Opłata Recyklingowa

Opłata Recyklingowa

10 Lis 2006, 18:28

Z dniem 1 stycznia 2006r. weszła w życie zmiana w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym, która mówi, iż rejestracji pojazdu sprowadzanego z zagranicy dokonuje się po przedstawieniu, oprócz obecnie wymaganych dokumentów, dodatkowo:
dowodu wpłaty opłaty recyklingowej - jeżeli wprowadzający nie podlega obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów,
lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów (ewentualnie faktury zawierającej takie oświadczenie) - wystawionego przez wprowadzającego pojazd na terytorium kraju.


Sieć zbierania pojazdów jest to "sieć" obejmująca terytorium kraju w taki sposób, aby zapewnić właścicielowi możliwość oddania pojazdu wycofanego z eksploatacji do punktu zbierania pojazdów lub stacji demontażu, położonych w odległości nie większej niż 50 km w linii prostej od miejsca zamieszkania albo siedziby właściciela pojazdu.

Przepis dotyczy pojazdów samochodowych zaliczonych do kategorii M1 i N1 oraz trójkołowych pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli trójkołowych.

Kategoria M1 - pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające nie więcej niż 8 miejsc, oprócz siedzenia kierowcy.

Kategoria N1 - pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu ładunków mające max. dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony.

Zgodnie z ustawą o recyklingu - wprowadzający pojazdy na terytorium kraju w ilości nie większej niż 1000 pojazdów w roku kalendarzowym, może nie zapewniać sieci.

Wprowadzający pojazd, o którym mowa powyżej oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, jest obowiązany do wniesienia, na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, opłaty w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju.

Dowód wpłaty musi zawierać określenie cech identyfikacyjnych pojazdu (nr VIN albo nr nadwozia, podwozia lub ramy).
Wprowadzający pojazd jest obowiązany dołączyć do faktury wystawionej nabywcy pojazdu, oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci lub dowód wpłaty, o którym mowa powyżej.
Wpłat należy dokonywać na rachunek NFOŚiGW w BGK III Oddział Warszawa Nr 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014

Dane służą wyłącznie w celach informacyjnych i przed dokonaniem wpłat na to konto prosimy o jego sprawdzenie.
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4460
Zdjęcia: 10603
Rejestracja: 08 Mar 2006, 20:21
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Mitsubishi Outlander PHEV w Asia Cross Country Rally (FIA) Mitsubishi Outlander PHEV w Asia Cross Country Rally (FIA)
  Gdy w Japonii trwały ostatnie przygotowania do uruchomienia produkcji europejskiej wersji Mitsubishi Outlander PHEV, firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) poddała swój technologicznie flagowy model ostatniej i ...
  Koniec ery diesla – czeka nas zmiana prawa w całej Europie Koniec ery diesla – czeka nas zmiana prawa w całej Europie
  Wyniki testu przeprowadzonego przez organizację ADAC nie pozostawiają wątpliwości – nowe samochody z silnikami Diesla mogą przekraczać normy emisji tlenków azotu nawet o 900 procent! Nie powinno więc dziwić, ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Infiniti Q50
   S2020005
   Subaru Impreza STI
   GTP Light