.0 w wersji wyposażenia Premium, które jest dla mniej aż zbyt wypasione (kamera cofania, podgrzewane fotele, dwustrefowa klima itp.) Ogólnie poza niepewnym(?) silnikiem, który i tak zbiera dobre opinie to nie mam zastrzeżeń.

Autko będzie jeździło głównie po Krakowie. W miarę możliwości staram się wstawać bardzo wcześnie i omijać korki :D Od czasu do czasu jakiś weekendowy wypad za miasto też się wydarzy.

Autem będą jeździł głównie ja :D i ewentualnie jeszcze jedna osoba lubie dwie jednocześnie :D Od święta większa grupa.

Kilka faktów nt. użytkowania auta:
- będe robił ok. 12tys km rocznie
- autko kupuje na 6-8 lat
- zależy mi na długiej gwarancji producenta
- zależy mi na w miarę niskim spalaniu
- zależy mi na dobrej, manulanej skrzyni biegów
- zależy mi na przyzwoitym wyciszeniu wnętrza
- zależy mi na taniej i bezproblemowej eksploatacji podczas gwarancji i po niej (i na dobrym serwisie)
- zależy mi na dostępności zamienników po gwarancji
- zalezy mi na świeżym, fajnym designie z zewnątrz, pewne niedostatki w środku jestem w stanie bardziej wybaczyć oprócz wygodnych foteli i wygodnej pozycji za kierownicą - tego nie odpuszczę
- dynamika i wyposażenie jest mniej istotne niż te rzeczy powyżej - swoimi samochodami pomimo "zaledwie" 30-tki na karku jeżdzę spokojnie i ekonomicznie, klima w sumie wystarczy mi manualna :)

Nie mam ciśnienia aby wydać cały budżet i alternatywnie biorę pod uwagę również tańsze opcje, również z rocznikiem 2017:
- Hyundai i30 - bo mi się podoba i świetnie się czuje wewątrz, w zasadzie jak u siebie. Ma 5 lat gwarancji ale tak generalnie jest drogi... Tutaj biorę pod uwagę nawet silnik 1.4 100KM wtedy koszt wyjdzie około 66k albo 1.4 140KM i cena ~74k.
- Opel Astra - design fajny ale jeździ tego trochę po mieście ;) Ogólnie autko spoko wycenione - biorę pod uwagę tylko silnik 1,4 125KM i cenka wyjdzie ok. 70k z jak dla mnie super wyposażeniem
- VW Golf - zmieściłbym się w budżecie z wersją 1,4 125KM, oczywiście rocznik 17', design nudny ale autko sprawia wrażenie solidnego...

Jaki nowy jest wart uwagi w przedziale 66-76? Brać tego Suzuki ;) ?
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

06 Lut 2018, 22:11

Temat można wyczerpać w jednym zdaniu - kupujesz nowe auto, bierz to, które najbardziej Ci się podoba i którym najlepiej Ci się jeździ.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

07 Lut 2018, 10:41

Ech... to wiem, w sobotę jestem umówiony na jazdę Suzuki. Potem pewnie będę chciał się przejechać kolejnymi...

A mam jeszcze kilka pomysłów:

1. Fiat Tipo 1.4T 120KM + ewentualnie LPG - wyjdzie 66K ale wyposażenie przeciętne. Ogólnie autko przemyślane, z zewnątrz ładne w środku mniej.

2. Seat Leon 1.4 125KM, choć silnik 1,2 110KM też by uszedł - czuć, że ten model od dość dawna nie przeszedł poważniejszej modernizacji ale i tak podoba mi się bardziej od Golfa z zewnątrz - w środku Golf już lepszy.

Mam 6 opcji do przetestowania... :/
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

07 Lut 2018, 10:49

Nie wiem czy TSI będzie spokojem na okres 8 lat. Te silniki to cały czas zagadka, jednym jeżdżą, a innym wymieniają już trzeci słupek.

Jak na tyle czasu chcesz auto, to ja bym raczej w stronę T-Jeta, EcoBoosta czy TCe się rozejrzał... Ewentualnie większa benzyna wolnossąca.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

07 Lut 2018, 11:58

Moim zdaniem SX4 S-Cross to ciekawa opcja i spełnia większość Twoich wymagań.

Co do trwałości nowoczesnych silników z turbinami to niektórzy producenci przyznają się do tego, że są przewidziane na 300 tys. km (np. Peuegot 1.2) i na więcej bym nie liczył. Ogólnie to trwałość aut zrównała się i na pewno VW nie jest trwalszy mechanicznie od Peugeota.

Moim zdaniem warto rozważyć Suzuki, Leona, i30 też jest ok. Dorzucam jeszcze 308 z wyprzedaży będzie z dobrym wyposażeniem:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

07 Lut 2018, 13:03

Co do tych małych doładowanych silników 3 cyl. to mam mieszane uczucia. Z jednej strony jeździ to nawet nieźle(jeździłem c3picasso 1,2 110KM i 3008 1,2 130KM ), ale są problemy z toczeniem się na wolnych obrotach. Z trwałością może nie być źle, ale postrzeganie tych silników jest nienajlepsze. I o ile pierwszy właściciel może cieszyć się w miarę bezproblemową jazdą, to problem może się pojawić przy odsprzedaży auta(brak chętnych do zakupu takiego auta). Dlatego nawet wybierając nowoczesną jednostkę napędową, lepiej moim zdaniem postawić na 4 cylindry.
Co do designu suzuki to lepiej przemilczę tę sprawę :mrgreen: , już od żony się nasłuchałem, że się nie znam :lol: Zbliżonym autem, wymiarami i ceną, ale z wolnossącym silnikiem jest ASX, albo mniejsze 500x, czy Renegade.
Ostatnio edytowany przez yeti65, 07 Lut 2018, 13:16, edytowano w sumie 1 raz
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochody użytkowe Volkswagena - szeroka paleta modeli
    Najważniejszymi punktami są ekologiczne koncepcje samochodów, napęd na wszystkie koła samochodów użytkowych VW i specjalistyczne zabudowy. Dodatkową atrakcją technologiczną jest Prototyp eT! Na najważniejszych ...
    Nowy silnik CDTI ECOTEC 1,6 spełnia normy Euro 6
    Wprowadzenie całkowicie nowego czterocylindrowego silnika wysokoprężnego Opla to kolejny etap w procesie odnowy portfolio jednostek napędowych. Silniki CDTI ECOTEC o pojemności 1,6 litra, są drugą z kolei rodziną nowych silników ...

07 Lut 2018, 13:10

308 oglądałem na żywo i nie przypadło mi do gustu wnętrze. Głównie odpadło przez zarządzenie wszystkim za pomocą ekranu dotykowego. A ja wolę fizyczne przyciski. Nie musi być ich milion ale przynajmniej niech połowa niech będzie fizyczna a połowa ustawień z ekranu. No i ta mała kierownica też mnie nie przekonuje.

W Suzuki można za 1,6k przedłużyć gwarancje do 5 lat - kolejny plus.

i30 - 5 lat gwary w standardzie ale 1,4 100KM może być trochę zbyt mulaste, 1.0 120KM jest nieopłacalne bo i tak dużo pali, 1,4T 140KM bardziej sensowne ale chyba z kolei nawet za mocne :)

Na Leona są 4 lata gwarancji i w sumie jest tańszy od Golfa i ładniejszy więc chyba Golfa odpuszczę, chociaż rabaty w VW akurat są konkretne....
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

07 Lut 2018, 13:15

Alfa Giulietta 1.4TB, Ford Focus Ecoboost?

Swoją drogą skoro będziesz jeździł głownie po mieście, głównie sam, ewentualnie w dwie osoby to może jakieś auto segmentu B?

https://www.ford.pgd.pl/samochod/ford-f ... m/id/74242
azzurro
Aktywny
 
Posty: 340
Auto: Jeansowe kombi

07 Lut 2018, 14:01

Focus niby spoko ale wnętrze jest słabe - czuć, że ma sporo lat. Ten model potrzebuje odświeżenia.

Z segmentu B biorę pod uwagę Seata Ibizę 1.0 95KM ewentualnie 115KM lub i20 lub Skodę Rapid Spaceback 1.0 110KM.
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

07 Lut 2018, 15:27

ichris napisał(a):Focus niby spoko ale wnętrze jest słabe - czuć, że ma sporo lat. Ten model potrzebuje odświeżenia.

Wiosną będzie nowa generacja.

Ibiza to ciekawa opcja, ma więcej charakteru niż Skoda czy Hyundai.
azzurro
Aktywny
 
Posty: 340
Auto: Jeansowe kombi

07 Lut 2018, 17:50

ichris napisał(a):Z segmentu B biorę pod uwagę Seata Ibizę 1.0 95KM ewentualnie 115KM lub i20 lub Skodę Rapid Spaceback 1.0 110KM.


Za 70-72 tysiące będziesz miał Ibizę FR 1.5 TSI, BARDZO ciekawa opcja w tym budżecie (chociaż nowoczesny silnik jest zagadką)...
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

07 Lut 2018, 17:52

yeti65 - Tobie się podoba Suzuki czy żonie :D?

Gulietta też jest fajna... :D Nie brałem jej pod uwagę, chyba niesłusznie - muszę obczaić na żywo.

Ossy - nie potrzebuje tak mocnego silnika :) 1.0 115KM elegance biorę pod uwagę :)
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5

07 Lut 2018, 18:14

ichris napisał(a):yeti65 - Tobie się podoba Suzuki czy żonie ?

Żonie, Vitarka to Jej wybór. Ja Jej proponowałem c3 Picasso :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

07 Lut 2018, 18:26

Moim zdaniem Ibiza trochę za drogo wychodzi z tym 1.0 TSI, lepszym wyborem będzie nowa Fiesta 1.0:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Za 56 500zł masz automatyczną klimę, podgrzewaną przednią szybę, fotele, podłokietnik, regulację lędźwiową foteli pasażer+kierowca, 8-calowy wyświetlacz + bluetooth. Zapytaj w salonie Seata ile będzie kosztować Ibiza z takim wyposażeniem...
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

07 Lut 2018, 18:57

Yeti65 - Vitara też spoko ale jednak Scross znacznie bardziej mi się podoba. Jaki silnik wybraliscie? Jak wrażenia z eksploatacji? Granatowy Scross jest boski, ładniejszy od tiguanow, kaszkajow, kadzarow i wielu innych :)

Ossy - Fiesta ładna, świeża i dobrze wyceniona... Ale jednak moim zdaniem bardzo damska jest :) Ciężko będzie mi się przełamać.
ichris
Początkujący
 
Posty: 99
Auto: VW Golf MK7,5