OC na miesiąc? Jak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe

12 Cze 2018, 12:12

Umowa ubezpieczenia OC standardowo zawierana jest na 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, w których właściciel auta może ubezpieczyć pojazd np. na 30 dni. Kto i kiedy może kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Prawo zezwala na zawarcie umowy OC krótkoterminowego jedynie w określonych sytuacjach. Ma to przede wszystkim ograniczyć comiesięczne zmiany ubezpieczycieli, które mogłyby skutkować np. przerwami w ochronie.

Kto może skorzystać z krótkiego OC?
Ubezpieczenia krótkoterminowe są przeznaczone wyłącznie dla kilku grup kierowców:
- Właścicieli pojazdów, które zostały zarejestrowane na okres czasowy
- Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą bez aktualnego OC lub Zielonej Karty
OC na miesiąc? Jak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe Rozwiązanie przeznaczone dla osób, które sprowadzają samochód z zagranicy. Umożliwia ono objęcie ochroną auta na czas załatwienia wszystkich formalności w Polsce. Ochrona obowiązuje przez 30 dni. Po tym okresie należy wykupić całoroczną polisę OC.
- Właściciele komisów i innych punktów sprzedaży
- Właściciele pojazdów historycznych i wolnobieżnych

Aby samochód został uznany za historyczny, powinien mieć co najmniej 40 lat lub 25 lat (pod warunkiem uznania go za unikatowy). Możliwe jest również nadanie statusu auta historycznego, jeśli ma szczególne znaczenie w historii motoryzacji.

Uwaga! Ubezpieczenie OC na pojazdy historyczne nie może być zawarte na okres krótszy niż 3 miesiące

Krótkoterminowe OC (nie krócej niż na 3 miesiące) mogą kupić również właściciele pojazdów wolnobieżnych (to pojazdy, które poruszają się z prędkością maksymalną 25 km/h).

Uwaga! Zarejestrowane pojazdy rolnicze muszą posiadać ubezpieczenie całoroczne.

Ochrona ubezpieczeniowa a OC na miesiąc
Krótkoterminowe OC ma dokładnie taki sam zakres jak standardowo zawierana polisa. Jest on regulowany odgórnie i nie zależy nigdy od okresu, na jaki zawarto ubezpieczenie. Jeśli więc dojdzie do szkody, właściciel pojazdu chronionego na podstawie krótkoterminowego OC ma te same prawa i obowiązki, co kierowca dysponujący standardowym ubezpieczeniem.

Minimalny czas ubezpieczenia krótkoterminowego to 30 dni. Prawo nie przewiduje krótszego okresu ochrony. Polisa ma obejmować np. okres sprzedaży samochodu przez komis, ochronę na czas dojazdu na zlot pojazdów zabytkowych czy rejestrację samochodu sprowadzonego z zagranicy. Co ważne - nie ma możliwości przedłużania takiej polisy na kolejny miesiąc.

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie na krótki termin?
Krótkoterminowe OC oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Podobnie jak w przypadku polisy całorocznej, najważniejsza jest cena polisy, ponieważ zakres ochrony jest zawsze taki sam. Na chwilę obecną, tylko przedsiębiorcy mają możliwość zakupu takiej polisy przez Internet.

Osoby, które np. sprowadziły samochód z zagranicy, mogą OC/AC policzyć za pomocą kalkulatora przed upływem 30-dniowego okresu ochrony. W ten sposób szybko i wygodnie sprawdzą oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, proponowane na następne 12-miesięcy.

źródło: artykuł sponsorowany
Reklama
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Zdjęcia: 1
Auto: Samochód osobowy

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Tak zmieniały się samochodowe zegary - od wskazówek po ekrany
    Pierwszy samochodowy prędkościomierz został opatentowany w 1902 roku. Historia obrotomierza kryje nieco więcej tajemnic, ale akurat on nigdy nie był obowiązkowym wyposażeniem. Można powiedzieć, że historia samochodowych zestawów ...
    Motocykliści pomiędzy sznurami samochodów stojącymi w korku?
    No i wreszcie wszystko jasne! Motocykle mogą poruszać się pomiędzy pasami! Wspólnie z redakcją Wysokich Obrotów, dodatku motoryzacyjnego Gazety Wyborczej, zadaliśmy pytanie, które od pewnego czasu nurtuje ...

  •