Jaguar XJS 4.0 1983-1994

  • Oleje samochodowe
  • Marka
  • Jaguar XJS 4.0

    Ocena: 5.0/5 (1 głos)
    Lata produkcji: 1983-1994
    Pojemność silnika: 4.0 dm³
    Rodzaj paliwa: [Pb] benzyna
    Zalecany olej do silnika: 5W40
    Pojemność układu smarowania silnika: 8.0 litrów (powinieneś kupić 9 litrów oleju na wymianę żeby mieć w zapasie na ewentualne późniejsze dolewki w czasie do następnej wymiany oleju).
    Pojemność układu smarowania manualnej skrzyni biegów: 1.4 litra
    Pojemność układu smarowania automatycznej skrzyni biegów: 8.0 litrów (wymiana oleju dynamiczna)
    Olej w silniku należy wymienić na nowy co: 12000 kilometrów lub 15 miesięcy w zależności od tego co nastąpi w pierwszej kolejności. Zalecana kontrola stanu oleju co około 600 km. Ekspoatując auto w większości na krótkich odcinkach i w ruchu miejskim zalecamy zmniejszenie przebiegu między wymianami oleju w silniku do około 10000 km.
    Jak często wymieniać olej w skrzyni manualnej? Skrzynia manualna choć wiele producentów nie przewiduje tego w instrukcji serwisowej, wymaga okresowej wymiany jej oleju. Wielu właścicieli aut nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co zarówno jakość wybierania poszczególnych przełożeń, jak i sama trwałość przekładni ulegają pogorszeniu. Zaniedbanie jego wymiany może prowadzić do awarii skrzyni. Olej w skrzyni biegów zużywa się znacznie wolniej niż ten pracujący w silniku w związku z tym wymiany też robimy w większych odstępach czasu ale nie rzadziej niż 80-100 tysięcy kilometrów lub co 6 lat. Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów powinno się kontrolować co około 15 tyś. km lub co 12-18 miesięcy (najlepiej to robić podczas okresowej wymiany oleju w silniku), a samą wymianę w tym przypadku zaleca się przeprowadzać co 36000 km lub co 3 lata.
    Jak często wymieniać olej w skrzyni automatycznej? Skrzynia automatyczna wymaga od nas większej dbałości o jakość i stan oleju. Rozróżniamy dwie metody wymiany "statyczną" (tańsza) przy której wymieniane jest maksymalnie do 60% starego oleju i "dynamiczną" (droższa) w której wymieniany jest cały olej w skrzyni biegów. Tutaj wiekszość producentów zaleca wymianę co około 60 tysięcy kilometrów i tego powinniśmy się trzymać nie przekraczając tej granicy. Eksploatując auto w ciężkich warunkach zalecana jest częstsza wymiana nawet przy 40 tysiącach kilometrów.
  • Co powinieneś wiedzieć o oleju?

    Dokładamy wszelkich starań żeby prezentowane dane były aktualne, ale zawsze przed wymianą oleju zajrzyj do książki instrukcji obsługi samochodu w celu ich potwierdzenia i sprawdzenia ewentualnych dodatkowych zaleceń producenta.

    Kilka pytań na które znajdziesz odpowiedź na forum:
    Jak dobrać prawidłowo olej do samochodu? - wbrew pozorom to nie takie proste zadanie.
    Co to jest olej silnikowy? - jakie są jego rodzaje i zastosowanie.
    Dlaczego ciśnienie oleju jest ważne? - kiedy gaśnie lampka sygnalizatora niskiego ciśnienia.

    Szukasz pomocy w doborze oleju do twojego samochodu? - Wejdź na forum: "Jaki wybrać olej do silnika i skrzyni biegów?" i zapytaj podając markę i model auta.

    Więcej na temat właściwości olei stosowanych w samochodach znajdziesz na stronie Oleje Samochodowe.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/oleje/auto/index.php on line 123: include([ROOT]/config/ads/include/left-okazje.php): Failed to open stream: No such file or directory
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/oleje/auto/index.php on line 123: include(): Failed opening '[ROOT]/config/ads/include/left-okazje.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php8.0/pear')
  • Jeżeli znalazłeś nie aktualne informacje lub masz więcej danych na temat oglądanego modelu podeślij je do użytkownika ArteK wraz z numerem zgłoszenia umieszczonym w temacie [OS27121] korzystając z tej wiadomości na PW.