Jakie konsekwencje...?

16 Sie 2006, 19:14

Witam,
Chciałem się dowiedzieć nie typowej rzeczy, a mianowicie jakie konsekwencje ponosi kierowca, który przy kontroli nie posiada prawa jazdy i nie tylko przy kontroli ale i wogóle nie posiada tego dokumentu (bo na przykład jeszcze nie robił prawka)? I czy ma jakieś znaczenie, że taki kierowca jest pełnoletni lub nie? Proszę o odpowiedzi na to nietypowe pytanie, bo jestem ciekawy, i nawet nie mam pojęcia co takiemu kierowcy grozi
Pozdrawiam.
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

16 Sie 2006, 19:57

a więc napewno jest kara pieniężna nie wiem w jakiej kwocie, druga kara to odroczenie od otrzymania prawa jazdy tzn. przez 10lat nie możemy dostać prawka. (arek chyba wiem o co Ci chodzi, lepiej nie ryzykuj) :)
laciu
Początkujący
 
Posty: 68
Miejscowość: Siepraw

16 Sie 2006, 20:06

laciu napisał(a):arek chyba wiem o co Ci chodzi, lepiej nie ryzykuj

Chodzi o to, że już troche ryzykowałem że tak powiem mniejszymi uliczkami miasta :lol: ale racja nie ma co ryzykować, bo slyszałem, że kara za to jest baaardzo duża :oops: :roll: - wiem wiem, pewnie każdemu teraz nasuwa się myśl - ,,co za nierozsądny człowiek!''.
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

16 Sie 2006, 22:32

druga kara to odroczenie od otrzymania prawa jazdy tzn. przez 10lat nie możemy dostać prawka

i tu bzdury kolego opowiadasz,nie ma takiego przepisu.
dostaniesz mandat i samochód zcholują na parking jak w samochodzie nie ma człowieka z uprawnieniami(prawo jazdy) i to wszystko.
ps.jutro zapytam kolegę policjanta.
8)
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

16 Sie 2006, 22:45

grzestv napisał(a):Dostaniesz mandat i samochód zcholują na parking jak w samochodzie nie ma człowieka z uprawnieniami(prawo jazdy) i to wszystko.
Dokładnie jakoś tak jest a mandat dostajesz za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest coś takiego, to podobnnie jak bys jechał motorem a miał prawko tylko kat. B.
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

17 Sie 2006, 09:36

grzestv napisał(a):jutro zapytam kolegę policjanta.

Zapytaj, bo jestem bardzo ciekawy, pozostali tez i napisz jeszcze raz jakie dokładnie konsekwencje sie poniesie.
Pozdro.
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochody osobowe przekazane dla szkół samochodowych
    Renault Polska przekazało samochody szkołom samochodowym w Strzelcach Opolskich, Opolu i Gdańsku. Uczniowie będą korzystać z nich podczas zajęć praktycznych. Do Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Strzelcach Opolskich ...
    Centrum testowania silników Skody
    SKODA zainwestowała blisko 34 mln euro w nowe centrum testowania jednostek napędowych. To kamień milowy na ścieżce rozwoju Producenta. Nowa inwestycja marki polega na rozbudowie istniejącego już od 2008 roku Centrum Technologii ...

17 Sie 2006, 09:44

Ostatnio moja kolezanke zatrzymali bez papierow.W tym roznica,ze Ty wogole nie masz prawka,a ona ich wtedy zapomniala.
Ona zaplacila mandat 500 albo 600zl(nie pamietam),a auto zostalo scholowane na parking.
Z tym mandatem to jest jakos,ze pierwszy raz placisz 600zl,a nastepne razy 500zl(albo na odwrot z tymi kwotami)-tak tylko slyszalam.
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

17 Sie 2006, 23:30

a więc tak jak pisałem:
mandat w wysokości 500 no i oczywiście bez punktów :lol:
jeżeli nie ma w aucie osobnika z uprawnieniami(czytaj prawko) to niestety ale autko na lawete i parking strzeżony czyli dalsze koszta :(
i nic poza tym,żadne 10 lat-to są bzdury i bajki
pozdro 8)
ps.i tak ci prawka nie zabiorą bo nie posiadasz takowego :D bo jak by mieli coś zabrać czego nie ma :wink:
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

18 Sie 2006, 08:48

Rozumiem, że konsekwencje tyczą się też osoby nie pełnoletniej.Czyli podsumowując - 500 zł + ewentualne koszty po scholowaniu na strzeżony.Nie tak tragicznie jak mówią dookoła, plotki to plotki.Słyszałem też, że nie można przez jakiś czas robić prawka, więc z tego wynika, że to nie prawda.Dzięki Grzesiek za info :wink:
Pozdrawiam.
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

18 Sie 2006, 22:21

nie no słyszałem o tych 10latach ale faktycznie moze to bajka.

hmm coś małe te konsekfencje :) 500zł w plecy plus koszty parkingu i lawety, niech to wsjo wyniesie 1000zł - ktos jezdzi kilka lat bez prawka i nigdy nie byl zlapany :) jednym slowem ma szczescie :) mam takiego znajmowego :) postanowil zorbic prawko i oblał już dwa razy a jeździ parę ładnych lat :) eh jak to różnie bywa
laciu
Początkujący
 
Posty: 68
Miejscowość: Siepraw

19 Sie 2006, 09:17

No ale troche trudno uwierzyć, żeby np.16-latek również ponosił takie konsekwencje jak osoba dorosła, które nie są takie wielkie. :wink:
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

19 Sie 2006, 10:03

no 16-latek nie poniesie kosztów z racji niepełnoletności,ale rodzice taki owszem.
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi
grzestv
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 754
Miejscowość: okolice Warszawy
Auto: nie mam

19 Sie 2006, 10:06

Wiadomo, jak sobie go tak wychowali,to będą musieli płacić :lol:
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

19 Sie 2006, 10:07

grzestv napisał(a):no 16-latek nie poniesie kosztów z racji niepełnoletności,ale rodzice taki owszem.
To napewno-za wszelkie "szkody"spowodowane przez "dzieci"odpowiadaja ich rodzice :wink:
Kasik
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 840
Zdjęcia: 99
Miejscowość: Opolskie

20 Sie 2006, 18:21

Skoro założyłem dział o konsekwencjach to nie będę tego robił ponownie i napiszę o tym tutaj.Wyobraźcie sobie taką trochę dziwną sytuację, której byłem świadkiem :roll: Jedzie autobus, który może nie jest zapchany ale niektórzy ludzie stoją.Autobus nie jedzie zbyt szybko, jak to w ruchu miejskim.Samochód (Opel Astra) chce włączyć się do ruchu przed tym autobusem i sygnalizuje ten manewr oczywiście kierunkowskazem, więc autobus zwolnił, żeby ów samochód mógł wjechać przed niego ale kierowca Opla uznał (chyba), że autobus nie zwolnił na tyle, żeby on mógł wjechać przed niego(poprostu się niezrozumieli), więc kierowca autobusu widząc, że Opel mimo kierunkowskazu stoi i nie wjeżdza to autobus wtedy ruszył, ale niestety Opel również ruszył w tym samym momencie (nieporozumienie).Kierowca by uniknąć kolizji zachamował baaardzo gwałtownie i ludzie w tym autobusie się straaasznie potukli, jedna baba dużego wzrostu i wagi przywaliła małe dziecko, ale na szczęście wszyscy z tego wyszli cało.Może to troche dziwna sytuacja, ale tu nasuwa się moje pytanie: Jeżeli nie daj Boże ktoś by zginął na przykład uderzając mocno głową w krzeslo,albo na przykład ta straszna baba przywalając to dziecko zabiła by je, to kto wtedy ponosi konsekwencje za ten wypadek?
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska