OC na miesiąc? Jak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe

OC na miesiąc? Jak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe

12 Cze 2018, 12:12

Umowa ubezpieczenia OC standardowo zawierana jest na 12 miesięcy. Są jednak sytuacje, w których właściciel auta może ubezpieczyć pojazd np. na 30 dni. Kto i kiedy może kupić ubezpieczenie krótkoterminowe?

Prawo zezwala na zawarcie umowy OC krótkoterminowego jedynie w określonych sytuacjach. Ma to przede wszystkim ograniczyć comiesięczne zmiany ubezpieczycieli, które mogłyby skutkować np. przerwami w ochronie.

Kto może skorzystać z krótkiego OC?
Ubezpieczenia krótkoterminowe są przeznaczone wyłącznie dla kilku grup kierowców:
- Właścicieli pojazdów, które zostały zarejestrowane na okres czasowy
- Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą bez aktualnego OC lub Zielonej Karty
Zdjęcie Rozwiązanie przeznaczone dla osób, które sprowadzają samochód z zagranicy. Umożliwia ono objęcie ochroną auta na czas załatwienia wszystkich formalności w Polsce. Ochrona obowiązuje przez 30 dni. Po tym okresie należy wykupić całoroczną polisę OC.
- Właściciele komisów i innych punktów sprzedaży
- Właściciele pojazdów historycznych i wolnobieżnych

Aby samochód został uznany za historyczny, powinien mieć co najmniej 40 lat lub 25 lat (pod warunkiem uznania go za unikatowy). Możliwe jest również nadanie statusu auta historycznego, jeśli ma szczególne znaczenie w historii motoryzacji.

Uwaga! Ubezpieczenie OC na pojazdy historyczne nie może być zawarte na okres krótszy niż 3 miesiące

Krótkoterminowe OC (nie krócej niż na 3 miesiące) mogą kupić również właściciele pojazdów wolnobieżnych (to pojazdy, które poruszają się z prędkością maksymalną 25 km/h).

Uwaga! Zarejestrowane pojazdy rolnicze muszą posiadać ubezpieczenie całoroczne.

Ochrona ubezpieczeniowa a OC na miesiąc
Krótkoterminowe OC ma dokładnie taki sam zakres jak standardowo zawierana polisa. Jest on regulowany odgórnie i nie zależy nigdy od okresu, na jaki zawarto ubezpieczenie. Jeśli więc dojdzie do szkody, właściciel pojazdu chronionego na podstawie krótkoterminowego OC ma te same prawa i obowiązki, co kierowca dysponujący standardowym ubezpieczeniem.

Minimalny czas ubezpieczenia krótkoterminowego to 30 dni. Prawo nie przewiduje krótszego okresu ochrony. Polisa ma obejmować np. okres sprzedaży samochodu przez komis, ochronę na czas dojazdu na zlot pojazdów zabytkowych czy rejestrację samochodu sprowadzonego z zagranicy. Co ważne - nie ma możliwości przedłużania takiej polisy na kolejny miesiąc.

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie na krótki termin?
Krótkoterminowe OC oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Podobnie jak w przypadku polisy całorocznej, najważniejsza jest cena polisy, ponieważ zakres ochrony jest zawsze taki sam. Na chwilę obecną, tylko przedsiębiorcy mają możliwość zakupu takiej polisy przez Internet.

Osoby, które np. sprowadziły samochód z zagranicy, mogą OC/AC policzyć za pomocą kalkulatora przed upływem 30-dniowego okresu ochrony. W ten sposób szybko i wygodnie sprawdzą oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, proponowane na następne 12-miesięcy.

źródło: artykuł sponsorowany
Reklama
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Zdjęcia: 1
Rejestracja: 07 Paź 2013, 09:47
Auto: Samochód osobowy

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Na rower w kasku czy bez? Na rower w kasku czy bez?
    Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach, więc używać kasków czy nie? Statystyki i badania wskazują, że używanie kasku przez rowerzystów ogranicza ryzyko ...
    Świeć przykładem i odblaskiem poruszając się po drogach Świeć przykładem i odblaskiem poruszając się po drogach
    Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest zasada widoczności. Uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać o to, by być widocznym dla innych i sami być jak najlepiej przygotowani do tego, by obserwować drogę i jej otoczenie. ...

  •