Opel Astra H kombi przerywanie i rezonans deski rozdzielczej

11 Lut 2018, 19:28

Mam dziś dwie sprawy. Chyba troszkę za bardzo jestem spanikowana tym autkiem i najdrobniejsza pierdoła mnie stresuje. Ale ogromnie zależy mi na utrzymaniu autka w dobrym stanie tym bardziej, że zapracowałam na nie sama. Nie chciałabym od razu jechać do mechanika dlatego wole najpierw zapytać Was na forum, bo zawsze służycie dobrą radą i spokojnie mi wszystko wyjaśniacie.

Jednorazowo zdarzyła mi się dziwna sytuacja. Po uruchomieniu autka, ruszyłam na 1 powolutku i przejeżdżam tak ok. 1 km (kiepski dojazd do domu, nie ma możliwości jechać szybciej), następnie wyjeżdżam na drogę wojewódzką i powolutku przy 2 tys. obrotów 2, potem 3 i 4. i Przy jeździe na 4 prędkość ok. 70 km/h, 2 tys. obrotów autko zaczęło przerywać ( nie świeciła się żadna kontrolka ), kilka razy przerwało i potem już było wszystko ok, jechałam do pracy (ok. 50 km, najpierw parę km po mieście a potem droga szybkiego ruchu i już nic się takiego nie działo). Czy to możliwe by się tak czasem w dieslu działo w zimie? Czy powinnam się martwić? Paliwa mam pełny bak, tankuje tylko na CircleK.

Druga sprawa dotyczy skrzyni biegów. Dwa razy zdarzyło mi się, że przy zmianie biegu z 2 na 3 ta dwójka tak mocno wyskoczyła. Jak ze sprężyny. Czy mogłobyć to spowodowane tym, że kiedy wbijałam dwójkę to nie wbiłam jej porządnie tylko za delikatnie dlatego potem tak jakby odspreżynowała? Tak samo kilka razy zdarzyło mi się też, że przy jeździe na 3 50 km/h deska rozdzielcza wpada w taki dziwny rezonans jakby tak za nią coś drgało (nie są to rzeczy ze schowka, bo jest pusty). Ten rezonans jest jakby zza zegarów. Czy to też może wynikać z tego, że np. za delikatnie wbiłam 3 i coś tam w skrzyni drga i te drgania się przenoszą? Przepraszam, może nie opisuje problemu dokładnie, a może żadnego problemu z autem nie ma tylko to moja wina? Bo te sytuacje zdarzają się raz kiedyś nie dzieje się to cały czas czyli wygląda jakbym to ja robiła coś nie tak. Proszę Was Panowie o wskazówki i wyrozumiałość.
Ola121090
Nowicjusz
 
Posty: 24
Miejscowość: Śrem/Zbrudzewo
Prawo jazdy: 18 12 2008
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Opel Astra H kombi
Silnik: 1.9 CDTI 120KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

12 Lut 2018, 10:34

Jeżeli chodzi o pierwszą sprawę to warto by było sprawdzić filtr paliwa. Często powtarza się taki problem jak opisujesz, czy była to jednorazowa przypadłość?

Co do drugiego problemu to faktycznie mogło być tak że bieg nie wskoczył na swoje miejsce po prostu za lekko go wbiłaś i stąd taki problem.
Ola121090 napisał(a):Tak samo kilka razy zdarzyło mi się też, że przy jeździe na 3 50 km/h deska rozdzielcza wpada w taki dziwny rezonans jakby tak za nią coś drgało (nie są to rzeczy ze schowka, bo jest pusty). Ten rezonans jest jakby zza zegarów. Czy to też może wynikać z tego, że np. za delikatnie wbiłam 3 i coś tam w skrzyni drga i te drgania się przenoszą?
Ten rezonans nie będzie wynikał ze zbyt lekkiego wrzucenia biegu. Najprędzej będzie wynikał ze zbyt niskich obrotów na danym biegu, być może za wcześnie wrzucasz wyższy bieg. Może też być problem z poduszką np. skrzyni biegów która może wymagać wymiany bo już nie tłumi odpowiednio drgań z jednostki napędowej.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

12 Lut 2018, 10:42

Jeśli chodzi o przerywanie to sytuacja była jednorazowa.

A co do rezonansu to tez stalo mi sie to wczoraj raz. I kiedy zredukowalam na 2 i potem znow po przyspieszeniu wrzucilam 3 nie bylo tego efektu. Dzisiaj podczas podrozy do pracy w ogole sie to nie pojawilo. Wczesniej takze. A rezonans byl przy 3 biegu i 50km/h wiec to chyba nie za malo. I wlasnie to jednorazowa sytuacja wiec upatruje gdzies w tym mojej winy. Bo jednak gdyby bylo cos z autkiem to chyba by sie to czesciej pojawialo...
Ola121090
Nowicjusz
 
Posty: 24
Miejscowość: Śrem/Zbrudzewo
Prawo jazdy: 18 12 2008
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Opel Astra H kombi
Silnik: 1.9 CDTI 120KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

12 Lut 2018, 11:03

Ola121090 napisał(a):Jeśli chodzi o przerywanie to sytuacja była jednorazowa.
No to obserwuj czy pojawi się ponownie bo teraz to nawet ciężko by było wykryć to co spowodowało ten problem.

Ola121090 napisał(a):Dzisiaj podczas podrozy do pracy w ogole sie to nie pojawilo. Wczesniej takze. A rezonans byl przy 3 biegu i 50km/h wiec to chyba nie za malo.
Jest ok, obserwuj. Ja bym się na razie tego nie czepiał bo to sporadyczny przypadek kiedy wystąpiły takie objawy.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

15 Lut 2018, 10:07

Witam, problem tego rezonansu na desce rozdzielczej pojawia się coraz częściej i coraz bardziej mnie ta sprawa zaczyna zastanawiać. Postaram się to opisać jak najdokładniej. Samochód w nocy stoi w garażu. Po nocy po uruchomieniu wszystko jest ok, pierwsze kilometry jazdy też jest ok, nic się nie dzieje. Ten rezonans pojawia się po ok. 15 minutach od pierwszego uruchomienia samochodu (codziennie przemieszczam się tą samą trasą, dlatego zauważyłam, że zaczyna się to pojawiać mniej więcej w tym samym punkcie trasy), trwa to około 2 minut (tylko jeśli jadę i samochód jest na biegu-dowolnym, jeśli stoję lub wrzucę luz to tego nie ma, przyłożenie ręki do deski nad zegarami też powoduje, że tego nie słychać, dźwięk po prostu przypomina drgający plastik). Po tych 2 minutach przestaje i przez całą 50 km podróż do pracy się nie pojawia. Bo nawet jak zaparkuje pod pracą i po 8 h znów uruchamiam samochód i wracam do domu nic takiego nie ma miejsca. Zupełnie nie mam pomysłu czym jest to spowodowane, już myślałam, że może nawierzchnia w tym miejscu jest jakaś nie bardzo i stąd takie dziwne dźwięki, aczkolwiek jednego dnia zdarzyło się tak, że pojechałam inną drogą i też po ok. 15 minutach problem się pojawił a potem zniknął. Nie mam pojęcia gdzie szukać przyczyny. Czy to skrzynia czy sprzęgło czy coś zupełnie innego...
Ola121090
Nowicjusz
 
Posty: 24
Miejscowość: Śrem/Zbrudzewo
Prawo jazdy: 18 12 2008
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Opel Astra H kombi
Silnik: 1.9 CDTI 120KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

15 Lut 2018, 11:16

Powiem Ci że dziwna sytuacja tym bardziej że występuje przez chwilę jak jedziesz do pracy ale jak już z niej wracasz problemu nie mam hm...
Ola121090 napisał(a):Nie mam pojęcia gdzie szukać przyczyny. Czy to skrzynia czy sprzęgło czy coś zupełnie innego...
Ciężko to ocenić bo występuje tylko w określonych warunkach, czasie a i tak nie zawsze.
Tak sobie myślę że może moment tych drgań rezonansu powstaje jak nagrzewa się jakiś plastik do jakieś tam temperatury przy której powoduje właśnie takie problemy. Jak nagrzeje się mocniej to już nie drży i problem ustępuje.

Możesz spróbować np. przejechać ten dystans rano z wyłączonym ogrzewaniem i zobaczysz czy pojawi się opisywany problem mniej więcej w tym samym czasie co zazwyczaj.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

16 Lut 2018, 09:40

Na dzień dzisiejszy wygląda, że to właśnie kwestia temperatury wpływającej na plastik od głośnika na desce rozdzielczej pod przednią szybą (jest taki mniej więcej na środku). Dziś zgodnie z radą nie włączyłam ogrzewania i nic się nie działo. Ogrzewanie włączyłam dopiero dużo później i po chwili troszkę coś zadrżało i ręką dopchnęłam ten plastik od głośnika i przestało. Póki co zakładam, że jak dostaje troszkę temperatury to się podnosi, w pewnym momencie zacznie drgać, a potem się na tyle rozszerzy, że dopasuje się do otworu, więc drgania nie ma. Pojeżdżę jeszcze i spróbuje to potwierdzić. Oj, człowiek się na każdym kroku uczy. :)
Ola121090
Nowicjusz
 
Posty: 24
Miejscowość: Śrem/Zbrudzewo
Prawo jazdy: 18 12 2008
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Opel Astra H kombi
Silnik: 1.9 CDTI 120KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

16 Lut 2018, 10:07

No widzisz :) czyli co teraz najlepiej zrobić? Ja myślę że jeżeli jest to głośnik to trzeba by go wymontować i można w miejscach montażu tam gdzie są śrubki, zatrzaski na których się trzyma podkleić specjalną taśmę taką cienką z filcu lub inną która nie pozwoli na ewentualne drgania.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999