Pierwszy samochód 25k

05 Lut 2017, 16:28

Cześć!
Mam na imię Michał, mam 27 lat i planuje zakup swojego pierwszego samochodu. Zanim zdecydowałem się napisać tego posta od kilku miesięcy przeglądałem forum w celu zapoznania się z danym tematem. Dużo się dowiedziałem, ale też dużo mam niewiadomych, dlatego postanowiłem napisać tutaj.

Na wstępie chce powiedzieć, że kompletnie nie znam się na samochodach. Nigdy mnie to nie interesowało, a auto służyło mi jedynie jako środek transportu. Jednak w sytuacji w jakiej się znalazłem zacząłem do tego przykładać większą uwagę. Obecnie jeżdżę Skoda Fabia 1.4 MPi 2000 r. Jest to auto rodziców, które głównie ja użytkuje. Skoda ma już trochę latek i powoli zaczyna z nią być coraz więcej kłopotów więc chciałbym mieć coś nowego i w końcu swojego. Ogólnie z Fabii jestem zadowolony, nigdy nie sprawiała większych problemów i nie było z nią jakichś grubych awarii czy napraw. Naprawdę okej.

Czego wymagam od nowego auta?

Budżet: na auto chcę przeznaczyć 25 tys (ewentualnie dojść do 30 tys, ale wtedy chciałbym już zamknąć się że wszystkimi oplatami).

Rocznik: wiadomo, zależy od modelu, ale celuje w coś między 2007-2010. Mogą być starsze modele o ile są zadbane i godne polecenia.

Paliwo : Skode mam w benzynie i pali mi w trybie mieszanym 7l na 100km i jest to taka granica której nie chciałbym przekraczać, bo powiem szczerze że przy obecnych cenach benzyny trochę drogo mi to wychodzi. Zastanawiałem się nad dieslem, bo jest tańszy, a także na benzyna+LPG, ale wiem że nie każdy silnik da się zagazowac.

Przeznaczenie: ogólnie robię około 50km dziennie. Jeżdżę bowiem 20 km do pracy i z powrotem, a kilka razy w miesiącu wypad ponad 100 km do dziewczyny. Oczywiście także znajdą się wyjazdy okolicznościowe typu wakacje itd. Czy to dużo? Nie wiem. Ogólnie mało jeżdżę po mieście. Mieszkam na wsi, a droga do pracy nie prowadzi przez miasto, które mijam bokiem.

Wymagania: przede wszystkim nie potrzebuje auta mega dynamicznego. Lubię wolną i spokojną jazdę, prędkość mnie nie kręci, dlatego auto nie musi być zrywne, oczywiście nie zaszkodzi jak będzie, ale nie jest to konieczność. Szukam czegoś co nie będzie dużo palić, które nie będzie awaryjne, żebym nie spędzał dużo czasu u mechanika. Którego naprawy i części nie będą zbytnio drogie. Oczywiście auto musi mi się też podobać z wyglądu, a to zawsze nie idzie w parze.

Moi kandydaci:

Jak już mówiłem troszkę zapoznałem się z tematem i kilku kandydatów już mam. Muszę też dodać, że nie wiem czemu, ale podobają mi się kombiaki. Nie jest to wymagana opcja, ale w pewnym sensie bd na to zwracał uwagę.

Skoda Octavia II - wiadomo, miałem Skode więc czemu nie pójść krok dalej. Opinie raczej mieszane, podobno mało awaryjna, ale bez szału jeśli chodzi o osiągi, wygląd i wyposażenie. Tutaj tylko kombi mnie interesuje.
BMW E90 - bardzo ładnie się prezentuje, jednak słyszałem że drogie w utrzymaniu i eksploatacji. Tutaj także tylko kombi by mnie interesowało.
Mazda 6 II - ładnie wygląda, niedroga w eksploatacji, jednak słyszałem o słabych wykończeniach i o tym, że lubi łapać rdzę. Tutaj sedan jak i kombi.
Audi A4 i A3 - tutaj sytuacja jest inna, bo naprawdę fajnie oba wyglądają, jednak nie wiem czy mnie stać. Za te pieniądze dostanę jedynie jakiś starszy egzemplarz. Nie wiem czy jest sens, a opinie też mieszane.
Hyundai i30 - tutaj można za te pieniądze dostać naprawdę świeży model, jednak nie wiem czy mi się to widzi. Trochę taki mały i nie wiem jak z eksploatacja, choć słyszałem opinie niezłe.
Opel Insignia - naprawdę ładne auto, trochę limuzynowate, ale mało opini mogę o nim znaleźć.
Golf VI - tutaj chyba nie trzeba nic dodawać, ale nie jest to mój główny faworyt. Trochę mi się kojarzy z autem dla młodzieży.

Podsumowując głównymi faworytami są pierwsze 3 auta z listy. Chciałbym poznać wasze opinie, co możecie mi doradzić, jak pomóc. Ja uważam, że ze swojej strony rozpisałem temat najlepiej jak mogłem. Czekam na propozycje, może sa jakieś inne auta godne polecenia. Chciałbym najpierw się ukierunkowac względem odpowiedniego modelu, by móc się skupić na poszukiwaniach. Obecnie to moja sytuacja wygląda tak, że co 2 dni podoba mi się inne auto.

Pozdrawiam!
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

05 Lut 2017, 18:52

Masz auto klasy B z małym silnikiem i wrzucasz C/D chcąc, aby spalanie nie wzrosło. Praktycznie nierealne, może i30 z 1.4 spełni to wymaganie, na nic innego nie licz.

Octavia - słabe silniki. Zostaje Ci 1.4, którym jeździsz oraz 1.6, który swoje spali a wcale nie jedzie.
e90, ok, ale na rynku masz masę szrotu z bieda wyposażeniem. Koszty w porównaniu z fabią będą kosmiczne. Kombi to nie e90 a e91
Mazdę baaaardzo ciężko znaleźć w fajnym stanie, ale ogólnie ok
A3/A4 najbardziej przepłacana marka w tym kraju. A A3 sytuacja z silnikami ta sama co w octavii, w A4 już by się coś znalazło, ale szykuj się na spalanie ~10.
i30 ok, silniki 1.4/1.6 również ok. Bliźniaczą konstrukcją jest kia ceed
Insignia - cena nie bierze się znikąd
Golf VI - "tutaj chyba nie trzeba nic dodawać" - śmiechłem motzno. Możesz jakoś wytłumaczyć?

Ode mnie:
- focus mk2 fl, mk3, zależy ile chcesz wydać
- volvo s40/v50, technicznie focus mk2
- laguna mk3 2.0, opcja bliżej 30k ale i segment d
- fiat bravo 1.4 t-jet - spełnia wszystkie wymagania (może spalanie minimalnie wyższe)
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

05 Lut 2017, 19:19

Dziękuję kolego za Twoja odpowiedź :) tak jak już wspomniałem nie znam się za bardzo na motoryzacji, dlatego niektóre rzeczy które tutaj napisałem mogą być dla zaawansowanych użytkowników śmieszne. Za co z góry przepraszam. Więc tak. Powiem szczerze, że Insignia, Hyundai, Golf czy Audi A4, A3 nie były moimi faworytami i zostały wrzucone dodatkowo. Właściwie możemy już o nich zapomnieć. Fajnie ze dodałeś Volvo V50, bo dosłownie przed chwilą się nim zainteresowałem i chciałem dopisać. Co do spalania, to wiem że ciężko bd aby coś paliło więcej niż Skoda, ale czy nie jest tak, że diesel jest tańszy do jazdy niż benzyna? Jak mówię, mam małe pojęcie, więc proszę o wyrozumiałość.
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

07 Lut 2017, 18:40

Zdecyduje się raczej na raczej na Volvo s40 lub v50. Zastanawiam się tylko jaki silnik dla mnie? Jak mówiłem robię codziennie około 50 km do pracy i 2 razy w miesiącu wyjazd ponad 150-200km. Benzynowy czy diesel?
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

07 Lut 2017, 19:12

Dodaje jeszcze Citroën C4, bo znajomy polecił, choć sam nie ma. Jakie opinie o tym aucie? Jak wypada na tle Volvo?
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

07 Lut 2017, 20:01

Zastanów się nad Renault Megane III w kombiaku bardzo fajnie autko polecam silnik 1.5 110Km lub 1.6 Benzynkę i zagazować.
Za 25k znajdziesz spokojnie z 2011r i z małym przebiegiem, wyposażenie też niczego sobie.
Malix7
Początkujący
 
Posty: 69
Prawo jazdy: 01 06 1996
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Renault Megane II
Silnik: 1.6 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczne wakacje z kamperem
    Z powodu pandemii wiele osób obawia się spędzać urlop w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W tej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań okazuje się kamper, inaczej samochód kempingowy, posiadający część mieszkalną, ...

09 Lut 2017, 16:15

Meganka jakoś mnie nie przekonuje. Jakieś opinie o Citroën C4 II? Waham się ciągle. Na teraz wygrywa Volvo S40, ale ciężko wyhaczyć ciekawą ofertę.
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

26 Lut 2017, 16:16

Proszę o ocenę tego ogłoszenia ;) Co sądzicie Panowie. Niedaleko mnie, a cena przystępna jak za ten rocznik.

[link do oferty na Allegro wygasł]
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

26 Lut 2017, 19:04

w sumie nic nie widać złego tylko właśnie pytanie dlaczego tak tanio i tym bardziej od handlarza, który jeszcze musi zarobić
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

26 Lut 2017, 20:01

Właśnie. Dlatego się zastanawiam gdzie jest haczyk, bo przecież coś tutaj musi być nie tak. Rocznik 2009 i taka niska cena?
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

20 Mar 2017, 20:45

Odświeżam temat, bo nadal nie podjąłem decyzji w związku z wyborem auta. Chciałbym się dowiedzieć na jaki silnik powinienem postawić, diesel czy benzynowy? Zauważyłem, że teraz większość ludzi odchodzi od diesla i wybiera benzynę. Wyliczyłem, że będę robił rocznie około 12-15 tys km, codziennie 50 km praca i raz w tygodniu wyjazd ponad 100 km. To pierwsza sprawa.
Drugą jest oczywiście jest auto. Najbliżej jest mi obecnie do Volvo V50. Choć zastanawiam sie, czy potrzebne mi kombi. Nie mam jeszcze rodziny, dzieci i właściwie nie zależy mi na dużym aucie. Zastanawiam się również nad Hyundaiem i30, jednak z tego co wiem to one dość szybko tracą na wartości. Ostatnio zacząłem przygladać się Hondzie. Chodzi mi o Civica w sedanie. Co sądzicie ?

A może macie dla mnie jakieś inne propozycje? przedział 25-30 tys. Rocznik 2007 wzwyż, mało awaryjny, spalanie na poziomie 7-8 (benzyna)?
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

20 Mar 2017, 20:59

Mihau891 napisał(a):Wyliczyłem, że będę robił rocznie około 12-15 tys km


Dalej nie czytam - benzyna.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8841
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

20 Mar 2017, 21:07

Czyli właściwie utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że lepiej wybrać benzynkę. A co myślisz o moich wyborach? Volvo v50? i30 oraz Civic VIII 1.8 Vtec w sedanie?
Mihau891
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Skoda Fabia

20 Mar 2017, 21:38

V50 to tylko silniki z pojemnością 2.4 aby było sensowne i bezawaryjne, ale spalanie jest spore. Długa trasa i do 100km/h to 7 litrów, ale w rzeczywistości to do 10 będzie spalanie dochodzić, bo trasa trasie nie równa. Miasto to teoretycznie 12,5 ,praktycznie krótkie odcinki 15-18 z nie zaczęstym ecodrivingiem.
Civic w przedziale do 30 będzie sensowny, ale prędzej znajdziesz krótką wersję, a nie sedana, który jest znacznie mniej popularny. Dobry silnik, tylko problemy z rdzą (poczytaj na ten temat - problem z za twardą uszczelką szyby). Silnik 1.8 tylko (bo jeszcze w miarę jedzie).

O hundaiu się nie wypowiem, bo go nie znam.

A propo diesla, jak robisz dziennie 25km w jedną stronę, to może warto się zainteresować jakimś HDI? Przelicz sobie roczną różnicę w paliwie i jeśli będzie spora, to można się zastanowić czy ryzyko się opłaca (czy to benzyna czy diesel - oba się będą psuć, diesel tylko trochę drożej, ale trzeba patrzeć też trochę z przymrużeniem oka na te legendy o bardzo wysokich kosztach utrzymania i awaryjności klekotów - wiadomo, jak się wybierze opla, albo fiata, to raczej i tak nic z tego dobrego nie będzie).
WRAY
Nowicjusz
 
Posty: 23
Auto: ---

20 Mar 2017, 21:44

wiadomo, jak się wybierze opla, albo fiata, to raczej i tak nic z tego dobrego nie będzie


Nic głupszego jeszcze dzisiaj nie czytałem ale mamy jeszcze dwie godziny, może ktoś przebije
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km